Zveme: zabijačkové hody, vesnický bál jako z filmu a barbaři v archeoparku

Vesnický bál podle filmu | Zdroj: Bio Central
Vesnický bál podle filmu | Zdroj: Bio Central

Vesnický bál jako z filmu Hoří, má panenko zavládne v pátek večer ve dvoraně kina Central. Oprašte a vyžehlete plesové róby ze sedmdesátých let, vítání jsou především diváci v "dobových" kostýmech.

Archeopark ve Všestarech opět přinese zajímavosti z dávných dob, tentokrát se návštěvníci dozvědí zajímavosti z antiky a z vlády barbarů. Masopust, zabijačka, lidové tradice a tvorba - to vše bude k vidění na Šrámkově statku v Pileticích po celou neděli.

Hoří, má panenko aneb vesnický bál 

Kdo by neznal klasiku z českého filmového fondu? Užít si film Hoří, má panenko i na vlastní kůži mohou všichni návštěvníci Bia Central, kteří se do kina vydají v pátek navečer.

Kromě promítání slavného českého snímku od režiséra Miloše Formana, se mohou diváci zapojit do pravé vesnické tancovačky. „Vesnický bál je inspirovaný filmem Hoří, má panenko. Stejně jako ve filmu si ve dvoraně budete moci zatančit na hity jako Ta slepička kropenatá, Co jste hasiči, Jetelíček u vody...Nebude chybět bohatá tombola, bodří moderátoři, volba královny krásy a vyznamenání zasloužilého člena,“ láká na neotřelou páteční zábavu Ilona Machová z Bio Central.

Film Hoří, má panenko se v kině Central promítá od půl šesté a vstupné je za 80 korun. Pro návštěvníky v kostýmu neboli plesové róbě ze sedmdesátých let a s darem do tomboly bude cena jen za 60 korun. Vstupné na samotný Vesnický bál je dobrovolné. 

Dny živé archeologie zavedou do doby antiky a barbarů

Archeopark pravěku ve Všestarech nedaleko Hradce Králové má na svém programu oblíbenou každoměsíční akci Dny živé archeologie. První březnový víkend tak bude v archeoparku patřit tématu antiky, barbarů a doby železné. „Jak vypadal život na počátku doby železné? Přijďte se podívat a vyzkoušet si některé z řemeslných dovedností našich předků. Představíme také některé ze znalostí antického světa - například řecké písmo nebo příběh o založení Říma. Děti si mohou vyrobit keramický kultovní závěsek a připravena bude i teplá medovina,“ zvou pracovníci z všestarského archeoparku.

Dny živé archeologie začínají v sobotu od 10 hodin a potrvají až do nedělního podvečera. Kompletní program akce Dny živé archeologie v Archeoparku ve Všestarech a ceny vstupného najdete zde

Masopust, masopust, až to sníme, bude půst

Na statku v Pileticích v neděli zavládne masopustní veselí. Na dvorku Šrámkova statku se odehraje staročeská zabijačka, v roubence a ve stodole bohatý program, který představí zvyky a tradice masopustního období. „Na staročeské zabijačce uvidíte bourání prasátka s komentářem mistrů řezníků, přípravu zabijačkových pochutin, minitrh se zbožím rozličným, k jídlu převážně vhodným,“ zve Petr Švihlík z královéhradeckého Adalbertina. Na dalším programu pak bude na příklad zdobení perníčků, paličkování, tkaní, výroba keramiky a jednoduchých masopustních masek. 

„Cech řezbáře Karla dá nahlédnout do tajů svého řemesla a provoní vzduch dřevěnými hoblinkami. Tetičky Apolenky příchozím povědí o masopustních zvycích dávného venkova, přičemž připraví smažené Boží milosti a jistě dají i ochutnat. Kmotra Jarka sehraje loutkové divadlo pro nejmenší i odrostlé, kmotr Jíra dá k lepšímu Rakvičkové divadlo, čímž připomene, jak a čím se bavívaly venkovské děti na začátku 20. století,“ doplňuje Petr Švihlík. 

Masopust na Šrámkově statku začíná v neděli v 10 hodin dopoledne. Vstupné bude 40 korun pro dospělé návštěvníky, pro děti do šesti let jenom 20 korun. 

HC Mountfield hraje v neděli doma

Tipem na nedělní podvečer je domácí zápas královéhradeckého HC Mountfield s hosty z Chomutova. Utkání padesátého kola TipSport extraligy začíná v neděli od půl šesté na zimním stadionu v Hradci Králové. Z utkání pro vás připravíme reportáž. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Do zimního stadionu chce Hradec investovat 50 milionů

Město Hradec Králové plánuje rozsáhlé úpravy zimního stadionu za desítky milionů korun, z čehož by nemělo těžit jen extraligové "áčko" hradeckého Mountfieldu, ale také žáci a dorostenci. Vznikne nové zázemí pro hráče, posilovna a rozcvičovna, ale i kanceláře a…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více

Zveme: Na drakiádu, charitativní blešáky či exkurzi na Stříbrňák

Co podniknout během prvního říjnového víkendu v Hradci Králové? Děti můžete vzít na drakiádu nebo jim nakoupit zimní oblečení či hračky, a podpořit tak dobrou věc - koná se Bazárek (nejen) pro Kulíšky a blešák v Centralu. Dále můžete navštívit MINT market, farmářské trhy nebo se…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme