Štítky: | MHD Hradec Králové | MHD |

Placení bankovní kartou v městských autobusech se odkládá. Chybějí součástky

Kartou se bude platit až v dubnu.
Kartou se bude platit až v dubnu. | autor: hradeckralove.cz


Nový systém odbavení ve vozech hradecké městské dopravy nezačne fungovat podle plánu. Kvůli problémům s dodávkami komponentů a konstrukčních celků bude instalován až začátkem roku 2023. Hotovo by mělo být 3. dubna. Původně mělo být možné hradit jízdné platební kartou už 23. prosince. Současný systém elektronického odbavování cestujících realizoval dopravní podnik již v roce 2005, jako jeden z prvních dopravních podniků v České republice. Systém funguje s příchodem hradecké čipové Městské karty více než 16 let a v současné době již neodpovídá moderním trendům odbavování cestujících.

Nový systém - palubní počítač, jeho ovládání a funkce byl už testován. Pomocí testovacích karet bylo simulováno odbavovaní cestujících na zastávkách MHD včetně ověření správné funkce check - in a check- out  (intervaly na přestup, jízda na dvě zastávky, jízdenky pro spolucestující atd..). Celkově byl zkušební provoz zaměřen na simulaci situací, které lze v praktickém provozu předpokládat, tak aby se včas odhalili problémy, které se ve virtuálním prostředí, mimo praktický provoz, testují obtížněji nebo se neprojeví.

Závěry těchto zkoušek přinesly další požadavky Dopravního podniku na úpravy softwaru čteček a palubního počítače, které DP přenesl na dodavatele - vítěze výběrového řízení (EM TEST ČR spol. s r.o. a EMTEST, a. s.).

Součástí zadání pro dodávku nového odbavovacího systému bylo i dodání 19 kusů nových elektronických zastávkových on-line označníků pro vybraných 11 zastávek nahrazujících současné, mnohdy bohužel z důvodů nedostatku náhradních dílů nefungující elektronické označníky.

První tři kusy těchto nových elektronických označníků  by se měly objevit na počátku letošního prosince na zastávkách MHD Zimní stadion rekonstruovaného přestupního uzlu Fortna. Cestujícím budou mimo jiné poskytovat informaci o reálném příjezdu daného spoje do zastávky (panel může zobrazit až 12 reálných nejbližších příjezdů vozidel MHD) a kompletní jízdní řády příslušné zastávky.

O skutečném termínu ukončení platnosti stávajících Městských karet či o další budoucnosti jízdenek zakoupených prostřednictvím aplikace HopOn budou cestující dopravním podnikem včas informováni.

Nový odbavovací systém bude plně v souladu se všemi platnými právními předpisy, týkajícími se jak zpracování osobních údajů, tak dále např. propojitelnosti elektronických systémů plateb a odbavení cestujících či platebního styku. Principem svého fungování a mírou zabezpečení se nový odbavovací systém nebude lišit od platebních systémů u obchodníků či v jiných městech, kde lze provádět úhradu jízdného v MHD prostřednictvím bankovní karty.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

V Hradci by mělo být více dopravních miniterminálů

Více přestupních míst - takzvaných miniterminálů - by chtěla hradecká radnice zřídit po městě. Místa by měla sloužit nejen MHD ale i meziměstské dopravě. Například nová křižovatka Fortna je takovým dopravním uzlem spojujícím obě dopravy. Podobné úpravy chce místní radnice…
Čtěte více

Vedení hradeckého dopravního podniku ocenilo další řidiče, co jezdí bez nehod

Dva „dvoumilionáři“ a tři „milionáři“ přibyli v závěru letošního roku mezi řidiči MHD v královéhradeckém dopravním podniku. Ve středu 21. prosince 2022 proběhlo v areálu dpravního podniku slavnostní vyhodnocení tradiční soutěže Jízda bez nehod, kdy další řidiči MHD převzali z…
Čtěte více

Od pátku začínají fungovat opravené zastávky ve městě. Další zase budou měnit režim

V souvislosti s opravami pozemních komunikací a se změnami, které se týkají městské hromadné dopravy, se mění některá místa zastávek autobusů a nebo jejich režim. Změny startují pátkem 16. prosince a týkají se obce Stěžery i zastávek u opavené křižovatky Fortna. Zastávky, u…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme