Zveme: Za vysvědčení na věž a do aquacentra, chystá se velká bitva na Chlumu

Bitevní scény Osudová chyba na motivy skutečných událostí z bitvy u Hradce Králové se zúčastní více než 400 členů historických jednotek z Čech a zahraničí, 40 koní, 20 děl a povozů.
Bitevní scény Osudová chyba na motivy skutečných událostí z bitvy u Hradce Králové se zúčastní více než 400 členů historických jednotek z Čech a zahraničí, 40 koní, 20 děl a povozů. | autor: chlum1866.cz

Dnes dostanou školáci vysvědčení a pokud ho ukážou u vstupu, mohu zdarma na Bílou věž nebo do aquacentra. Ještě dnes a zítra můžete navštívit divadelní festival Divadlo evropských regionů a páteční doprovodný Open Air Program Hradec Králové. 152. výročí bitvy u Hradce Králové se odehraje tradičně v areálu Památníku bitvy 1866 na Chlumu, celodenní program vyvrcholí v sobotu velkou bitevní scénou Osudová chyba na motivy skutečných historických událostí. Můžete zajít na show Leoš Mareš live, poměřit síly v závodu Gladiator race nebo se vydat na komentovanou procházku po hradeckých fontánách.

Za vysvědčení do aquacentra či na Bílou věž

Děti, které dnes od 10 hodin přijdou v doprovodu dospělého a ukážou své vysvědčení, kde nebudou žádné čtyřky a pětky, mohou strávit celý den v aquacentru úplně zdarma. "Dokonce jedničkáři, kteří přijdou co nejdřív, dostanou jako další odměnu hračku. K dispozici je pouze 50 hraček, tak neváhejte," říkají provozovatelé Městských lázní, akce platí po celý víkend. Zdarma mohou školáci s vysvědčením během dneška i na Bílou věž, ovšem opět v doprovodu dospělého.

Open Air Program

V pořadí 19. ročník nabízí od minulého týdne desítky divadelních, hudebních a doprovodných produkcí a končí až nyní. Osm dnů nabitých divadlem a hudbou zakončí v pátek site-specific inscenace Václav Havel: Moc bezmocných v provedení angažovaného Divadla Feste a koncert Opak Dissu. 

Leoš Mareš live

Dnes od 21 hodin můžete v Denoche Music Hall vidět jednu z největších show letošního června. "Přivítáme nejznámějšího českého moderátora a skvělého showmana Leoše Mareše! Leoš je dlouholetou ikonou na české scéně a my jsme velmi rádi, že přijal naše pozvání," říkají pořadatelé. Vstupné je 299 korun. 

Dostaveníčko s rokem 1866

Slavnostní zahájení vzpomínkových akcí na slavnou bitvu na Chlumu 1866 začíná dnes v 15 hodin na náplavce na Eliščině nábřeží. Zazní historická muzika, uvidíte jezdectvo a pěchotu, střelbu z historických kanónů, bojový přechod Prusů přes Labe, jezdeckou kaskadérskou skupinu, historické odívání, staropražskou kapelu Nešpaleto, zažijete projížďky parníčkem a na loďkách, navštívit budete moci dobovou vojenskou krčmu a ochutnat něco dobrého.

Zazní zvon Augustin

K výročí bitvy na Chlumu 1866 se v pátek rozezní zvon Augustin na hradecké Bílé věži. V 18 hodin začíná slavnostní ceremonie a Hradcem bude znít jeden z největších zvonů v České republice.

152. výročí bitvy u Hradce Králové

V sobotu se uskuteční hlavní část vzpomínkových akcí na 152. výročí bitvy, která změnila Evropu. Od 10:30 mohou návštěvníci vidět pochod historických jednotek bojištěm, účastnit se pietního aktu u Baterie mrtvých, užít si promenádní koncerty historických kapel, ale především by si neměli nechat ujít bitevní scénu Osudová chyba na motivy skutečných historických událostí z bitvy u Hradce Králové s účastí více než 400 členů historických jednotek z Čech a zahraničí, 40 koní, 20 děl a povozů. Na bojišti bude k vidění i život v historickém polním ležení. "Rádi Vás uvítáme také v Muzeu války 1866, kde se nachází expozice zahrnující ukázky výzbroje a výstroje pruských a rakouských vojáků, mapy bojiště, používané střelivo a ukázky válečné strategie. Navštívit můžete i Areál bojiště bitvy 1866, který zahrnuje areál s více než 460 pomníky a symbolickými památníky na střet rakouské a pruské armády v rozhodující bitvě války roku 1866. Přístupná bude oblíbená 56 metrů vysoká vyhlídková věž, ze které je rozhled na celé bojiště," zvou pořadatelé.

Lesní divadlo Chlum

Amfiteátr Chlum zve v sobotu na divadelní představení Láska mezi nebem a zemí. V areálu Lesního divadla Chlum se od 19 hodin představí duchařská romantická komedie od Pam Valentine, kterou odehraje Spolek ochotníků Rovensko pod Troskami. Ještě před večerním představením zahraje od 15 hodin kapela Čokoli. Vstupné je dobrovolné.

Po fontánách v Hradci 

V sobotu od 13 hodin se můžete vydat na pochůzku s výkladem o vodních fontánách v Hradci Králové, sraz je na Pivovarském náměstí. "Budeme procházet kolem fontán a dozvíte se zajímavosti o těchto krásných objektech. Dokonce se podíváme i do strojovny, kde je umístěná veškerá technologie!" láká mladý student Milan Koky, který v létě po fontánách zájemce provází. Maximální počet osob na jeden termín je 50. Dospělí zaplatí 50 korun, děti do 15ti let 20 korun.

Gladiator Race Challenge

Úplně poprvé vypukne v pátek a v sobotu před OC Futurum Gladiator Race Challenge. Závodníky čeká kontaktní sprint na 100 metrů přes 7 náročných překážek. Společně odstartují vždy čtyři závodníci s přímým postupem pro první dva z každého rozběhu. "A bude se bojovat o každý centimetr! A pokud nepatříte mezi dobrodruhy, přijďte závodníkům fandit. Bude rozhodně na co koukat - pot, heroické výkony a adrenalin. Nudit se rozhodně nebudou ani děti - venku před centrem bude připravená herní zóna nebo si malí odvážlivci budou moci vyzkoušet závod nanečisto," uvádí organizátoři. Startovné stojí 500 korun.

Koncert v Katedrále sv. Ducha

Nedělní koncert v Katedrále sv. Ducha začíná v 19 hodin. Účinkují: Dagmar Vaňkátová - soprán, Stanislava Jirků - alt, Dušan Růžička - tenor, David Nikl - bas. Komorní sbor Canticorum iubilo Praha a Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou dirigenta Pavola Tužinského. Uslyšíte MAGNIFICAT od Juraje Filase a Dvořákovu MŠI D-DUR op. 86. Koncert je součastí cyklu oslav 100. výročí založení naší republiky v Hradci Králové, vstupné je 200 korun.

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Na koncerty, výlet s Bardotkou nebo festival sladkostí a zmrzliny

Na jaké víkendové akce se můžete v Hradci Králové těšit tentokrát? Výletní jízdy vlakem "s Bardotkou po východních Čechách" o víkendu pořádá Východočeská dráha. Čeká nás Den regionálních produktů v Šimkových sadech, Festival sladkostí a zmrzliny u Futura a hned několik…
Čtěte více

Zveme: Do Bílé věže zavítá Polednice. Bude fotbal, koncerty i Nábleší

Co se bude dít o víkendu v Hradci Králové a blízkém okolí? Třeba mimořádný symfonický koncert ve Filharmonii, na statku zahraje folková Severka. Na Bílou věž zavítá Polednice. Ve všestarském archeoparku se dozvíte vše o dobrodružné výpravě Monoxylon a vychutnat si můžete večerní…
Čtěte více

Zveme: Hradec se o víkendu rozezní hudbou, od dixielandu přes folk až po jazz

Víkendový Hradec Králové bude tentokrát především hudební, nabízí se hned několik koncertů. Na piletickém Šrámkově statku zahraje v pátek večer dixielandová skupina Nadoraz, v letním kině Širák zahrají v neděli hned tři folkové kapely a v Jiráskových sadech Art Jazz Band.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme