Hradec chce vyhláškou bojovat proti žebrání

Ilustrační foto
Ilustrační foto | autor: pixabay.com

Zákaz žebrání by mohl od příštího roku platit v Hradci Králové. Připravovanou vyhláškou se začalo zabývat vedení města. Platit by měla na vybraných místech, ale také u sběrných dvorů. Dále by měla nová vyhláška zakázat žebrání třeba u obchodních center, nádraží nebo autobusového terminálu. S nápadem přišel na vedení města náměstek primátorky Lukáš Řádek. Informaci přináší Hradecký deník.

„Komunikujeme v této věci s Prostějovem, kde mají městskou vyhlášku, která tyto jevy eliminuje, a budeme diskutovat o tom, jestli bychom takovéto opatření v Hradci Králové zavedli,“ řekl náměstek primátorky Lukáš Řádek s tím, že vyhláška teprve vzniká a diskutuje se o jejích parametrech.

Zkušenosti s lidmi prosícími o drobné má většina Hradečanů. „Žebrání je mi hodně nepříjemné. Nikdy jim nic nedávám, ale třeba bezdomovci mi někdy i nadávají,“ svěřila se se svými zážitky například Jarmila Bártlová.

„S tímto problémem se setkáváme. Jedná se především o žebrající bezdomovce, osoby žebrající pod záminkou, že jim někdo odcizil peněženku a oni nemají na jízdenku na vlak či autobus, ale setkáváme se i s žebrajícími cizinci, co se vydávají například za hluchoněmé, nebo s podvodnými sbírkami,“ popsala různé druhy obtěžování Hradečanů mluvčí strážníků Eva Kněžourová. Podle ní by městská policie podobnou vyhlášku přivítala.

Vyhláška by také měla platit u sběrných dvorů. Skupiny nepřizpůsobivých u nich zastavují auta lidí, kteří přivážejí odpad, a vybírají si z nich to, co lze zpeněžit.

„Dlouhodobě tam docházelo k obtěžování občanů, kteří na sběrné dvory převážejí nejrůznější odpady včetně elektrozařízení,“ vysvětlil Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb, které se starají ve městě o odpady.

Podle něj vznikaly i nebezpečné dopravní situace. Skupinky vybíraly třeba kabely nebo elektrospotřebiče a často je na místě rozbíjely a zůstával po nich nepořádek.

„Tento problém přetrvává především u sběrného dvora U Labe v Říční ulici. U sběrného dvora Temešvár se nám podařilo ve spolupráci s městem a zaplacením soukromé bezpečnostní agentury tento problém eliminovat,“ zmínil Martin Hušek.

Podle něj dříve tito lidé operovali i přímo u vjezdů a uvnitř sběrného dvora. „Tito lidé se opravdu nerozpakovali přímo vniknout do areálu a tam ty věci občanům brát. Nicméně se přesunuli kousek dál na příjezdové komunikace, kde už je komplikované je vykazovat,“ přiznal Hušek.

„Snažíme se reagovat na danou situaci, nicméně hlídky nemohou být na místě nepřetržitě. Pokud se obtěžující osoby dopouští protiprávního jednání, jako je nepořádek nebo krádeže, řešíme je za přestupek,“ vysvětlila za městskou policii Eva Kněžourová.

Ředitel Hradeckých služeb, jejichž akcionářem je i město, připomíná, že řadu lidí právě takové obtěžování od řádné recyklace odrazovalo. Navíc město přichází o část odpadu, kterou lze zpeněžit, a o věci, které mohly dostat druhou šanci v bazarech přímo ve dvorech, takzvaných RE-USE pointech.

Pouliční umělce vyhláška postihovat nebude

Vyhláška zakazující žebrání by měla platit také v centru města. Sepsaná má být ale tak, aby nepostihovala třeba pouliční umělce.

„To určitě nechceme. Živé umění naopak v Hradci podporujeme. Veřejné prostranství má motivovat lidi, aby se tam setkávali. Je asi někdy těžké najít hranici mezi řekněme slovem žebrání a pouličním uměním, ale chceme se tím zabývat, abychom to udělali korektně a vyváženě,“ slíbil Lukáš Řádek.

Plán na sepsání vyhlášky ještě musí schválit kolegium primátorky a samotné znění pak rada a zastupitelstvo. Náměstek Řádek ale věří, že platit by mohla už od ledna příštího roku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Město chce dát lidem možnost rozhodovat o části rozpočtu. Zatím hledá pro projekt název

Hradec chce zapojit své obyvatele do rozhodování části městských financí. Město už minulý rok spustilo několik participativních aktivit a projektů. Ani v tomto roce nechce od tohoto trendu upustit a tak spustí úplně první ročník participativního rozpočtu u nás. Co to vůbec…
Čtěte více

V Hradci se zřejmě začne za parkování platit i na sídlištích. Radnice zvažuje v systému velké změny

Placené parkování v Hradci Králové až na malé výjimky dosud nepřekročilo hranici Gočárova silničního okruhu. Ale to by se v budoucnu mělo změnit. Možná už příští rok se za parkování začne platit v Malšovicích, na Moravském, Slezském i Pražském Předměstí. Podle radnice mnoho…
Čtěte více

Křižovatka Mileta, ZUŠ Střezina a příprava dvoukolejky budou hlavními investicemi města v příštím roce

Mezi největší investice hradecké radnice v roce 2024 budou patřit modernizace křižovatky Mileta, druhá etapa rekonstrukce ZUŠ Střezina, opravy dalších městských základních škol či potřebné přípravy pro zdvojkolejnění železniční trati ve směru na Chlumec nad Cidlinou. Návrh…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme