Zveme: V Hradci začíná „divadelňák“. Zabere všechny scény, ulice i zapadlá zákoutí

Divadelní festival a Open Air Program 2013 | Foto: Jiří Gangur pro HK.cz
Divadelní festival a Open Air Program 2013 | Foto: Jiří Gangur pro HK.cz

Konec divadelní sezóny neboli poslední červnové dny jsou v Hradci Králové už 20 let ve znamení mezinárodního divadelního festivalu Divadlo evropských regionů. I letos tento kulturní svátek doprovází zaplněné ulice, náměstí, Žižkovy sady a zákoutí starého Hradce, jehož divadelní a hudební zábavu má na svědomí doprovodný Open Air Program. 

Festival v ulicích se sice tváří jako „doprovodný“, ale na jeho programu návštěvníci najdou přes dvě stovky představení a za dobrovolné anebo sympatické vstupné se na něm pobaví malí i velcí. V letošním roce se navíc pro návštěvníky Open Air Programu otevře zcela nové informační centrum v budově bývalé městské knihovny v Tomkově ulici – bude odpočinkovou zónou i místem setkání s kulturou v rozličných podobách.

Divadlo evropských regionů letos slaví kulatiny 

Od soboty 21. až do pondělí 30. června Hradec Králové znovu po roce ožije divadlem – začíná totiž jubilejní dvacátý ročník Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. „Každoroční svátek divadla, který se uskuteční díky spolupráci Klicperova divadla, Divadla Drak a sdružení kontrapunkt, přiláká do východočeské metropole desítky skvělých divadelních představení, desetitisíce diváků, hvězdy českého filmu i začínající divadelníky, divadlo činoherní, loutkové, alternativní, pohybové, experimentální i pouliční a nejrůznější doprovodné a hudební projekty,“ přiblížil Ladislav Zeman, končící ředitel Klicperova divadla. 

V prostorách hlavní klicperovské scény, ve Studiu Beseda, v komorní scéně V Podkroví a na Letní scéně, čeká na diváky v rámci hlavního festivalového programu celkem šest zahraničních inscenací, třináct skvělých představení z české divadelní scény, pět inscenací Klicperova divadla, dvě tlumočené besedy se zahraničními dramatiky, dva mimořádné speciály, dvě exkluzivní Povídání V Podkroví a také každodenní pohádky, koncerty a taneční workshopy.

Velkým lákadlem letošního ročníku bude, oproti minulým letům, navýšený počet zahraničních hostů. „V rámci toho se na naší hlavní scéně a v Klicperově divadle vůbec poprvé představí divadelníci z Rakouska s incenací hry Floriana Zellera Pravda v režii režisérky Doris Weiner. Hry tohoto mladého dramatika diváci Klicperova divadla důvěrně znají – v nedávné minulosti jsme totiž uvedli hned dvě ve Studiu Beseda v režii Petra Štindla – Ten třetí a Kdybys umřel,“ láká na bohatý program festivalu Jana Slouková, klicperovská dramaturgyně.

To je však jenom jeden ze zajímavých bodů letošního programu festivalu Divadlo evropských regionů, seznam představení najdete také v našem přehledu kultury zde

Open Air Program zve na dvě stovky představení

Královéhradecký divadlení festival však oživuje už patnáctým rokem ulice, parky, náměstí a další zákoutí Hradce Králové – právě tady se totiž odehraje divadlo pod otevřeným nebem anebo v šapitó. Podrobnosti a zajímavosti o divadelním festivalu pod širým nebem „Open Air Program“ si můžete přečíst také v článku Divadelní festival pod širým nebem Open Air Program nabídne na dvě stovky představení

Pro festivalové návštěvníky letos organizátoři z Open Air Programu připavili opět o něco více scén, představení a doprovodných aktivit. Kromě toho ale mysleli i na pohodlí festivalových návštěvníků a vytvořili pro ně krásné a zastřešené zázemí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu v Tomkově ulici č. p. 177, který ještě nedávno sloužil jako hlavní budova Knihovny města Hradec Kárlové. „V letošním roce se na deset dní promění v životaplné místo se světelnými instalacemi, výstavami, chill-out zónou a stane se prostorem pro divadelní představení, autorská čtení, workshopy a samozřejmě informační centrum,“ říká o místě zvaném Villa Mysteria Martina Erbsová, ředitelka Open Air Programu. 

Festivalové infocentum se otevře v pátek 20. června v 18 hodin vernisáží výstavy s názvem Metamorphosis. Centrum v Tomkově ulici bude otevřené po všech deset festivalových dnů od 14 do 22 hodin. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program mění svůj název a logo

Pořadatelé mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a jeho mladší části se rozhodli, že festivalu změní název i jeho logo a související grafika.  Zatímco loni, kdy se festival uskutečnil pouze v komorní podobě s podtitulem Letos jinak, letos by měl 26. ročník…
Čtěte více

Inscenace Klicperova divadla i Draku jsou k vidění online na portálu Dramax

Podobně jako si můžete předplatit třeba filmy a seriály díky službě Netflix, tak nyní můžete z domova sledovat také záznamy divadelních představení. Do nového videoportálu Dramax za zapojila i hradecká divadla - Drak a Klicperovo divadlo, které tak můžete podpořit v době…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme