Bílá věž bude multimediální, inspirace se hledala až v New Yorku

Bílá věž bude nejen bílá, ale i multimediální
Bílá věž bude nejen bílá, ale i multimediální

Bílá věž bude po rekonstrukci, kterou město zahájí v polovině letošního roku, opět bílá a co víc, bude i multimediální. 

Nepůjde tedy jen o přeměnu vnějšího pláště budovy, díky multimediální technice umístěné uvnitř návštěvníkům navíc nabídne nevšední zážitky, třeba živý pohled do historie Hradce Králové. Architekt Jaromír Chmelík našel inspiraci v New Yorku.

Rekonstrukce více než sedmdesát metrů vysoké Bílé věže postavené koncem 16. století by měla začít v polovině letošního a potrvá do závěru příštího roku. Hlavním cílem je zachránit památkový objekt i pro budoucí generace a zatraktivnit jeho využití pro veřejnost, uvedle to tisková mluvčí radnice Magdalena Vlčková.

„Projekt je ve fázi zpracovávání projektové dokumentace a přípravy žádosti o dotaci. Na konci ledna jsme podali žádost o vydání stavebního povolení a předpokládáme, že již v jarních měsících získáme pravomocné stavební povolení,“ sdělil vedoucí odboru rozvoje města Jiří Svátek.

Hlavním cílem bude opravit plášť celého objektu a následně zrekonstruovat i jeho interiéry."Kromě tradičního nádherného pohledu z věže, budou mít návštěvníci díky audiovizuální technice možnost vidět různé výjevy z historie města, snad i pohled do jeho budoucnosti, různé světelné a jiné efekty a podobně. Ti nejvíce zvědaví budou mít možnost být v blízkosti starodávných zvonů ve chvíli zvonění. Jinými slovy, chceme, aby Bílá věž byla nejen hlavní dominantou města, na kterou budou Hradečané hrdí, ale i kulturním místem za kterým se vyplatí cestovat,“ dodal Jiří Svátek.

Fasáda impozantní stavby při rekonstrukci opět získá světlou barvu, čehož se docílí jejím očištěním horkou párou a pískováním.

Multimediální památka

Nezapomenutelný zážitek budoucím návštěvníkům připraví multimediální technika. Uvnitř věže bude například deset metrů vysoká skleněná plocha, která poslouží nejen k osvětlení prostoru, ale současně i jako interaktivní multimediální médium.

Na obrovských plochách uvnitř věže bude možné po rekonstrukci cokoliv promítat nebo navodit prostředí určitého historického období. „Panely budou i v horních částech a umožní demonstraci historie Hradce Králové, a to nejenom z hlediska turistických, ale i edukativních. Budou moci sloužit i pro výuku žáků základních a středních škol,“ uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich. Dodal, že architekt Jaromír Chmelík se inspiroval informačním centrem v New Yorku.

Hradecká radnice chce na projekt získat dotaci z evropských fondů. Rekonstrukce dominanty krajského města má podle odhadu přijít na 78 milionů korun a bude probíhat pod drobnohledem odboru památkové péče.

Bílá věž nebude po dobu rekonstrukce, která ji obepne lešením, veřejnosti přístupná. "Zájemci o výstup na vyhlídkový ochoz a pohled na město z ptačí perspektivy by si proto měli pospíšit. Do konce března je věž, jejíž provoz pro návštěvníky zajišťuje Hradecká kulturní a vzdělávací společnost, přístupná o víkendech od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin, od začátku dubna mohou výletníci po 233 schodech vystoupat nahoru denně," doplnila Magdalena Vlčková, mluvčí magistrátu města.

Každou první sobotu v měsíci nabízí Bílá věž navíc možnost nočních prohlídek, kdy je otevřena ještě od 20 hodin do půlnoci.

O přípravách rekonstrukce Bílé věže jsme již informovali v článku Bílá věž se téměř na rok skryje i uzavře.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Instalace bezpečnostních sítí na Bílé věži není legrace

Kvůli bezpečnosti ochozu Bílé věže v Hradci Králové rozhodlo město Hradec Králové o instalaci bezpečnostních sítích. Vzhledem k tomu, že se jedná o zásah do historické památky, musela být pro tuto akci vytvořena kompletní projektová dokumentace a vysoutěžen autorský dozor. Rada…
Čtěte více

Ochoz Bílé věže bude zabezpečen sítěmi na přelomu roku

Protože hradeckou dominantu na Velkém náměstí vyhledávali sebevrazi, dočká se Bílá věž zabezpečení ochozu, a to na přelomu roku. Vzhledem k tomu, že se jedná o zásah do historické památky, bude na provedení zpracována projektová dokumentace, radní nyní schválili…
Čtěte více

Návštěvnost hradeckých památek se letos nakonec vyhoupla do příjemných čísel

Letošní léto nebylo příliš laskavé k provozovatelům koupališť. Hradecká Flošna například zažila tu nejhorší sezónu za svoji existenci. Jednak za to moho počasí a pak také protikoronavirová opatření, která obzvlášť v červnu kapacitu limitovala. Oproti tomu turistická sezóna se v…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme