Jízda načerno může skončit i žalobou anebo exekutorem za dveřmi

Ilustrační foto | Zdroj: Archiv
Ilustrační foto | Zdroj: Archiv

Více než deset tisíc černých pasažérů neuniklo loni při přepravní kontrole královéhradeckým revizorům. Zdaleka ne všichni jsou ale ochotni za tento přestupek zaplatit.

Jejich dluh se postupně navyšuje a neuhrazená pohledávka dopravního podniku se může za čas změnit v soudní žalobu a následně i v exekuci.

Za poslední rok přepravil Dopravní podnik města Hradce Králové téměř 35 milionů cestujících, z nichž ale 10 091 nemělo platný cestovní doklad. „Zatímco v roce 2008 přistihli naši kontroloři při jízdě bez jízdenky šest a půl tisíce cestujících, v posledních třech letech už tato cifra neklesla pod deset tisíc,“ uvedl Josef Januš, vedoucí oddělení tarifu, jízdenek a přepravní kontroly dopravního podniku.

S postupem času upadá i platební morálka a bohužel také chování některých černých pasažérů. „Loni to odnesly ,jen‘ dvoje rozbité brýle, ale předloni musel být jeden náš zaměstnanec po potyčce s pasažérem i v delší pracovní neschopnosti,“ vylíčil Josef Januš.

Cestující, který jede bez platné jízdenky, může zaplatit na místě nebo do tří pracovních dnů tak zvanou sníženou přirážku za porušení přepravních podmínek ve výši 400 korun. Po této době je už přirážka stanovena na 1000 korun. Pokud cestující jenom zapomene časovou jízdenku, zaplatí 50 korun.

Když ale nachytaný černý pasažér svou sankci neuhradí do 60 dnů, dopravní podnik mu zašle upomínku. Ten, kdo nereaguje dlouhodobě, může za zhruba devět měsíců očekávat žalobu a za dva roky mlčení i soudního exekutora. „Avšak ani tento postup nepřiměje některé chronické černé pasažéry k nápravě. V našich statistikách máme i recidivisty, kteří čelí dokonce několika desítkám žalob,“ upřesnil Josef Januš.

Revizory ale kromě kontroly cestovních dokladů lidé mohou v průběhu února potkat i v jiné roli. "Například během únorové kampaně „Jezděte levně - jezděte s městskou kartou“ při svých kontrolách oslovují pasažéry, kteří cestují na méně výhodný typ jízdného než je volná či městská karta, a informují je o výhodách karty a o možnosti jejího pořízení za akční cenu 50 korun," doplnil František Meduna za královéhradecký dopravní podnik.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Dopravní podnik vypnul starý e-shop, je nutné se zaregistrovat znovu

Lidé, kteří ve vozech městské hromadné dopravy v Hradci Králové využívají časovou jízdenku, se musí zaregistrovat na novém e-shopu. Starý online obchod hradecký dopravní podnik k pondělí 17. června vypnul, původní odkaz na nákup jízdenek již nefunguje. Díky změně by se měla…
Čtěte více

Přes Miletu už nebudou jezdit trolejbusy. Opravy se dotknou všech linek MHD

Stavba, která na dlouhé měsíce ochromí dopravu v Hradci, už se blíží. Jedná se o rekonstrukci křižovatky Mileta. V místě už nyní probíhají přípravné práce. Dopravní omezení, která v první etapě uzavřou severní část městského okruhu a Hradeckou ulici směrem do centra, na…
Čtěte více

Další řidiči hradecké MHD získalil ocenění v Jízdě bez nehod

Dnes proběhlo tradiční slavnostní vyhodnocení soutěže Jízda bez nehod, kdy v jeho rámci další řidiči královéhradecké MHD převzali z rukou dopravně technického ředitele Dopravího podniku města Hradce Králové Vladimíra Pejřila diplom a jednorázovou finanční odměnu za…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme