Štítky: | Magistrát | osvětlení |

Hradec by měl v budoucnu svítit úsporněji

Město bude svítit úsporněji.
Město bude svítit úsporněji. | autor: hradeckralove.cz

Město připravuje ve spolupráci s technickými službami již druhou etapu výměny stávajícího veřejného osvětlení, tentokrát na malém městském okruhu. Projektové dokumentaci a samotnému provedení díla musí předcházet ještě projektová příprava. Její součástí budou energetický posudek, analýza a návrh osvětlení podle požadavků Národního plánu obnovy či odborná spolupráce při žádosti o dotaci. Vypracování dokumentu na svém zasedání projednali radní města, podklady by měli mít k dispozici v květnu.

„Zpracování tohoto dokumentu je pro další rozvoj úsporného osvětlení v Hradci Králové velmi důležité. Je třeba zhodnotit, jakého osvětlení se bude výměna týkat, kde bude třeba doplnit nové výložníky a kolik nás to bude v budoucnu stát,“ popisuje náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Vrbický. Vypracování projektové přípravy, jejíž zadání na svém zasedání schválili radní města, vyjde na 135 tisíc korun bez DPH. Město pak představí rozpočet celé akce, dále bude vypracován energetický posudek a v neposlední řadě připravena žádost o dotaci. Toto se týká druhé etapy výměny veřejného osvětlení v Hradci Králové, a to v oblasti malého městského okruhu, tedy na třídě Československé armády, v Komenského ulici a na Gočárově třídě.

Druhá etapa výměny veřejného osvětlení  navazuje na první etapu, která bude probíhat na Gočárově okruhu. „Stávající osvětlení zde nahradí 381 kusů nových LED svítidel a 21 výložníků. Nyní probíhá tvorba projektové dokumentace. Se zahájením prací počítáme na přelomu podzimu a zimy letošního roku,“ dodává náměstek Vrbický.

Na obě etapy by radnice chtěla využít dotaci. „V rámci výměny osvětlení na Gočárově okruhu byla v loňském roce podána žádost o dotaci do Národního plánu obnovy. Jedná se o typ dotace na podporu zvýšení energetické účinnosti a úspornosti systémů veřejného osvětlení. Činit by mohla až 7,9 milionu korun,“ doplňuje náměstek primátorky pro oblast městských dotací a energetiky Lukáš Řádek. Vzhledem k tomu, že do současné dotační výzvy Národního plánu obnovy spadajícího pod Ministerstvo průmyslu a obchodu je možné se přihlásit jednou za rok, chystá se město i letos podat do stejného titulu žádost o dotaci.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
10.3.2023 07:27
Jakub (neregistrovaný)
Bile LED
Hlavne tam dejte bily ledky!! At to sviti celou noc na sto procent a vsechno zivy tady pochcipa!

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Kubištovy sady si na rekostrukci ještě počkají

Revitalizace Kubištových sadů, které se rozkládají mezi Pospíšilovou třídou a halou TJ Slavia, se znovu odkládá. V roce 2019 hradecký magistrát předpokládal, že by k revitalizaci parku mohlo dojít v roce 2021, náklady na obnovu parku se tehdy odhadovaly na 10 milionů korun.…
Čtěte více

Prvorepubliková jatka chce zachránit petice. Možná se stanou chráněnou památkou

Prvorepubliková jatka na Pražském Předměstí by mohla mít jinou budoucnost než demolici. Petice, kterou ke konci loňského roku podepsalo více než 200 obyvatel, totiž na vedení města zapůsobila. Vzalo žádost o zachování areálu na vědomí, ministerstvo kultury dokonce zahájilo…
Čtěte více

Budoucnost zchátralé Galerie cti u Koruny řeší vedení města

Galerie cti, kde kdysi na veřejnost shlížely fotografie hradeckých komunistů ani po více než třiceti letech od sametové revoluce nezmizela nebo nezměnila svůj vzhled. Nyní se o památníku naproti obchodnímu centru Aupark začíná mluvit. Památník možná zmizí úplně a nebo se z něj…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme