Štítky: | Magistrát | Velké náměstí |

O podobě Velkého náměstí už se debatuje několik dní. Svůj názor ještě stále můžete sdělit radnici

Podobu Velkého náměstí město probírá s veřejností.
Podobu Velkého náměstí město probírá s veřejností. | autor: hradeckralove.cz

Zapojte se, na názoru každého z vás záleží, vzkazuje obyvatelům Hradce Králové radnice a vyzývá je, aby se zúčastnili debaty o budoucí podobě Velkého náměstí. Do dialogu, jehož prostřednictvím vedení města sbírá názory na novou podobu historického centra krajského města, se jen během posledního týdne pustilo na půl druhého tisíce Hradečáků. Celkem se od druhé poloviny listopadu do začátku prosince uskuteční 13 debatních setkání, která jsou zaměřena na různé cílové skupiny: instituce, architekty, projektanty, podnikatele i děti.

„Diskuse se širokým zapojením veřejnosti je součástí tzv. participativního procesu, který umožňuje veřejnosti podílet se na rozhodování a propojuje jednotlivé cílové skupiny mezi sebou. Díky tomuto dialogu dostaneme mix názorů od pohledu dětí, přes názory laiků zahrnující i potřeby podnikatelů a institucí, až po odborné požadavky expertů jako jsou architekti či památkáři. V tomto případě se diskutuje o podobě Velkého náměstí, což je téma, na které má názor asi každý Hradečák,“ uvedla hradecká primátorka Pavlína Springerová.

Kolekce podnětů široké veřejnosti poslouží architektům a projektantům k aktualizaci návrhu podoby Velkého náměstí, jehož rekonstrukci Hradec připravuje. „Názory mohou být samozřejmě protichůdné, některé skupiny například chtějí náměstí zcela bez aut, pro jiné je taková představa nemyslitelná. Naším úkolem je najít přijatelné řešení a nakonec rozhodnout, jaká varianta bude pro Hradec a budoucnost náměstí nejlepší a zohlední potřeby Hradečáků,“ uvedl Lukáš Řádek, náměstek hradecké primátorky odpovědný za rozvoj a investice města.

Hradec rekonstrukci Velkého náměstí připravuje více než deset let. Stavba se již před časem zadrhla v komplikovanosti administrativních procesů spojených s velkými stavbami, čemuž nejen kvůli složitostem stavebního zákona čelí řada velkých projektů v celém Česku. „Víme, že do čtyř let se stavět nezačne. Chceme však zásadně pohnout s přípravou, která je nejkomplikovanější částí. Participativní proces chytře využívá alespoň jednu z nevýhod tohoto zdržení, máme čas na to projekt důkladně připravit a maximálně do něj zapojit hradeckou veřejnost,“ doplnil náměstek Řádek.

Svůj názor na náměstí řekly i děti

V rámci celého projektu Participace Velkého náměstí probíhá od poloviny listopadu do poloviny prosince 13 debatních setkání. Každé z nich je zaměřeno na jinou cílovou skupinu, a to napříč celou hradeckou populací. Své návrhy a připomínky už například představili instituce, architekti, podnikatelé i děti z hradeckých základních škol. Poslední z těchto debat, do které se má zapojit široká veřejnost, se uskuteční 13. prosince online formou. Svůj názor ohledně budoucnosti Velkého náměstí mohou lidé vyjádřit také prostřednictvím online dotazníku, který je k dispozici zde. Data budou sbírána do konce letošního roku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Město chce dát lidem možnost rozhodovat o části rozpočtu. Zatím hledá pro projekt název

Hradec chce zapojit své obyvatele do rozhodování části městských financí. Město už minulý rok spustilo několik participativních aktivit a projektů. Ani v tomto roce nechce od tohoto trendu upustit a tak spustí úplně první ročník participativního rozpočtu u nás. Co to vůbec…
Čtěte více

V Hradci se zřejmě začne za parkování platit i na sídlištích. Radnice zvažuje v systému velké změny

Placené parkování v Hradci Králové až na malé výjimky dosud nepřekročilo hranici Gočárova silničního okruhu. Ale to by se v budoucnu mělo změnit. Možná už příští rok se za parkování začne platit v Malšovicích, na Moravském, Slezském i Pražském Předměstí. Podle radnice mnoho…
Čtěte více

Křižovatka Mileta, ZUŠ Střezina a příprava dvoukolejky budou hlavními investicemi města v příštím roce

Mezi největší investice hradecké radnice v roce 2024 budou patřit modernizace křižovatky Mileta, druhá etapa rekonstrukce ZUŠ Střezina, opravy dalších městských základních škol či potřebné přípravy pro zdvojkolejnění železniční trati ve směru na Chlumec nad Cidlinou. Návrh…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme