Jízda načerno může skončit i žalobou anebo exekutorem za dveřmi

Ilustrační foto | Zdroj: Archiv
Ilustrační foto | Zdroj: Archiv

Více než deset tisíc černých pasažérů neuniklo loni při přepravní kontrole královéhradeckým revizorům. Zdaleka ne všichni jsou ale ochotni za tento přestupek zaplatit.

Jejich dluh se postupně navyšuje a neuhrazená pohledávka dopravního podniku se může za čas změnit v soudní žalobu a následně i v exekuci.

Za poslední rok přepravil Dopravní podnik města Hradce Králové téměř 35 milionů cestujících, z nichž ale 10 091 nemělo platný cestovní doklad. „Zatímco v roce 2008 přistihli naši kontroloři při jízdě bez jízdenky šest a půl tisíce cestujících, v posledních třech letech už tato cifra neklesla pod deset tisíc,“ uvedl Josef Januš, vedoucí oddělení tarifu, jízdenek a přepravní kontroly dopravního podniku.

S postupem času upadá i platební morálka a bohužel také chování některých černých pasažérů. „Loni to odnesly ,jen‘ dvoje rozbité brýle, ale předloni musel být jeden náš zaměstnanec po potyčce s pasažérem i v delší pracovní neschopnosti,“ vylíčil Josef Januš.

Cestující, který jede bez platné jízdenky, může zaplatit na místě nebo do tří pracovních dnů tak zvanou sníženou přirážku za porušení přepravních podmínek ve výši 400 korun. Po této době je už přirážka stanovena na 1000 korun. Pokud cestující jenom zapomene časovou jízdenku, zaplatí 50 korun.

Když ale nachytaný černý pasažér svou sankci neuhradí do 60 dnů, dopravní podnik mu zašle upomínku. Ten, kdo nereaguje dlouhodobě, může za zhruba devět měsíců očekávat žalobu a za dva roky mlčení i soudního exekutora. „Avšak ani tento postup nepřiměje některé chronické černé pasažéry k nápravě. V našich statistikách máme i recidivisty, kteří čelí dokonce několika desítkám žalob,“ upřesnil Josef Januš.

Revizory ale kromě kontroly cestovních dokladů lidé mohou v průběhu února potkat i v jiné roli. "Například během únorové kampaně „Jezděte levně - jezděte s městskou kartou“ při svých kontrolách oslovují pasažéry, kteří cestují na méně výhodný typ jízdného než je volná či městská karta, a informují je o výhodách karty a o možnosti jejího pořízení za akční cenu 50 korun," doplnil František Meduna za královéhradecký dopravní podnik.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Linka číslo 1 změní od 1. listopadu trasu

Dočasná změna trasy linky číslo 1 na Novém Hradci Králové je plánváa od 1. listopadu 2021. Stane se tak z důvodu pokračující rekonstrukce vozovky v ulici Hlavní v Klukách. Od pondělí až do 17. prosince 2021 budou všechny spoje linky číslo 1 ukončeny na zastávce "Nový Hradec…
Čtěte více

Chcete si vyzkoušet řídit autobus? Můžete přijít ve čtvrtek 14. října do dopravního podniku

Hradecký dopravní podnik pořádá ve čtvrtek 14. října ve svém areálu akci pro ty, co by si chtěli vyzkoušet řídit autobus a možná i zkusit povolání řidiče městské hromadné dopravy. Podnik by rád doplnil řady nejen řidičů, ale i automechaniků. Otevře v tento den tedy i své dílny,…
Čtěte více

Štve vás něco v hromadné dopravě? Můžete se vyjádřit, podnik chce spokojenost cestujících zkoumat

V období od 13. do 17. září se ve vozidlech a na zastávkách městské hromadné dopravy v Hradci Králové uskuteční již tradiční Průzkum spokojenosti s kvalitou služeb poskytovaných MHD v Hradci Králové. Tento průzkum se městě dělá v podstatě každoročně již od roku 2006. Vloni, kdy…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme