Štítky: | Magistrát | kubištovy sady |

Město chce obnovit Kubištovy sady, hlavní bude Císařská cesta se stromořadím

V Kubištových sadech v minulosti probíhaly i archeologické výzkumy.
V Kubištových sadech v minulosti probíhaly i archeologické výzkumy.

Kubištovy sady v Hradci Králové by se v příštích letech měly dočkat zásadní obměny, která přinese výsadbu nové zeleně, doplnění městského mobiliáře a především odhalení staré Císařské cesty. Na revitalizaci si nyní město nechává zpracovat projektovou dokumentaci za 650 tisíc korun bez DPH, která by měla být dokončena na přelomu roků 2022 a 2023. Pokud vše půjde podle plánu, práce by mohly být zahájeny v roce 2023.

„S úpravou Kubištových sadů počítáme již delší dobu, proto také už máme k dispozici studii komplexního řešení revitalizace. Provedena bude obnova stromů, zachováno bude maximum těch perspektivních a dojde k vysázení nových. Upřednostněny budou české druhy dřevin. Dále se opraví a doplní městský mobiliář, osvětlení i zpevněné plochy. Do nové podoby parku se propíše také historická stopa staré Císařské cesty se stromořadím z roku 1867, kterou v sobě sady ukrývají,“ říká investiční náměstek primátora Jiří Bláha. Projektová dokumentace včetně všech potřebných povolení by měla být dokončena na přelomu dalšího roku. Pokud vše půjde podle plánu, práce by mohly být zahájeny v roce 2023.

Městský park o rozloze 2,4 hektarů, který vznikl mezi roky 1905 a 1907, se nachází v památkově chráněné části města. K návrhu revitalizace se proto vyjádřil také odbor památkové péče, jehož požadavky musí být v projektové dokumentaci zohledněny. „Prioritou je obnova Císařské cesty, která začínala v Pospíšilově ulici v blízkosti současné střední školy a procházela Kubištovými sady směrem ke staré nemocnici. V rámci revitalizace bude obnovena její stopa a podél ní bude doplněno stromořadí. Na místě by mimo jiné měla také přibýt naučná prezentace o historii této Císařské cesty,“ říká vedoucí odboru památkové péče Jan Falta.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Cyklovraky připoutané ke stromům a zábradlí už mizejí z hradeckých ulic

V polovině října město dokončilo mapování cyklovraků a kol, o která již delší dobu nejeví jejich majitelé zájem, zabírají parkovací místa a snižují atraktivitu veřejných prostranství. První vraky začínají z veřejných míst mizet už během dnešního dne, o jejich odstranění se…
Čtěte více

O zvýhodněné byty zažádalo 580 lidí. Losovat se bude dnes a 6. prosince

Příjem žádostí o pronájem startovacích bytů a zvýhodněných bytů pro rodiny s dětmi v Hradci Králové byl už ukončen. Na magistrát jich dorazilo celkem 580. Největší zájem byl o byty s dispozicí 2+KK, naopak nejméně žádostí město přijalo na pronájem bytů pro rodiny s dětmi. O…
Čtěte více

Na hradeckém magistrátu bude možné platit u automatů, vyjdou na necelý milion

Magistrát města Hradce Králové připravuje pro občany novinku. Od března bude možné k platbě správních a místních poplatků využívat dva nové platební automaty, které budou v budovách magistrátu a odboru dopravy přijímat pouze bezhotovostní platby. Rada města schválila…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme