Hradecký „Hluchák“ i Galerii moderního umění čeká rekonstrukce

 Galerie moderního umění | Foto: Archiv
Galerie moderního umění | Foto: Archiv

Historická budova bývalého Ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě v Hradci Králové by se měla dočkat rekonstrukce. Je to ale podmíněno tím, že na opravy získá Královéhradecký kraj evropskou dotaci. Náklady na opravu této památkově chráněné stavby odhadují projektanti a památkáři na necelých 77 milionů. 

Zhruba o dva miliony korun více by měla stát další připravovaná rekonstrukce, při níž chce Královéhradecký kraj opravit budovu Galerie moderního umění na Velkém náměstí v Hradci Králové.

Původně Královéhradecký kraj předpokládal, že na rekonstrukci bývalého Ústavu hluchoněmých bude potřeba necelých šedesát milionů korun. „Podle již zpracované prováděcí projektové dokumentace a především s ohledem na požadavky státní památkové péče je nyní předpokládaná cena rekonstrukce „Hlucháku“ zhruba 77 milionů,“ řekl Josef Dvořák, krajský radní zodpovědný za investice a majetek. „Troufám si ale tvrdit, že skutečné náklady budou o něco nižší. Veřejné soutěže na dodávky stavebních prací často cenu stlačí o desítky procent,“ dodal krajský radní Dvořák. 

Součástí dodávky by měl být restaurátorský průzkum i použití speciálních materiálů. "Památkáři v rámci oprav požadují pokládku prejzové krytiny, což je jedna z nejsložitějších a nejdražších krytin. Na chodbách budovy by měla být položena historická dlažba. Plánuje se dokončení elektroinstalace a slaboproudých rozvodů, rekonstrukce vytápění či úpravy původních dveřních výplní," vyjmenoval připravované práce Petr Vinklář z tiskového odboru Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. 

Hluchák bude opět sloužit studentům, přestěhuje se tam obchodní akademie

Prostory bývalého Ústavu hluchoněmých nyní dočasně využívají studenti hradeckého Gymnázia J. K. Tyla, kteří se do své nově opravené budovy na nábřeží Labe budou stěhovat na přelomu února a března.

Pokud se kraji podaří na opravu budovy „Hlucháku“ získat evropské peníze, do rekonstruovaných prostor by se pak přestěhovala Obchodní akademie a Střední odborná škola, která v současnosti musí využívat pronajaté prostory školy Zálabí a ve Stěžerách.

Opravy a modernizace se chystají také v galerii, přijdou na 79 milionů

Další velkou rekonstrukci kraj chystá pro hradeckou Galerii moderního umění, která sídlí na Velkém náměstí. Najdeme ji v pozdně secesní budově bývalého Záložního úvěrového ústavu a je postavená podle návrhu architekta Osvalda Polívky v letech 1911 – 12. „V rámci projektu za zhruba 79 milionů dojde ke změně prostorového uspořádání v jednotlivých podlažích, k celkové modernizaci vnitřních částí objektu, stavbaři provedou generální opravu původních fasádních výplní, střech, balkónů, teras a fasády,“ popsal radní Dvořák.

Termín zahájení a dokončení oprav obou historických budov v Hradci Králové ještě není daný, realizaci projektu kraj podmiňuje získáním evropských dotací.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Vrbenského kasárna získala další dotaci. Zrekonstruována by měla být v roce 2025

Královéhradecký kraj získal dotaci na rekonstrukci Vrbenského kasáren v Hradci Králové ve výši 245 milionů korun, a to na energeticky účinnou revitalizaci brownfieldů z Národního programu obnovy. Jde o čtvrtou a zároveň poslední část finanční podpory, o kterou se kraj ucházel z…
Čtěte více

Divadla, filharmonie i archeopark dostanou od kraje finance na provoz

Radní Královéhradeckého kraje schválili poskytnutí finančních prostředků pro čtyři obecně prospěšné společnosti působící v kulturní oblasti v regionu. Jedná se o Klicperovo divadlo v Hradci Králové, Filharmonii Hradec Králové, Divadlo Drak a Archeopark Všestary. Těmto…
Čtěte více

Vstup zdarma první středu v měsíci láká na kulturu více návštěvníků

Už dva měsíce můžou zájemci každou první středu v měsíci využít vstup zdarma do krajských kulturních institucí. Navštívit je možné například muzea nebo galerie. V Hradci se jedná o tři instituce. Některá místa proto registrují zvýšený zájem o prohlídky. Je mezi nimi například…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme