Zveme: O víkendu Hradec Králové ovládne masopustní veselí a tradiční zabijačka

Masopustní zvyky vám přiblíží pracovníci Muzea východních Čech.
Masopustní zvyky vám přiblíží pracovníci Muzea východních Čech. | autor: muzeumhk

Do pravidelné páteční pozvánky jsme tentokrát vybrali víkendové akce týkající se především masopustu. Dozvědět se více o tomto tradičním zvyku a vyrobit si masku jedné z postav masopustního průvodu můžete v rámci Muzejní neděle. Hostinec Malý růžek chystá Mechováckou zabijačku, hotel Nové adalbertinum zve na masopustní veselí děti i dospělé, masopustní průvod vyrazí ze Stěžer. Bruslit se bude v sobotu i v neděli. Spolek lidové tvorby pořádá kurz paličkování a drátování, Nãplavka café & music bar láká na Bazárek oblečení a doplňků a Městské lázně na relaxační večer v aquaparku.

Masopustní průvod Stěžery

Masopustní průvod vyrazí ve Stěžerách v sobotu 16. února 2019 v 10:30 hodin a zastaví se v ulicích Markova a Jižní. Čekají vás sladké pečené dobroty i zabijačkové pochoutky.

11. Masopust pro celou rodinu

Hotel Nové Adalbertinum pořádá v sobotu od 15 do 17 hodin Masopustní karneval pro děti a od 20 hodin pak Masopustní zábavu pro dospělé. Farnost při katedrále Sv. Ducha a kostela Nanebevzetí Panny Marie ve spolupráci s KRC Sedmikráska a Papežskými misijními díly Vás srdečně zve na další ročník masopustu pro celou rodinu do Nového Adalbertina. Dětský karneval s přehlídkou masek, tancem, hrami a odměnami bude moderovat paní Lída Liána Horká a o zábavu se postarají KRC Sedmikráska a turistický oddíl Pěšinky a Ostříži z TOM. Večerní zábavu pro dospělé zpestří vystoupení skupiny historického tance Perchty von Bladen a k tanci bude hrát Duo Ondrys. Občerstvení zajištěno. Vstupné dobrovolné.

Masopust a tradiční Mechovácká zabijačka

Hostinec Malý růžek v Hradci Králové v sobotu od brzkých ranních hodin pořádá masopustní veselí a zabijačku: "Dá si někdo čerstvý ovárek z čuníka nebo domácí prdelačku? A co pravá zabijačka v přímém přenosu? A pak toho jídla a pití. Mámo, kup ještě tyhle krásný jelítka. Hele táto ty jitrnice. Babí, kup nám ty koláčky a cukrovou vatu." Tohle bude znít před Malým Růžkem od sobotní osmé hodiny až do 22 hodin.

Drátování z volné ruky a paličkování

Spolek lidové tvorby zve v sobotu od 9 do 14 hodin do hradeckého Adalbertina (učebna č. 69) na kurz Drátování z volné ruky a paličkování. Školné za jednu lekci stojí 150 korun pro dospělého, 80 korun pro dítě. Pomůcky na drátování: kleště štípací, ploché, kulaté, korálky. Pomůcky na paličkování: herdule, paličky, špendlíky, nůžky, poznámkový blok, háčkovací příze. 

Relaxační večer v aquacentru

V sobotu od  20:30 hodin pořádají Městské lázně Hradec Králové relaxační večer v aquacentru, kterým se rozezní pohodová hudba, zapálí se svíčky a květiny se rozsvítí barevnými světýlky. Překvapením únorového relaxačního večera je UV barmanská show. Tuto profesionální barmanskou exhibici rozšířenou o efekty UV lamp a speciálně upraveného vybavení, jako jsou zářící lahve a shakery létající ve vzduchu, můžete shlédnout od 21:15 hod. Navíc bude pro návštěvníky otevřen samostatný mobilní bar na míchané nápoje, kde během celého večera bude poskytován barový servis. Tradiční sekt 1+1 na baru u vody opět nebude chybět, stejně jako masážní koutek, kde masérky z thajského masážního salónu Thai Touch budou dopřávat zájemcům krátké ochutnávky thajských masáží. Samozřejmostí je i vstup zdarma do Sauna & SPA zóny aquacentra, kde krom finské sauny najdete i ledovou studnu a venkovní átrium. V odpočinkové místnosti vám bude zurčet vodopád na skle a občerstvení si můžete zakoupit i tady. Vstup od 15 let, omezena kapacita na maximálně 240 lidí.

Muzejní neděle - Masopust

Rodiče s dětmi čeká v neděli od 9 a od 13 hodin v muzeu v Gayerových kasárnách pestrý program - nedělní dopoledne a odpoledne plné tvoření, zábavy a vzdělávání. Masopust - koblížky a masa kus je tradiční zvykoslovný program doplněný výrobou masky postavy z masopustního průvodu. Objednávky na telefonu: 702 292 321 nebo e-mailu: (vzhledem k omezené kapacitě dětského ateliéru se doporučuje na muzejní neděli objednat předem). 

Veřejné bruslení na zimním stadionu

Bruslení pro veřejnost v Hradci Králové provozuje v malé hale zimního stadionu královéhradecký hokejový klub. Bruslit se bude tento víkend v sobotu od 16 do 17:30 a v neděli od 15 do 16:30 hodin. Cena vstupného je pro dospělé a mládež nad deset let 30 korun, děti zaplatí 20 korun a doprovod desetikorunu. Šatna stojí pět korun.

Bazárek Nãplavka

V neděli od 13 pořádá NãPLAVKA café & music bar na náměstí 5. května v Hradci Králové oblíbený Bazárek. "Chceš si oživit svůj šatník novými kousky, které neuvidíš na půlce Hradce, tak přijď 17. února na NãPLAVKU. Koná se tu bazárek dámského, dětského i pánského oblečení a doplňků. Seženeš tu nová i lehce nošená trička, halenky, svetry, mikiny, kalhoty, šaty, boty, tašky a doplňky za super ceny. Pokud máš v šatníku nějaké naplaveniny, které bys ráda poslala do světa, můžeš se účastnit jako prodejce." Kapacita je omezená, registrace na .

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Na noční koloběžkování a tradiční Hradubický běh

Spolu s rozvolňováním protikoronavirových opatření se po dlouhé době začínají objevovat i první víkendové akce, kulturní i sportovní. Na co se můžete těšit už tento víkend? Na tradiční Hradubický běh či koloběžkování nočním lesem nebo na kurz severské chůze. Fungují farmářské…
Čtěte více

Městské lázně se opět uzavírají, co zůstane v provozu?

Ode dneška se opět uzavírají všechny provozy v budově Městských lázní, a to až do odvolání. Ani sauna & SPA zóna nebude v provozu. Návštěvníkům bude k dispozici pouze recepce od 10 hodin, kde si bude možné zakoupit dárkové poukazy, čipové hodinky anebo si je majitelé můžou…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme