Loutkářství míří na Seznam nehmotného kulturního dědictví
Východočeské loutkářství má namířeno k zápisu na národní Seznam nehmotného kulturního dědictví. Jeho zápis v úterý doporučila Národní rada pro tradiční lidovou kulturu. Nyní doporučení čeká už jenom na podpis ministryně kultury Aleny Hanákové, uvedla to agentura Mediafax.
O zápis na seznam od začátku tohoto roku usilovali hejtman královéhradeckého i pardubického kraje. Východočeské loutkářství se tak v českém seznamu nehmotného dědictví zařadí po bok třeba myslivosti, sokolnictví anebo slováckého verbuňku.
„Na tento zápis jsou zařazovány tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Východní Čechy jsou nejlepším příkladem. Právě tady v pol. 19. století v naprosto bezkonkurenční míře působily téměř v každém městě a každé obci ochotnické loutkářské soubory. Propojení obou krajů respektuje výskyt tohoto fenoménu v jeho historických hranicích,“ uvedl už letos v únoru hejtman Lubomír Franc.
Tradici loutkářství nejen v Hradci Králové dokládá profesionální loutkoherecká scéna Divadla Drak, alternativní prostor Labyrintu Divadla Drak, ale i Muezum loutkářských kultur v nedaleké Chrudimi anebo amatérská přehlídka s názvem Loutkářská Chrudim.
Zápis na seznam považují loutkáři za prestiž. "Rádi bychom na něj v budoucnu navázali úsilím přesvědčit o výjimečné hodnotě loutkářství našeho regionu i mezinárodní odbornou porotu v UNESCO,“ uvedla pro Mediafax Jana Dražďáková, předsedkyně Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství a někdejší ředitelka Divadla Drak v Hradci Králové.
Právě Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství má být tím, kdo bude o východočeské loutkářství jako statek zapsaný na seznamu pečovat.
Zápis východočeského loutkářství na seznam českého nehmotného dědictví podpořil královéhradecká a pardubický kraj, ale třeba i zdejší městská knihovna. Ta při této příležitosti uskutečnila soutěž s názvem Východočeská loutka. Děti ze základních škol v ní soutěžili o nejvydařenější loutku. Ze soutěžních prací pak vznikla originální výstava loutek, která byla do konce října k vidění v prostorách knihovny v Tomkově ulici.
12 „NEJ“ východočeského loutkářství podle Divadla Drak
První český loutkář Jan Jiří Brát (1724-1805) – ze Studnice u Náchoda. Zakladatel rodinné dynastie loutkářů křižujících v 18. a 19. století Evropu.
Legendární loutkář Matěj Kopecký, o víc než generaci mladší než J. J. Brát; narodil se v Libčanech u Hradce Králové.
Nejstarší opisy českých loutkových divadel z konce 18. století – dochovaly se zásluhou kočovných loutkářů Meissnerů z Nové Paky.
Suchardovská škola – věhlasná řezbářská dílna rodu Suchardů v Nové Pace; nejvýznamnější tvůrce marionet pro zdejší, ale i další loutkáře.
První doložená hra pro neprofesionální loutkové divadlo – masopustní fraška Koš (1838) pro zámecké divadlo v Litomyšli z pera M. D. Rettigové.
Nejdéle souvisle působící loutkářská firma v republice – APAS (Anna Preclíková a synové) v Josefově; vyráběla loutky v letech 1929 – 2007.
Jeden z nejstarších amatérských loutkářských souborů v republice – Kacafírek, Chrudim (od r. 1915)
Jeden z nejlepších amatérských loutkářských souborů v Čechách a na Moravě – Céčko, Svitavy (od r. 1970)
Mezinárodně proslulé loutkové Divadlo DRAK v Hradci Králové (od r. 1958)
Nejoriginálnější mezinárodní divadelní laboratoř – Labyrint Divadla DRAK (od r. 2010); interaktivní herna a anatomie loutkového divadla.
První muzeum loutek v republice – Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi (od r. 1972)
Nejstarší festival amatérského loutkového divadla na světě – Loutkářská Chrudim (od r. 1951)
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vložit nový komentář
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.