Hradecká záchytka stále funguje omezeně, chybí lékař
Protialkoholní záchytná stanice v Hradci Králové už přes rok funguje v omezeném režimu. Je přitom spádová pro celý Královéhradecký kraj. Dříve fungovala 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Teď je nonstop otevřená jen o víkendu a o svátcích. Ve všední dny přijímá pacienty pouze v čase od 7 hodin večer do 3 hodin ráno. Povinnost provozovat záchytnou stanici má ze zákona Královéhradecký kraj. Tomu se dosud nepodařilo sehnat náhradu za bývalého ředitele, který dešel do důchodu. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.
Do provizorního omezeného režimu přešla královéhradecká záchytná stanice loni v lednu poté, co její bývalý ředitel Vlastimil Kyral odešel do důchodu. Náhradu za něho hejtmanství doteď nenašlo. Nový vedoucí lékař, který nastoupil loni v dubnu, pracuje pouze na částečný úvazek, a není tak schopný zajistit čtyřiadvacetihodinový provoz.
„Ke konci roku krajská záchytná stanice přijala nového sanitáře a zdravotní sestru. Naplnění počtu těchto zaměstnanců by nám už umožnilo nepřetržitý provoz. Nicméně v tuto chvíli stále schází vedoucí lékař, který by zajistil ten trvalý nepřetržitý provoz,“ vysvětluje mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.
Kvůli omezené pracovní době hradecké záchytky se dlouhodobě zvyšuje nápor na Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Pacienti, kteří by jinak byli převezeni na záchytku, většinou končí na Emergency.
Měsíčně jde o desítky případů, říká pro rozhlas primářka Kliniky urgentní medicíny Jana Berková. „Tito pacienti jsou pro nás stran péče náročnější. Ta péče je specifická. Naše prostory pro to nejsou adekvátně vybavené. Rozhodně bychom přivítali obnovení provozu záchytné stanice v Hradci Králové v rozsahu, který byl před rokem 2022.“
Kdy začne záchytná stanice znovu fungovat naplno, není podle zástupců kraje zatím jasné.
Najít lékaře, který by vzal práci na plný úvazek, se nedaří, popisuje radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink. „Hledáme, oslovujeme. Mohli by být dva. Teď jsem oslovoval dva vysloužilé doktory, jestli by se nechtěli podělit. Jeden dva dny, druhý tři dny. Uvidíme, jak to dopadne. Ale při současné nouzi o lékaře, kdy je nemohou sehnat ani na chirurgiích a na internách, těžko někdo půjde pracovat na záchytku.“
Hradecká protialkoholní záchytná stanice přijme zhruba tisíc pacientů za rok. Z krajského rozpočtu jde na její provoz 13 milionů korun ročně.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vložit nový komentář
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.