Název muzea na Chlumu se mění, připravuje i novou expozici

Muzeum mění svůj název.
Muzeum mění svůj název. | autor: Bojiště Chlum 1866

Název Muzea války roku 1866 na Chlumu se královéhradeckým radním zdá příliš dlouhý, dohodli se proto na jeho zkrácení na Muzeum války 1866. Nový název lépe vyhovuje historickým skutečnostem a odstraňuje jazykovou nepřesnost v jeho názvu. Muzeum je pobočkou Muzea východních Čech v Hradci Králové. O změnu názvu požádalo na začátku roku. Zaměření muzea zůstává stejné, připravuje se v něm nová expozice.

 

„Změnou názvu muzea se jeho zaměření nezmění. Návštěvníci v jeho expozici naleznou kvalitně zpracované informace o konfliktu, který se odehrál nejen u Hradce Králové v roce 1866. Žádost Muzea východních Čech podpořil i výbor pro kulturu a památkovou péči. Těším se na novou expozici, která zde vzniká,“ uvedla náměstkyně pro kulturu a školství Martina Berdychová.

Stávající název pobočky muzea obsahuje i jazykovou nepřesnost. Pojem „na Chlumu“ totiž neoznačuje sídlo muzea. To by se totiž muselo uvádět „v Chlumu“. Pojem „na Chlumu“ je zbytek místního názvu, který označuje vyvýšeninu, na níž stojí původní budova památníku.

„Na Chlumu se neodehrála celá prusko-rakouská válka, ale pouhý zlomek jedné bitvy. Válečný konflikt zasáhl několik států dnešní Evropy. Ani sama bitva neprobíhala jen na Chlumu, ale v rozsáhlém prostoru mnoha okolních obcí – například jezdecká bitva u Střezetic. Nový název přesněji vystihne zaměření muzea a bude mít větší důraz pro militární turistiku. Lépe tak může oslovit milovníky historie z tuzemska i zahraničí,“ sdělil hejtman Jiří Štěpán další důvody, proč radní změnu názvu schválili.

„O změnu názvu jsme požádali nyní, protože 1. 1. 2019 byla uvnitř MVČ provedena organizační změna, jež z pobočky v Chlumu učinila samostatné oddělení, které má nyní nově svého vedoucího a jemuž se touto změnou, spolu s projektem nové expozice má otevřít éra rozvoje a růstu. Cílem Muzea východních Čech jako celokrajského muzea a vědecko-výzkumné instituce je rozvíjet prizma celého konfliktu a vykreslit jej ve všech dějinných souvislostech,“ vysvětluje důvod změny ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich.

Muzeum chystá novou expozici

V chlumském muzeu se aktuálně připravuje zbrusu nová a moderní expozice, která má ještě více prohloubit informace o prusko-rakouské válce, kterou v ruce 1866 vedlo Pruské království s Rakouským císařstvím o převahu ve střední Evropě. Důraz výstavy bude kladen především na nejvýznamnější střet tohoto konfliktu – bitvu u Hradce Králové. Výstava představí informace o válečném konfliktu jako takovém, ale bude se věnovat i novým tématům – například telegrafii, železniční dopravě či zdravotnictví.

Roku 1936 bylo v katastru obce Chlum zřízeno Válečné museum 1866, jako připomínka celé prusko-rakouské války i nejvýznamnější bitvy této války, jež se v jeho okolí odehrála dne 3. 7. 1866. Od roku 1993 je součástí Muzea východních Čech v Hradci Králové jako jeho pobočka. V letech 1948–1993 se vžil název Památník bitvy 1866 na Chlumu, který reflektoval skutečnost, že tehdejší stát neměl o připomínání prusko-rakouské války jako buržoazně imperialistického konfliktu zájem.

Provoz muzea nebyl z ideologického hlediska vhodný. Označení „památník“, tedy téměř pomník, už nevadilo. Vládnoucí režim se snažil význam prusko-rakouské války bagatelizovat, byť tento konflikt měl velký význam na uspořádání moci ve střední Evropě a reformu habsburské monarchie. Rok po válce totiž vzniklo soustátí Rakousko-Uhersko.

Muzeum východních Čech po převzetí památníku obnovilo jeho muzejní charakter a znovu nastartovalo jeho rozvoj odborný, vědecký i návštěvnický.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více

Město vybírá dodavatele expozic do muzea. Zakázka se odhaduje na 15 milionů

Ve druhém a třetím patře opravené budovy Muzea východních Čech by měly být expozice dokončeny na jaře příštího roku. Město koncem července vypaslo výběrové řízení na dodavatele expozic. Předpokládaná hodnota zakázky se odhaduje na zhruba 15 milionů korun. Vysoutěžený dodavatel…
Čtěte více

Město se chce zásobit ochrannými prostředky. Obává se druhé vlny koronaviru

Primátor města Alexandr Hrabálek se minulý týden sešel s představiteli městských organizací, aby společně zhodnotili dosavadní situaci týkající se koronaviru. Zástupci městských organizací byli poté vyzváni, aby se začali připravovat na možnou druhou vlnu koronaviru a…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme