Jízda načerno může skončit i žalobou anebo exekutorem za dveřmi

Ilustrační foto | Zdroj: Archiv
Ilustrační foto | Zdroj: Archiv

Více než deset tisíc černých pasažérů neuniklo loni při přepravní kontrole královéhradeckým revizorům. Zdaleka ne všichni jsou ale ochotni za tento přestupek zaplatit.

Jejich dluh se postupně navyšuje a neuhrazená pohledávka dopravního podniku se může za čas změnit v soudní žalobu a následně i v exekuci.

Za poslední rok přepravil Dopravní podnik města Hradce Králové téměř 35 milionů cestujících, z nichž ale 10 091 nemělo platný cestovní doklad. „Zatímco v roce 2008 přistihli naši kontroloři při jízdě bez jízdenky šest a půl tisíce cestujících, v posledních třech letech už tato cifra neklesla pod deset tisíc,“ uvedl Josef Januš, vedoucí oddělení tarifu, jízdenek a přepravní kontroly dopravního podniku.

S postupem času upadá i platební morálka a bohužel také chování některých černých pasažérů. „Loni to odnesly ,jen‘ dvoje rozbité brýle, ale předloni musel být jeden náš zaměstnanec po potyčce s pasažérem i v delší pracovní neschopnosti,“ vylíčil Josef Januš.

Cestující, který jede bez platné jízdenky, může zaplatit na místě nebo do tří pracovních dnů tak zvanou sníženou přirážku za porušení přepravních podmínek ve výši 400 korun. Po této době je už přirážka stanovena na 1000 korun. Pokud cestující jenom zapomene časovou jízdenku, zaplatí 50 korun.

Když ale nachytaný černý pasažér svou sankci neuhradí do 60 dnů, dopravní podnik mu zašle upomínku. Ten, kdo nereaguje dlouhodobě, může za zhruba devět měsíců očekávat žalobu a za dva roky mlčení i soudního exekutora. „Avšak ani tento postup nepřiměje některé chronické černé pasažéry k nápravě. V našich statistikách máme i recidivisty, kteří čelí dokonce několika desítkám žalob,“ upřesnil Josef Januš.

Revizory ale kromě kontroly cestovních dokladů lidé mohou v průběhu února potkat i v jiné roli. "Například během únorové kampaně „Jezděte levně - jezděte s městskou kartou“ při svých kontrolách oslovují pasažéry, kteří cestují na méně výhodný typ jízdného než je volná či městská karta, a informují je o výhodách karty a o možnosti jejího pořízení za akční cenu 50 korun," doplnil František Meduna za královéhradecký dopravní podnik.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Jízdné půjde ve vozech MHD koupit i platební kartou, chystá se i nová aplikace

V těchto dnech mohou cestující hradecké městské hromadné dopravy v některých vozech vídat první novinky v rámci nového odbavovacího systému. Těmi jsou platební terminály, kde mohou cestující nejen načíst městskou kartu, ale také zde i zakoupit jízdné pomocí bezhotovostní platby.…
Čtěte více

Po Hradci začíná jezdit deset nových autobusů

Cestujícím v MHD v Hradci Králové začíná sloužit deset nových autobusů. Do garáží společnosti dorazily už na konci roku, do provozu se ale dostávají po některých úpravách až teď. V autobusech je moderní vybavení včetně třeba USB nabíječek pro cestující. Vozy jsou připraveny na…
Čtěte více

Vedení hradeckého dopravního podniku ocenilo další řidiče, co jezdí bez nehod

Dva „dvoumilionáři“ a tři „milionáři“ přibyli v závěru letošního roku mezi řidiči MHD v královéhradeckém dopravním podniku. Ve středu 21. prosince 2022 proběhlo v areálu dpravního podniku slavnostní vyhodnocení tradiční soutěže Jízda bez nehod, kdy další řidiči MHD převzali z…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme