Lidé u kontejnerů nechávají odpad, který tam nepatří. Pomohou fotopasti?

Objemný odpad patří do sběrného dvora a ne ke kontejneru.
Objemný odpad patří do sběrného dvora a ne ke kontejneru. | autor: MMHK

Černé skládky v Hradci jsou stále velkým problémem. Jedná se především o odpad, který lidé dávají ke kontejnerům. Zbavují se tak například nábytku nebo elektrospotřebičů Přitom ve městě fungují sběrné dvory, kam je tento typ odpadu možné zavést. Hradecký magistrát pak musí náklady za likvidaci objemného odpadu zaplatit statisíce korun. Viníky by mohly pomoci identifikovat fotopasti. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

„Na území města provozujeme čtyři sběrné dvory. Každý den v týdnu, včetně víkendů, je otevřen aspoň jeden z nich," říká ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek. A dodává, že nejčastěji se u kontejnerů po městě povaluje objemný odpad. „Hlavně nábytek. Dále to jsou různé elektrospotřebiče. Například, někdo se chce zbavit ledničky, tak ji umístí v noci k popelnicím a nechá ji tam stát. Stejně tak nějaký starý gauč, matrace a další věci. Což je samozřejmě špatně. Občané by v žádném případě na stanovištích sběrných nádob odkládat odpad, který se do nich nevejde."

Černé skládky likvidují pracovníci Hradeckých služeb prý v podstatě denně. „Reagujeme na podněty občanů nebo našich posádek sběrných vozů, které provádějí standardní svozy. Takže víme, že na nějakém konkrétním místě se nachází jistý odpad. Takže podle toho připravujeme trasu úklidového vozidla."

Náklady na likvidaci černých skládek se ročně pohybují kolem jednoho milionu korun. „My tuto službu fakturujeme podle skutečnosti bez skutečné likvidace odpadu. Ale zkrátka vozidlo s posádkou tam musí vyjet, tedy máme tam fakturaci přepravy, manipulace a práce. Za letošní rok, ke konci července to činilo zhruba 550 tisíc korun bez DPH."

Podle mluvčí městské policie Evy Kněžourové není jednoduché najít pachatele, který černou skládku na místě založil. „Pokud strážníci objeví černou skládku, tak se samozřejmě snaží v odložených věcech pohledem zjistit, jestli tam není něco, co by identifikovalo jejich majitele. Někdy se to podaří, jindy ovšem nikoliv." K identifikaci osob mohou strážníkům pomoci třeba fotopasti. „Ty reagují na každý pohyb a dokáží nám identifikovat člověka, který černou skládku založil. Záběry z fotopastí potom slouží jako důkazní materiál pro správní orgán, který už si daného člověka dohledá." Na území města je městské policii k dispozici celkem 10 fotopastí.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Už nemusíte k oranžovým kontejnerům, město začne svážet tříděné oleje od domů

Doposud museli obyvatelé Hradce Králové s tříděnými oleji do sběrného dvora nebo k oranžovým kontejnerům, které jsou k dispozici na 53 stanovištích ve městě. Nově bude jejich třídění ještě jednodušší a navíc se rozšíří. Od 1. února bude totiž zahájen svoz přímo od rodinných…
Čtěte více

Místo do sběrného dvora lidé vyhazují odpad k popelnicím. Město musí za odvoz Hradeckým službám více zaplatit

Černých skládek je v Hradci čím dál víc. Město se rozhodlo zaměřit na jejich likvidaci. Nejčastěji se jedná o případy, kdy lidé místo toho, aby odpady které tam patří, odvezli do sběrného dvora, nechávají u popelnic. Hradecké služby je pak musí zlikvidovat, což samozřejmě stojí…
Čtěte více

Z vánočních stromečků odstraňte veškeré ozdoby, prosí Hradecké služby

Pondělní Tři Králové symbolicky ukončili vánoční a novoroční svátky a od začátku týdne už také Hradecké služby sváží vánoční stromky z domácností. Jejich sběr potrvá až do konce ledna, zpracují se v kompostárně na letišti v Hradci Králové, kde je také můžete odevzdat.
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme