Štítky: | most | klapák |

Přes Klapák už se dá opět přecházet

Klapák už slouží pěším i cyklistům.
Klapák už slouží pěším i cyklistům. | autor: MMHK

Před půlrokem zahájily Technické služby Hradec Králové rozsáhlou opravu mostu Bailey Bridge, který spojuje části Malšovice a Slezské Předměstí. Během této doby došlo k nové antikorozní úpravě konstrukce, sanaci opěr i výměně osvětlení, což vyšlo na téměř 19,2 milionu korun bez DPH. Práce se podařilo dokončit dříve, proto se tento železný most, také přezdívaný „Klapák“, otevřel už v pátek. 

„Uzavírka mostu nebyla pro občany Slezského Předměstí snadná, právě proto je dobře, že se vše stihlo ještě o několik týdnů dříve, než se plánovalo, a oblíbený Klapák se od pátku otevírá,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast správy majetku města Pavel Vrbický. Železný most procházel generální opravou od září loňského roku. „Bylo třeba demontovat konstrukci, která byla převezena do dílen zhotovitele. Zde pak probíhaly dílčí úpravy jako vyčištění mostovky a úložných prahů podpor, otryskání povrchů nosné konstrukce a ložisek. Zhotoveny byly nové chybějící nebo zkorodované prvky nosné konstrukce. Došlo také k montáži opraveného zábradlí nebo nového veřejného osvětlení,“ říká náměstek Vrbický. Opravu mostu dodavatelsky zajistily Technické služby Hradec Králové, zhotovitelem byla společnost M-SILNICE, která opravu mostu provedla za téměř 19,2 milionu korun bez DPH. „Na jaře ještě technické služby provedou na mostě drobné opravy, kterými se napraví poškození vzniklá při přepravě a montáži, nejedná se ale o velké zásahy a lidé se nemusí bát, že by se měl most opět uzavřít. Byl řádně opraven a sloužit veřejnosti by mohl alespoň dalších osmdesát let,“ doplňuje náměstek Vrbický.

Železný most získal název Bailey Bridge podle typu konstrukce. Ta je pak pojmenována po britském úředníkovi státní správy, který ji navrhl začátkem čtyřicátých let minulého století. Takových mostů je v České republice pomálu. Tomu v Hradci Králové se začalo lidově přezdívat „Klapák“ nebo také „Železňák“ kvůli hluku, který vydával, když přes něj ještě v minulosti jezdily automobily. Pochází z roku 1944, ale postaven byl o několik let později, jeho délka 66,2 metrů. V dnešní době je určen už pouze pro pěší a cyklisty.

O údržbu většiny mostů po městě se starají technické služby, které v loňském roce zajistily rozsáhlou opravu Moravského mostu navazujícího na nově vzniklou okružní křižovatku Fortna. Renovací prošla také lávka u hřiště Dukla právě v blízkosti Moravského mostu. V následujících letech se pak připravují opravy dalších, například Pražského mostu nebo mostu u koupaliště Flošna.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Pražský most čeká velká údržba. Provoz na něm bude omezen

Na začátku příštího týdne začnou přípravné práce na opravu a údržbu Pražského mostu v centru Hradce Králové. Zhotovitel na místě provede obnovu protikorozní ochrany, montáž nových sítí proti ptactvu a opravu chodníků. Během prací, které stavbaři dokončí do konce července, bude…
Čtěte více

Opravy Klapáku se chýlí ke konci, brzy se otevře

Oprava železného mostu přes Orlici v Hradci Králové se chýlí ke konci. Klapák se pro pěší a cyklisty znovu otevře ještě v únoru. Most se začal opravovat loni v září. Musel se rozebrat a odvézt. V současné době je most již vysunutý nad Orlicí a čekají ho další doplňkové práce.…
Čtěte více

Most pro pěší, zvaný Klapák, bude několik měsíců zavřený

Začátkem září se stavbaři pustí do generální opravy železného mostu Bailey Bridge na Slezském Předměstí v Hradci Králové. Konstrukce mostu bude rozebrána a převezena do dílen, kde bude provedena nová antikorozní úprava a sanace opěr. Náklady na opravy vyjdou na téměř 18 milionů…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme