Zveme: Uzeniny, sýry, koláče i ovoce. První farmářské trhy začínají už v sobotu

Farmářské trhy potrvají až do podzimu
Farmářské trhy potrvají až do podzimu

Předpověď počasí na nadcházející víkend vypadá více než slibně, což láká na cyklo i pěší výlety. Vypravit se ale můžete tak na některé z akcí, které jsme pro vás vybrali do naší tradiční páteční pozvánky. O víkendu například startují oblíbené farmářské trhy plné čerstvých a kvalitních potravin, program na sobotu i neděli si pro děti i jejich rodiče připravil Archeopark pravěku ve Všestarech a ty pravé adrenalinové zážitky vás čekají ve Futuru. Chybět nebude ani kultura. Úchvatný dokument o přírodě promítne Bio Central a hudební legendy - Michal Prokop, Jan Hrubý a Luboš Andršt – zahrají v Městské hudební síni.

Farmáři si rozestaví své stánky v Gayerových kasárnách

O víkendu se můžete těšit na první letošní farmářské trhy. Startují v sobotu v 8 hodin na dvoře v Gayerových kasárnách, jejich konec by měl být v poledne. A co desítky stánků nabídnou? I v letošním roce tu najdete široký sortiment českého zboží. V dubnu především s jarní nabídkou, kterou pak během roku vystřídají další lokální výpěstky a výrobky. Ty tu budou prezentovat sami pěstitelé, chovatelé či malozpracovatelé, kteří ve své činnosti kladou především důraz na kvalitní suroviny a ekologický způsob zemědělství. Vstup na trhy je zdarma, další jsou pak naplánované za dva týdny.

V archeoparku zavítáte do doby bronzové

Oslněni bronzem. Tak zní název víkendové akce v Archeoparku pravěku Všestary. Program tu proběhne v sobotu i v neděli vždy od 9 do 16 hodin. A na co se můžete těšit? Třeba na vysvětlení, v čem je bronz lepší než kámen. To vám názorně představí komentovaná interaktivní projekce k tématu, které začíná o půl jedenácté a o půl druhé. Nebudou chybět ani ukázky odlévání bronzových artefaktů a forem, ukázka pletení a tkaní látek či ukázka předení nití a povídání o barvení látek. V archeoparku můžete také vyzkoušet ostrost bronzových a kamenných nástrojů a něco pěkného si vyrobit na památku domů. Program je určen dětem i rodičům, za dospělou vstupenku zaplatíte 100 korun, děti do 17 let 60 korun, rodinné vstupné činí 220 korun.

Adrenalinové zážitky vás čekají ve Futuru

Pokud patříte mezi milovníky adrenalinových sportů, pak si nenechte ujít Adrenalinovou sobotu v OC Futurum. Na U rampě se tu představí profesionální jezdci na freestyle BMX nebo freestyle koloběžce, české špičky v yoyování, freerunningu nebo freestyle fotbalu. Jednotlivé disciplíny si budete moci vyzkoušet přímo na místě za přítomnosti profesionálů a dozvědět se více třeba o historii daného sportu. Ale také soutěžit o zajímavé ceny. Programem provází Jan Valenta – trojnásobný Mistr světa a jediný účastník světových závodů Dew tour a X Games z ČR ve Freestyle BMX. Na své si v sobotu přijdou i hudební fanoušci. V centru totiž proběhne také autogramiáda kapely Horkýže Slíže. Ta začíná ve 14:30 hodin. Celodenní zábavný program potrvá od 11 do 18:30 hodin. Vstup na akci je zdarma.

Koncert hudebních legend rozezní městskou hudební síň

Hudební chuťovky v městské hudební síni tentokrát nabídnou trio ústředních muzikantů kapely Framus Five, ve složení Michal Prokop, vynikající kytarista Luboš Andršt a špičkový houslista Jan Hrubý, které vzniklo v roce 1987. Koncert hudebních legend začíná už dnes v 19 hodin. A podle pořadatelů se mají návštěvníci akce opravdu na co těšit: „Ke zvuku a stylu  přispěli všichni členové stejným dílem. Písničkový základ je rozšířen Andrštovými zkušenostmi s blues a jazzem i osobitou hrou a klasickým hudebním vzděláním Jana Hrubého na elektrifikované housle. Na značce Indie records vydali společné, bezmála hodinové koncertní album pojmenované "Unplugged",“ stojí v pozvánce na koncert. Lístky zakoupíte v předprodeji za 280 korun.

Unikátní dokument vypráví příběh lesa a těch, kteří ho obývají

Na dokument Příběh lesa láká v neděli od 15 hodin kino Bio Central. Téměř stominutový film si získal oblibu napříč diváckým spektrem. Zaujal jak děti, tak i dospělé. Úchvatný dokument ukazuje, že bohatý život nemusíme hledat v oceánech a pralesech, ale přímo za humny. „Tou nejmodernější technikou natáčeli tvůrci čtyři roky na desítkách lokací po celé Evropě, dokonce žili v lese se sledovanými divokými zvířaty. Jen díky unikátním metodám natáčení dokážou autenticky převyprávět příběh lesa od doby ledové až po současnost a zachytit vzrušující koloběh života v něm, který ohromí dospělé a i dětské diváky,“ stojí v anotaci k snímku. Na promítání navazuje tematická dětská dílna, vstupenku na film zakoupíte za 100 korun.

Mladí talentovaní hudebníci se sejdou v Adalbertinu

Druhý ročník mezinárodního hudebního festivalu Open Worldwide Stage proběhne v sobotu 16. dubna od 17 hodin v Adalbertinu a představí mladé talenty ze Sýrie, Ruska nebo Ukrajiny. V programu vystoupí zpěvačka Oxana Evsina z Ruska či houslista Nikita Minčuk z Ukrajiny. Česko bude reprezentovat hradecký folkrockový písničkář Michal Horák. „Na letošním ročníku jsme se rozhodli dát příležitost hlavně talentovaným teenagerům z různých zemí i z regionu, aby se navzájem poznali, motivovali a podpořili,“ říká za pořadatele Vlaďka Dobešová z Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové. Vstupné je zdarma.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecké Bio Central už ožívá, divadla se na provoz chystají

Kultura ve městě začíná pomalu ale jistě ožívat. Hradecké Bio Central už od pondělí promítá. Přístup do sálů je za daných vládních podmínek. Stejně tak se po více než půlroční pauze chystají rozjet provoz i Divadlo Drak či Klicperovo divadlo. Hradecké multikino Cinestar má zatím…
Čtěte více

Hradecká kina a knihovna se 11. května probudí, divadlo zatím zůstane zavřené

Od pondělí 11. května mohopu některé instituce obnovit provoz, který byl zastaven kvůli koronavirové nákaze. Sály kulturních zaříezní se mohou zaplnit stovkou lidí, samozřejmě za dodržování určitých podmínek rozestupů a použití ochranných pomůcek. V Hradci například činnost…
Čtěte více

Letní kino Širák zahájí sezonu s Frediem Mercurym

Tuto sezónu zahájí letní kino Širák v Hradci Králové hudebním filmem Bohemian Rapsody. Promítat se bude ve středu 5. června ve 21:30. Diváci v letním kině u řeky Orlice uvidí během tří měsíců na pět desítek filmů. Pravidelné promítání skončí na konci srpna. Návštěvnost kina…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme