Štítky: | Kraj | záchytka |

Kraj řeší další osud hradecké záchytky. Její provoz je neudržitelný

Záchytná staniceje neudržitelná.
Záchytná staniceje neudržitelná. | autor: KHK

Vedení Královéhradeckého kraje řeší další osud krajské protialkoholní záchytné stanice v Hradci Králové. Ta už více jak dva roky funguje v omezeném režimu z důvodu nedostatečného personálního obsazení. Bezvýchodnou situaci by nyní mohla vyřešit iniciativa náměstka hejtmana a poslance Parlamentu ČR Jiřího Maška.

„V rámci své poslanecké funkce chci iniciovat nový pohled na protialkoholní záchytné stanice, jejichž provoz mají kraje ze zákona povinnost zajišťovat. Navrhuji zvážit, aby fungovaly například jako ‚dospávací‘ zařízení za přítomnosti středního zdravotnického personálu. Díky tomu by náklady klesly. Pro příklad: krajská záchytka v současnosti přijme v průměru 800 klientů ročně a na jednoho takového klienta činí částka za péči 16 000 korun, kdy na to vůbec nepřispívá zdravotní pojišťovna a kraj vše hradí ze svého rozpočtu, protože ani poplatek ve výši 2 000 korun většina klientů nezaplatí,“ říká náměstek Jiří Mašek, který má v gesci krajské zdravotnictví.

Minulé vedení Královéhradeckého kraje řešilo budoucnost krajské záchytné stanice opakovaně od jara 2022, kdy přijalo oznámení o odchodu tehdejšího dlouholetého ředitele Vlastimila Kyrala. Od ledna roku 2023 totiž hrozilo, že zařízení nebude moci pokračovat v provozu. Ten se nakonec podařilo zajistit v omezeném režimu.

„Policisté mohou člověka, který budí pohoršení vlivem alkoholu, dovézt někam domů a předat rodinnému příslušníkovi nebo jej v případě zjevného protiprávního jednání umístit do cely předběžného zadržení, kde vystřízliví pod dohledem policisty. I přes tyto možnosti jsou ale opilci často zátěží pro zdravotnická zařízení. Je proto otázkou, jestli v této době, kdy se ve zdravotnictví obáváme nárazu kvůli financování provozu nemocnic, by neměly být záchytky už spíše historií,“ pokračuje náměstek Mašek.

Protialkoholní záchytná stanice Královéhradeckého kraje v současnosti přijímá klienty ve všední dny pouze v nočních hodinách. O víkendech a svátcích je její provoz nepřetržitě 24 hodin. Tato varianta je v současnosti jediné racionální řešení pro zachování provozu z důvodu nedostatečného zajištění lékařského personálu. To by mohla vyřešit varianta spolupráce s hradeckou fakultní nemocnicí.

„Opakovaně jednáme s panem ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové o možném umístění záchytné stanice do areálu nemocnice. To by bylo řešení v případě nutnosti zachování provozu, kdy by lékař nemocnice mohl přijít k příjmu a klienta vyšetřit. Pokračování provozu záchytky na Novém Hradci Králové je ale do budoucna z mého pohledu nadále neudržitelné a kraj na tom pouze prodělává desítky milionů ročně,“ dokončil náměstek Jiří Mašek.

Protialkoholní záchytná stanice Královéhradeckého kraje je krajská příspěvková organizace. Od roku 1993 do června roku 2002 ji zřizovalo město Hradec Králové, poté přešla pod kraj. Ten na její provoz v loňském roce vynaložil téměř 13 milionů korun. Další náklady jsou nezaplacené poplatky stovek klientů, které záchytka přijala do své péče.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Jídelna, která bude sloužit hlavně středoškolákům, se začala stavět

Královéhradecký kraj zahájil stavbu stravovacího zařízení v Evropském domě v Hradci Králové. Bývalý výměník, který je součástí budovy takzvaného nového Hlucháku, se promění v jídelnu s celoročním provozem. Investice za 65,9 milionu korun bez DPH vyřeší aktuální nedostatek…
Čtěte více

Hradecká záchytka stále funguje omezeně, chybí lékař

Protialkoholní záchytná stanice v Hradci Králové už přes rok funguje v omezeném režimu. Je přitom spádová pro celý Královéhradecký kraj. Dříve fungovala 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Teď je nonstop otevřená jen o víkendu a o svátcích. Ve všední dny přijímá pacienty pouze v čase…
Čtěte více

Vrbenského kasárna získala další dotaci. Zrekonstruována by měla být v roce 2025

Královéhradecký kraj získal dotaci na rekonstrukci Vrbenského kasáren v Hradci Králové ve výši 245 milionů korun, a to na energeticky účinnou revitalizaci brownfieldů z Národního programu obnovy. Jde o čtvrtou a zároveň poslední část finanční podpory, o kterou se kraj ucházel z…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme