Podoba soutoku Labe s Orlicí se vrátí o sto let zpátky

Budoucí podoba břehu Labe.
Budoucí podoba břehu Labe. | autor: Povodí Labe

Soutok Labe a Orlice v Hradci Králové projde rekonstrukcí. Přesněji řečeno povodí Labe nechá upravit břeh Labe. Půjde o úsek dlouhý něco přes 300 metrů. Opraví část od jezu Hučák až po soutok s Orlicí. Zakázku za 14 milionů korun získala hradecká firma Popr, která měla převzít staveniště už v únoru a v nejbližších týdnech bude odstraňovat náletové dřeviny. Informaci přináší server iDNES.cz.

Firma nebude odstraňovat pouze keře, k zemi půjde i 13 stromů. Stejný počet jich padl již v minulosti. Firma tak zlikviduje 26 pařezů včetně velké části kořenů. „Stromy rostou v profilu vodního toku. Část z nich jsme již pokáceli, protože ohrožovaly bezpečnost chodců,“ vysvětluje pro iDNES.cz mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

Hradecká radnice se kvůli stížnostem lidí na Povodí obrátila už před pěti lety. Problém je v nánosech bahna a zeminy, které s sebou za sto let přinesla voda. Břeh Labe v Jiráskových sadech je totiž v oblouku, kde se sedimenty usazují. Kvůli tomu se původní pozvolně klesající břeh proměnil ve strmý sráz, jejž navíc provrtaly nutrie, které se v sadech usadily. Břehy se mají vrátit do původního stavu z roku 1913. Cílem je především obnovit průtočnou kapacitu Labe.

„Obnovíme opevnění břehu a provedeme náhradní výsadbu na určených místech, která bude respektovat charakter parku,“ slibuje Bendová. Zpevnit břeh chce Povodí kamenným zásypem. Labe by tak mělo vypadat podobně jako na protější straně. Pod vodou by mělo stěnu zpevňovat 710 kubíků těžkého kameniva, prostor nad hladinou má být zatravněný a pozvolna se svažovat. Dojde také k předláždění kamenné dlažby v části u Hučáku.

Opravy by se návštěvníků Jiráskových sadů neměly příliš dotknout. Přes sady by měli proudit jen pracovníci a výjimečně i lehké dodávky. Odvoz sedimentů, dopravu materiálu i techniky má obstarat loď. Vše se bude vozit ze stanoviště 1,3 kilometru po proudu řeky v ulici Na Rybárně.

Úpravy museli vodohospodáři konzultovat i s památkáři. „Opravují technické řešení, které tu bylo zřízeno před sto lety. Když se břeh přiblíží situaci na druhé straně, bude to ku prospěchu,“ hodnotí vedoucí odboru památkové péče na hradeckém magistrátu Jan Falta.

Kácení stromů se moc nelíbí ochráncům přírody. Podle nich se břeh proměnil přirozenou cestou. Žádné námitky ale podávat nebudou.    

Menší radost mají z navržených opatření ochránci přírody. Zdůrazňují, že břeh se proměnil přirozenou cestou. „Řekli jsme si, že nepůjdeme do sporů. Snad to na přírodní hodnotě toho parku skončí co nejmenšími škodami,“ řekl Adam Záruba z ČSOP Orlice.

Stavbě naopak předcházelo vyřešení jiného problému s živočichy. U soutoku se v minulosti usadily nutrie, a to dokonce v takové míře, že chodbami podrývaly břehy. Povodí je v říjnu nechalo odchytit. Kvůli tomu byl na dva dny park uzavřen. Tvrzení, že břehy opravují kvůli nutriím, však vodohospodáři odmítají. „Důvodem skutečně je zvýšení průtoku Labe,“ zdůrazňuje Bendová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Jiráskovy sady stárnou a nová studie je má omladit a zajistit jim udržitelnost

Jiráskovy sady v Hradci Králové jsou dominantní plochou zeleně v centru města, o jejichž údržbu, včetně obměny zeleně, se pravidelně starají technické služby. Město nyní plánuje pro další postupnou obnovu dřevin a jiných porostů taková pravidla, aby byla podpořena dlouhodobá…
Čtěte více

Nová loděnice na břehu Orlice by se mohla začít stavět už v létě

Hradečtí vodáci se mohou pomalu těšit na novou loděnici na břehu řeky Orlice, která by měla nahradit tu stávající. Radní města včera projednali výsledek výběrového řízení na zhotovitele stavby s nabídkovou cenou necelých dvacet milionů korun bez DPH. Pokud zastupitelé vybraného…
Čtěte více

Most Bailey Brigde na Slezském Předměstí čeká generální oprava

Na příští rok plánují Technické služby Hradec Králové generální opravu železného mostu Bailey Bridge, který spojuje Slezské Předměstí s Malšovicemi. Most, kterému místní přezdívají Klapák, dostane novou antikorozní úpravu, sanovány budou opěry. Hradec Králové na opravy…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme