Budovu magistrátu možná čeká rekonstrukce. Na střeše by mohla být zeleň
Zelená střecha, oprava historických obkladů, ale také pohodlnější vstup na úřad. Budova hradeckého magistrátu by se mohla za několik let proměnit. Rekonstrukci památkově chráněné budovy začíná připravovat vedení města. Opozice zelenou střechu kritizuje jako zbytečně drahou. Iformaci přináší Hradecký deník.
Město Hradec Králové chce nechat vypracovat projekt na rekonstrukci části budovy magistrátu. Oprava by měla vyřešit hned několik problémů. „Vstup do magistrátu není úplně optimální z hlediska bezbariérovosti. Není tam optimální zázemí pro ostrahu, to znamená, že celý ten vestibul by se mohl změnit. Zároveň budou rekonstruovány boční vchody,“ vysvětluje investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek. Opravit se má také zelený obklad nad vchodem do budovy. Ten je dnes kvůli bezpečnosti překrytý ochrannými sítěmi.
Do ploché střechy magistrátu navíc zatéká. Vedení města by chtělo opravu využít k ochlazení stavby zelenou střechou. „Představme si to jako takzvanou extenzivní zelenou střechu, která nebude nijak narušovat charakter budovy při pohledu z ulice,“ vysvětluje Lukáš Řádek. Porost na rozsáhlé střeše by měl být podle náměstka primátorky nízký a viditelný vlastně jen při pohledu shora: „Má to několik efektů, stávající podmínky pro zaměstnance jsou naprosto katastrofální. V létě se tam téměř nedá pracovat. To znamená, že celá konstrukce budovy bude nová, včetně špičkové izolace.“ Projekt zelené střechy na magistrátu má být jedním z adaptačních opatření města na klimatickou změnu.
Čtete také
Vedení města odhaduje, že by příprava projektu mohla stát kolem dvou a půl milionu korun. „Cena realizace úprav budovy magistrátu vzejde z projektové dokumentace. Může to být v řádu prvních desítek milionů korun,“ odhaduje Lukáš Řádek. Práce by mohly začít nejdřív v roce 2026.
Podle opozice by byla lepší fotovoltaika
Část opozice považuje zelenou střechu za plýtvání. „Cena jen za projekt ve výši dvou milionů korun se nám zdá vysoká a v této souvislosti máme obavy, že samotná investice bude v řádu jednotek desítek milionů, což považujeme za zbytečně vynaložené prostředky,“ říká za zastupitelský klub hnutí ANO Denis Doksanský. Peníze by se podle něj daly využít lépe, třeba na sport, silnice, nebo chodníky. „Raději než o zelené střeše bychom na budově magistrátu uvažovali o panelech na fotovoltaiku s instalací klimatizace v budově ke zlepšení prostředí pro pracovníky magistrátu i obyvatele, jež ho navštěvují,“ dodává Denis Doksanský.
Podle vedení města by ale fotovoltaickou elektrárnu na chráněné budově nepovolili památkáři. Doksanský namítá, že rozvoj technologií nabízí možnosti, které by památkáři mohli přijmout.
Budova hradeckého magistrátu byla postavena v letech 1935 a 1935 podle návrhu architekta Josefa Gočára a je památkově chráněná.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vložit nový komentář
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.