Pomoc v krizové situaci nabízejí medici i rodinné centrum

| autor: Fakultn

Opatření proti šíření koronaviru komplikuje život řadě lidí. Například rodičům, kteří se nemohou starat o své děti v době přerušené školní docházky. Ale čím dál víc lidí nabízí pomocnou ruku. Hradecké nemocnici se přihlásilo během jednoho dne na 90 mediků, kteří chtějí vypomoci. Vznikají dočasné dětské skupiny a ty stávající hledají cesty, jak zajistit péči o víc dětí. Mezi organizacemi, které se rozhodly pomáhat, je třeba rodinné centrum Žirafa v Hradci Králové, uvedl Český rozhlas Hradec Králové.

Koordinátorka centra Žirafa v Hradci Králové Kateřina Horáková začala okamžitě zjišťovat například podmínky hygieniků a hlavně shánět personál. Především dobrovolníky.

„Vypadá to, že bychom mohli něco málo nabídnout, ale mohla by to být tak stokoruna na hodinu. Tedy jde spíš o to, dělat to z dobré vůle a z radosti, pro dobrý pocit. Než pro peníze," popsala Kateřina Horáková podmínky, které rozhodně žádného zlatokopa k práci s dětmi nepřivedou.

Studentka hradecké pedagogické fakulty Alena Matějovská plánovala studijní pobyt v Německu a v pondělí se dozvěděla, že se cesta kvůli preventivním opatřením ruší. Na výzvu Žirafy narazila víceméně náhodou, ale neváhala: „Tohle mi přijde super zkušenost, jak se něčemu novému naučit. Poznat nové děti a hlavně mít dobrý pocit, že bych mohla někomu pomoci."

Nemocnice vyzvala studenty, ti neváhají pomoci

Fakultní nemocnice Hradec Králové eviduje v režimu karantény nebo ošetřování zhruba 60 zaměstnanců z celkového počtu přesahujícího pět tisíc. Začíná tak pociťovat nedostatek personálu, zrušila i zahraniční služební cesty všech zaměstnanců. 

Ředitel nemocnice Vladimír Palička se ve středu obrátil na studenty medicíny a vyzval je, jestli by nebyli ochotní oslabené nemocnici v takto vypjaté situaci pomoci. Výpomoc by se jim navíc počítala jako povinná praxe. "Přihlásilo se zhruba devadesát mediků,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí hradecké nemocnice Jakub Sochor.

Jaká omezení v důsledku pandemie se dotknou obyvatel Hradce Králové, se můžete dočíst zde.

Krajští hygienici doporučují lidem, kteří se vrátí z rizikových oblastí zasažených koronavirem a jsou bez zdravotních obtíží, aby je kontaktovali. Jak? To je uvedeno na webu www.khshk.cz. V případě zdravotních obtíží by měli lidé volat přímo infekční kliniku fakultní nemocnice - čísla a další postupy jsou na webu www.fnhk.cz.

Všechny důležité informace o koronaviru jsou zveřejněné také na webových stránkách krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

V hradecké porodnici přišlo v loňském roce na svět 2 337 dětí

Na Porodnické a gynekologické klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové se v roce 2022 narodilo celkem 2337 dětí, z toho 1238 chlapečků a 1099 holčiček. Prvním narozeným dítětem roku 2023 se na klinice stala 1. ledna před 9 hodinou večer holčička Natálie o hodinu…
Čtěte více

Hradecká záchytka možná bude končit. Nedaří se sehnat nástupce za odcházejícího ředitele

Královéhradeckému kraji hrozí, že bude od nového roku bez záchytky. Současný ředitel Vlastimil Kyral odchází do důchodu a hejtmanství se nedaří najít náhradu. Hledá ji už od dubna, a zatím bezvýsledně. Teď se řeší externí provozování záchytky nebo její případný přesun do…
Čtěte více

Nemocnice má k dispozici inovovanou vakcínu proti COVID-19. Zájem o ni příliš není

Hradecká fakultní nemocnice už očkuje zájemce inovovanou vakcínou proti COVID-19 od společnosti Pfizer/BioNTech. Očkovací centrum současně rozšiřuje svou provozní dobu na každý pracovní den, v posledních týdnech se s ohledem na zájem veřejnosti očkovalo pouze dva dny v týdnu.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme