Lidé u kontejnerů nechávají odpad, který tam nepatří. Pomohou fotopasti?

Objemný odpad patří do sběrného dvora a ne ke kontejneru.
Objemný odpad patří do sběrného dvora a ne ke kontejneru. | autor: MMHK

Černé skládky v Hradci jsou stále velkým problémem. Jedná se především o odpad, který lidé dávají ke kontejnerům. Zbavují se tak například nábytku nebo elektrospotřebičů Přitom ve městě fungují sběrné dvory, kam je tento typ odpadu možné zavést. Hradecký magistrát pak musí náklady za likvidaci objemného odpadu zaplatit statisíce korun. Viníky by mohly pomoci identifikovat fotopasti. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

„Na území města provozujeme čtyři sběrné dvory. Každý den v týdnu, včetně víkendů, je otevřen aspoň jeden z nich," říká ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek. A dodává, že nejčastěji se u kontejnerů po městě povaluje objemný odpad. „Hlavně nábytek. Dále to jsou různé elektrospotřebiče. Například, někdo se chce zbavit ledničky, tak ji umístí v noci k popelnicím a nechá ji tam stát. Stejně tak nějaký starý gauč, matrace a další věci. Což je samozřejmě špatně. Občané by v žádném případě na stanovištích sběrných nádob odkládat odpad, který se do nich nevejde."

Černé skládky likvidují pracovníci Hradeckých služeb prý v podstatě denně. „Reagujeme na podněty občanů nebo našich posádek sběrných vozů, které provádějí standardní svozy. Takže víme, že na nějakém konkrétním místě se nachází jistý odpad. Takže podle toho připravujeme trasu úklidového vozidla."

Náklady na likvidaci černých skládek se ročně pohybují kolem jednoho milionu korun. „My tuto službu fakturujeme podle skutečnosti bez skutečné likvidace odpadu. Ale zkrátka vozidlo s posádkou tam musí vyjet, tedy máme tam fakturaci přepravy, manipulace a práce. Za letošní rok, ke konci července to činilo zhruba 550 tisíc korun bez DPH."

Podle mluvčí městské policie Evy Kněžourové není jednoduché najít pachatele, který černou skládku na místě založil. „Pokud strážníci objeví černou skládku, tak se samozřejmě snaží v odložených věcech pohledem zjistit, jestli tam není něco, co by identifikovalo jejich majitele. Někdy se to podaří, jindy ovšem nikoliv." K identifikaci osob mohou strážníkům pomoci třeba fotopasti. „Ty reagují na každý pohyb a dokáží nám identifikovat člověka, který černou skládku založil. Záběry z fotopastí potom slouží jako důkazní materiál pro správní orgán, který už si daného člověka dohledá." Na území města je městské policii k dispozici celkem 10 fotopastí.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Původce černých skládek kolem kontejnerů by mohly odhalit kamery nebo Munipolis

Hradec velmi trápí černé skládky. Týká se to i odpadu, který je odložený na kontejnerovém stání mimo nádoby. To Hradecké služby řeší denně a likvidují je. Od roku 2018 do prvního pololetí letošního roku však náklady na úklid těchto skládek dosáhly na částku skoro sedm milionů…
Čtěte více

Hradečáci třídí stále více zodpovědněji. Ve městě se rozšíří síť kontejnerů

Více vytříděného odpadu, který dál putuje k recyklaci, a méně odpadu mířícího na skládky. Hradečákům jde třídění odpadu dobře. Skládkového odpadu, do kterého se spolu se směsným komunálním odpadem řadí i objemný odpad, bylo ve městě vyprodukováno meziročně o téměř 1,6 tuny méně.…
Čtěte více

Prodej věcí z druhé ruky vydělal Hradeckým službám 400 tisíc

Více než 400 tisíc korun získaly vloni Hradecké služby díky re-use projektu. Peníze nyní pomáhají při obnově zeleně v Hradci Králové a v městských lesích. Princip re-use, tedy opětovné využití starších věcí, funguje ve všech královéhradeckých sběrných dvorech a v centru města i…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme