Štítky: | nábřeží paromilů | paroplavba |

Sezóna začala. Parníky po Labi už vypluly

| autor: hradeckralove.cz

Parníky Královna Eliška, Primátor Ulrich a pirátská plachetnice opět vypluly po Labi. Do přístavu ke Smetanově nábřeží v Hradci Králové se vrátily po několikaměsíční zimní údržbě. Po kontrole technického stavu a drobných opravách zahájila o víkendu Hradecká paroplavební společnost novou sezónu.

"Teď se to bude montovat na vodě. K tomu stěžni samozřejmě přijde plachta. A také lana, konopná a ocelová, aby ta loď trochu esteticky vypadala," vysvětluje pro Český rozhlas kapitán a spoluzakladatel Hradecké paroplavební společnosti Jaroslav Kostkan.

Na lodích je samozřejmě neustále hodně práce. Zbývá ještě doladit nějaké drobnosti, v interiéru něco dotřít, něco dodělat, tesařina. Umýt střechu a vyvěsit vlajky. Ty tam musí být ze zákona. "Máme nově ušité. Důležité ale je, že lodě jsou provozuschopné. mají technické prohlídky, kotle jsou v pořádku po revizích, takže to je důležité. A samozřejmě ty drobnosti se během sezóny běhme plaveb dokončí," říká Jaroslav Kostkan.  

Ještě se dolaďují poslední úpravy přímo na terase u přístavu. Dousloužily už trámy a prkna, budou se muset společně se zábradlím vyměnit.

Hradecká paroplavební společnost vznikla v roce 1998. Jejími zakladateli jsou Jaroslav Kostkan a Zdeněk Balský, kteří společně postavili parní člun „Hradec“ . Ten se stal novou turistickou atrakcí pro obyvatele i návštěvníky Hradce Králové. Roku 1999 byla na Smetanově nábřeží (znovu po 30letech) otevřena Půjčovna malých plavidel a začal provoz parní lodi. V roce 2001 začala společnost pracovat na nové parní lodi, která byla za přispění Města Hradce Králové a přátel plavby spuštěna na vodu v červenci r.2004. Jedná se o zadokolesový parník se strojním pohonem „Královna Eliška“. Téhož roku byla do provozu uvedena i "Pirátská plachetnice", o kterou je zájem hlavně mezi dětmi. Od června roku 2008 přibyla do hradecké flotily motorová loď „Smiřice“. V září 2014 byla uvedena do provozu zatím poslední loď, vrtulový parník "Primátor Ulrich", která byla postavena s přispěním Města Hradce Králové. Lodě vyplouvají z přístaviště na Smetanově nábřeží směrem na Staré město pod Bílou věž, proti proudu pak až na Plácka ke Kamennému mostu.Plavba parníkem po okolí trvá zhruba 50 minut.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vožit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Paroplavba chystá nový přístav i svatební obřady na lodích

Nový přístav a už dvě naplánované svatby. To jsou novinky, které čekají hradckou paroplavbu. Parníčky by měly začít brázdit řeku Labe od 1. května. V současné době procházejí lodě generálními opravami. Zimu tráví v hangáru na letišti. „Práce směřujeme tak, abychom 1. května…
Čtěte více

Zveme: Nábřeží bude patřit milovníkům parních strojů

Poslední prázdninový víkend klepe na dveře a s ním i několik zajímavých akcí v Hradci Králové a jeho blízkém okolí. Nevíte kam se vydat? Pak je pro vás naše tradiční páteční pozvánka to pravé. Tentokrát vás můžeme pozvat na oblíbené farmářské trhy plné čerstvých…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme