Zveme: Vyrazte na Hradecký hudební festival, na nábřeží za řemeslníky či slavit s dopravním podnikem

První ročník Hradeckého hudebního festivalu na Velkém náměstí v Hradci Králové..
První ročník Hradeckého hudebního festivalu na Velkém náměstí v Hradci Králové.. | autor: Hradecký hudební festival

Jaké kulturní či sportovní akce byste neměli vynechat tento víkend? Poprvé se na Velkém náměstí v Hradci Králové chystá dvoudenní Hradecký hudební festival, vstupné je zdarma. Koná se hojně navštěvované Nábřeží řemeslníků, čekají nás oslavy 70. výročí trolejbusové dopravy v Hradci Králové a hudebně-umělecký festival Vynález zkázy. Sportovci se mohou těšit na basketbalový Hradecký Klenot Cup či charitativní běh pro Paměť národa, který připomene osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, disidentů a všech bojovníků za svobodu. 

Hradecký hudební festival

První ročník Hradeckého hudebního festivalu je tu. Před Galerií moderního umění na Velkém náměstí bude v pátek a v sobotu hlavní stage a zahrají na ní jak velké známé, tak i menší lokální kapely: Mňága a Žďorp, Žlutý pes, Olga Lounová, Memphis, Turbo, Jakub Děkan & Band a další. "Vstup na festival je pro všechny zdarma, ale kapacita areálu je omezená na zhruba 2 500 návštěvníků. Doporučujeme včasný příchod," upozorňují pořadatelé.

Nábřeží řemeslníků 2019

"Řemesla jsou nádherná tvořivá činnost, která vyrůstá z hluboké tradice a až do současnosti je stále stejně živá a přitažlivá." Na Tylově nábřeží v Hradci Králové se již po dvanácté setkají tradiční řemeslníci, řemeslné školy a všichni, kdo si chtějí vyzkoušet, jak by se jim v tom či onom řemesle dařilo. "Letos na nábřeží přivítáme také Archeopark Všestary, vyzkoušíte si tak řemesla skutečně od pravěku až po současnost. Připravena je soutěž o List tovaryše: každý, kdo projde tovaryšskou zkouškou - zúčastní se alespoň šesti z nabízených tvůrčích dílen, získá List tovaryše, drobnou odměnu a postoupí do slosování o hodnotné ceny, které věnují zúčastnění řemeslníci. Vstup do soutěže je za symbolický poplatek 30,- Kč, držitelé rodinných pasů a senior pasů jej mají zdarma," lákají pořadatelé Nábřeží řemeslníků, které se koná za doprovodu irské hudby v sobotu od 9 do 17 hodin.

Hradecký Klenot Cup

Chance 3x3 Tour se letos po několika letech vrací do Hradce Králové. V sobotu 18. května 2019 se na Masarykově náměstí uskuteční zástavka nejvyšší soutěže v trojkovém basketbalu Chance 3x3 Tour - Hradecký Klenot Cup. Uvidíte týmy nejen z Čech a Polska, ale i z Bosny a Herzegoviny. "Na této akci spolupracujeme s Českou basketbalovou federací, která pořádá nejvyšší soutěž basketbalu 3x3 v České republice pod názvem  Chance 3x3 Tour. Ta se skládá ze série deseti turnajů a odehrává se pouze v několika vybraných městech České republiky na profesionálních basketbalových kurtech. Zároveň s českou Tour budou u našich sousedů v Polsku a na Slovensku probíhat podobné série turnajů tamních nejlepších basketbalistů v tomto sportu, který se poprvé objeví na Olympijských hrách 2020 v Tokiu. Z tohoto důvodu je i hradecká zastávka zařazena do mezinárodní česko-polsko-slovenské 3x3 Central Europe Tour," uvádí organizátoři. Basketbal 3x3 se bude hrát v kategorii můžů a žen, a v případě zájmu i v kategoriích chlapci a dívky do 18 let. V případě zájmu mohou hráči a hráčky přihlásit své týmy na 3x3planet.com. Celý den bude probíhat doprovodný program neje pro děti, ale i pro dospělé. Těšit se můžete na individuální soutěže ve smečování a tříbodové střelbě, exhibiční vystoupení a mnoho dalšího. 

70. výročí trolejbusů v Hradci Králové 

V sobotu vyjede do hradeckých ulic speciální trolejbusová linka číslo 70. Symbolicky tak bude připomínat letošní sedmdesáté výročí trolejbusové dopravy v Hradci Králové. Centrem oslav bude od 9 do 14 hodin terminál hromadné dopravy s ukázkami z dlouholeté tradice trolejbusů ve městě. Vstup na akci a jízda v historických vozidlech je zdarma (více čtěte zde).

Vynález zkázy fest vol 2

Výtvarná skupina Nekonkrétno pořádá v Hradci Králové už druhý ročník hudebně-uměleckého festivalu Vynález zkázy. Žánrově je festival zaměřen na muziku "na okraji", alternativní a spíš zcela mimo mainstream. Můžete tedy vidět a slyšet velmi pestrou hudební skladbu: od ostřejších věcí na pomezí hardcore a metalu, klasický punk a rockabilly, experimentální rockový i taneční sound až po těžko žánrově zařaditelné undergroundové hluky výrazových hudebních těles. Podtitulem letošního 2. ročníku festivalu je "music of lost control" tedy muzika mimo kontrolu, což se vztahuje jak k výše popsané škále zúčastněných žánrů, tak k věnování tohoto ročníku festivalu vzpomínce na Iana Curtise z legendárních Joy Division, která bude vyjádřena slovem a videem. Výtvarná část akce představí obrazy a fotografie a další díla výtvarníků skupiny Nekonkrétno a umělců se skupinou spolupracujících k leitmotivu "music of lost control". Ve festivalovém areálu budou probíhat umělecké workshopy pro děti linoryt a kresba tužkou. Festival se koná v sobotu od 14 hodin v Klubu Na Výstavišti, Bratří Štefanů 3/45.

Festiválek všemi vjemy

Lesní klub U Tří veverek hostí v sobotu od 14 hodin rodinný festiválek plný dílen pro děti, divadla a koncertů na pódiu, včetně domácího občerstvení. "Přijďte si užít sobotní odpoledne na zahradu lesní školky U Tří veverek," lákají pořadatelé.

Běh pro Paměť národa

V neděli startuje od hradeckého rybníku Biřička Běh pro Paměť národa. Účastníci si připomenou válečné veterány a všechny hrdiny 20. století, výtěžek ze startovného (500 korun) půjde na natáčení pamětníků ve studiu na pobočce Paměti národa Východní Čechy v Hradci Králové. Doprovodný kulturní program je připravený. Registrace na místě Běhu proběhne v sobotu od 8:30 do 10 hodin, startuje se v 9:30 a v 10:30. Poběží se trasy 1,5 km, 5 km a 10 km.

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více

Zveme: Na drakiádu, charitativní blešáky či exkurzi na Stříbrňák

Co podniknout během prvního říjnového víkendu v Hradci Králové? Děti můžete vzít na drakiádu nebo jim nakoupit zimní oblečení či hračky, a podpořit tak dobrou věc - koná se Bazárek (nejen) pro Kulíšky a blešák v Centralu. Dále můžete navštívit MINT market, farmářské trhy nebo se…
Čtěte více

Zveme: Děti mohou o víkendu vybírat hned z několika divadelních představení

Poslední zářijový víkend slibuje ochlazení, ale opět množství zajímavých akcí. Fotbaloví fanoušci vyrazí fandit Votrokům, kteří budou čelit Slavoji Vyšehrad. Divadlo Drak zve na premiéru Do hajan! i na venkovní akci Za příběhem Draku. Děti se mohou těšit také na pohádky v…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme