Štítky: | kostel | církev |

Zvonice na Novém Hradci má první etapu oprav za sebou. Narovnali ji a dostala nové základy

Zvonice má nové základy.
Zvonice má nové základy. | autor: MMHK

Končí první etapa oprav historické dřevěné zvonice z 16. století na hradeckém „Slavíně“. Zvonici rekonstruuje Římskokatolická církev, které se na opravy povedlo získat granty. Na opravě za přibližně 1,35 milionu korun se finančně podílelo Statutární město Hradec Králové, Královéhradecký kraj a Ministerstvo kultury České republiky.

Opravy první etapy byly zahájeny v březnu letošního roku a v minulých dnech byly dokončena. Zvonice se musela narovnat a dostat nové základy. Čekají ji ještě další dvě etapy a měly by se uskutečnit do dvou let.

Zvonice při letošní první etapě oprav získala nové základy a základový rošt, jehož původní trámy byly již zcela ztrouchnivělé. „Zvonici jsme chtěli opravit, aby opět vypadala hezky. Po rozebrání základů se zjistilo, že jsme s opravou začali za pět minut dvanáct. Základový rošt byl ztrouchnivělý, zvonice pokleslá na jednu stranu a ve špatném statickém stavu,“ řekl novohradecký farář Prokop Brož. Zvonice stojí v areálu hřbitova s dřevěným kostelem sv. Jana Křtitele, který je také kulturní památkou.

"Pod základovým roštem jsou nově pískovcové základy, aby to nové dřevo neleželo na terénu a nedošlo ke ztrouchnivění základů," uvedl Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu. "Město přispělo na tuto etapu 778 tisíc korun," dodala Monika Štayrová, náměstkyně primátora.

Aby mohli tesaři a zedníci připravit nové základy zvonice, tak ji celou pomocí heverů zdvihli o více než 15 centimetrů na předem dočasně vyzděné cihlové pilíře.

Ze dvou zvonů se převěšení zřejmě bude týkat především většího zvonu o váze 700 kilogramů z roku 1583. Zvon byl zrekvírován za druhé světové války a nalezen po válce v roce 1947 v Hamburku. Na zvonici byl znovu pověšen v roce 1968. Již tehdy stála zvonice nakřivo. Po jejím nynějším narovnání by byl nakřivo zvon.

V dalších fázích opravy se počítá s výměnou opláštění a šindelových střech zvonice a s opravou dalších dřevěných částí. Farnost plánuje, že rekonstrukci by mohlo završit pořízení třetího zvonu místo zvonu, který byl zrekvírován v roce 1917.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Šest cenných sošek z betléma se vrátilo do kostela

Šťastně skončil případ, který královéhradečtí policisté řeší už téměř dva roky. V době od 2. do 6. ledna zmizelo z betlému v kostele Božského srdce Páně na náměstí 28. října šest postaviček. Všechny figurky byly vyřezávané ze dřeva, veliké od 25 do 35 cm ve stáří 80 - 90 let.…
Čtěte více

Jižní terasy se budou jmenovat po arcibiskupu Karlu Otčenáškovi

Letos by významný arcibiskup Karel Otčenášek oslavil sto let. Město se rozhodlo, že po něm pojmenuje jižní terasy pod Velkým náměstím mezi schodištěm Bono publico a ulicí Na Kropáčce.  Karel Otčenášek je čestným občanem Hradce Králové. Tento český duchovní byl pro Hradec…
Čtěte více

Opravený kostel sv. Mikuláše v Jiráskových sadech láká k prohlídkám

Po kompletní rekonstrukci je znovu otevřen dřevěný kostel sv. Mikuláše v Jiráskových sadech v Hradci Králové. Veřejnosti se památka otevřela toto úterý a bude otevřena každý den až do neděle 7. července, její provoz pak bude pravidelně pokračovat každý pátek, sobotu a…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme