Zveme: Na oslavy začátku prázdnin a výročí slavné bitvy na Chlumu

Slavnou bitvu z roku 1886 si můžete připomenout na Chlumu i v centru Hradce Králové.
Slavnou bitvu z roku 1886 si můžete připomenout na Chlumu i v centru Hradce Králové. | autor: Königgrätz 1866

Do pravidelné páteční pozvánky jsme pro vás opět vybrali nejzajímavější víkendové akce v Hradci Králové a blízkém okolí. Oblíbený festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program pátkem končí, navštívit můžete poslední akce. Zároveň se bude oslavovat 153. výročí slavné bitvy na Chlumu z roku 1886. Rozezní se zvon Augustin na Bílé věži, koná se noční prohlídka města, pohádkové putování po Hradci Králové a další Nábleší neboli bleší trh na hradecké náplavce. Navštívit můžete farmářské trhy. Dětem začínají letní prázdniny, oslavit je mohou v hradeckém aquacentru, v zábavním centru Tongo nebo v městské knihovně. 

Dostaveníčko s rokem 1886

V pátek se na Eliščině nábřeží bude od 15 hodin vzpomínat na velkou bitvu z roku 1886 na Chlumu. Na náplavce u Tyršova mostu začne slavnostní zahájení vzpomínkových akcí ke 153. výročí bitvy u Hradce Králové, připlují lodě až před pódium, spustí Pruská vojenská muzika a o 20 minut později se předvede rakouská a pruská pěchota s dělostřelectvem. V 15:40 uvidíte jezdectvo a o 10 minut později dobové odívání. V 16:15 jsou na programu Štvanci- vystoupení kaskadérů na koních a v 16:40 ukázka Prusů před hradeckou pevností 1866. Na závěr zahraje legendární folková skupina Kantoři a vše zakončí slavnostní zvonění zvonu Augustin na Bílé věži. Zdarma se budete moci projíždět na loďkách a parníčku s kostýmovanými dámami a vojáky. Na místě budou stánky s občerstvením a drobnými pochutinami.

Zvonění na zvon Augustin

Při významných dnech a státních svátcích můžete být doslova pár kroků od toho, když zvoníci rozpohybují třetí největší zvon v republice Augustin. Sraz účastníků nejméně 15 minut před časem zvonění, které je tentokrát naplánované na páteční 18. hodinu. Počet účastníků je omezen na 15. Vstupenky za 200 korun můžete koupit v hradeckých infocentrech a síti hkpoint.cz.

153. výročí bitvy na Chlumu

V pátek ve 22:15 začíná Pochodňový průvod obcí Chlum, pietní akt na pruském hřbitově. V sobotu pak na Bojišti začíná program v 10:30 pochodem historických jednotek, následovat bude pietní akt u Baterie mrtvých a promenádní koncerty historických muzik. Ve 14 hodin uvidíte Bitevní scénu na motivy skutečných historických událostí z bitvy u Hradce Králové v roce 1866. Po skončení bitvy cca v 15:30 bude následovat přehlídka historických vojsk. Více z pátečního i sobotního programu najdete zde.

Za dobré vysvědčení do aquacentra zdarma

Děti do deseti let, které u pokladny aquacentra od pátku 28. 6. do neděle 30. 6. ukážou své vysvědčení, na němž nebude horší známka než trojka, mají vstup do aquacentra v Hradci Králové zdarma. Nutný je pouze doprovod rodičů, jak vyžaduje návštěvní řád. Speciální překvapení bude i na baru, kde bude připravena zdravá svačinka v podobě misky plné čerstvého ovoce za výhodou cenu. Další lákadlo čeká děti ve vstupní hale v El Bufé, kde dostanou po dobu akce velmi oblíbenou černou točenou zmrzlinu za poloviční cenu. V restauraci La Terraza, v 1. patře městských lázní, dostanou děti k obědu malou malinovku zdarma.

Prázdniny na obzoru v knihovně

Pobočka městské knihovny v Kuklenách pořádá od sobotních 12 hodin akci Prázdniny na obzoru: "Soutěž předprázdninová i prázdninová startuje v červnu! Na pobočce Dračí doupě v Kuklenách si proklepnete otázky nejen na Harryho Pottera v Komnatě nejvyšší potřeby, ale můžete nalézt i otázky z jiných žánrů." 

Oslava prázdnin v Tongu

V sobotu od 11 hodin začíná v Toboga Tongo Hradec Králové oslava začínajících prázdnin. Děti čekají soutěže o ceny, malování na obličej, v plánu je dobročinný prodej a dílna.

Farmářské trhy

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost letos pořádá oblíbené farmářsko-potravinářské trhy v ulici Letců, vedle královéhradeckého obchodního centra Atrium. Najdete je tam jako obvykle v sobotu od 8 do 12 hodin.

Příběhy obyčejného šílenství, kapela Čokoli a Loupežníci na Chlumu

V Amfiteátru Chlum bude tento víkend hodně rušno a to i bez ohledu na vzpomínkové akce u příležitosti bitvy 1866. V pátek od 20 hodin ochotníci ze Smiřic uvedou slavnou hru Příběhy obyčejného šílenství. V sobotu od 15 hodin zahraje kapela Čokoli a od 18 hodin se představí ochotnický spolek The Blooma ve hře Loupežníci na Chlumu aneb sličná Bibiana. 

Noční prohlídka města

V sobotu od 20 hodin odstartuje noční prohlídka Hradce Králové s průvodcem. "Nechte se provést městem mnoha tváří. Připomeňte si místa, která znáte a objevte ta, která neznáte. Prožijte jedinečný Hradec Králové v době, kdy se ze dne stává noc!" Prohlídka trvá cca 90 minut, sraz je u Infocentra HK na Eliščině nábřeží. Putování se uskuteční při minimálním počtu pěti účastníků, vstupenky je nutné zakoupit vždy do pátku do 18 hod. 

Pohádkové putování pro děti

"Krásník, Stoočník, Fialka či Pralinka... to jsou ti, kteří se starají o pohádkovou atmosféru našeho města, skřítci a víly obývající se svými kamarády domy na náměstí i mimo něj. Pojďme společně objevit jejich kouzlo - kouzlo Hradce Králové!" Hodinové putování začíná v neděli v 10 hodin a je vhodné pro děti od 2 do 6 let, pro maminky a tatínky i s kočárky. Sraz je u Infocentra HK na Eliščině nábřeží a akce se uskuteční při minimálním počtu pěti účastníků, přičemž vstupenky musíte zakoupit vždy do pátku do 18 hod. 

9. Nábleší na náplavce

Pod Pražským mostem v Hradci Králové se v neděli v 10 hodin opět otevře bleší trh, který potrvá do 14. hodiny. "Na matračce a v rybářským kloboučku připluje první letní Nábleší. Úlovky vonící předzvěstí prázdnin, starý mapy, plavky i první várka domácích sirupů a zavařenin. Sluncem prosycená náplavka tohle všechno unese a na koho to bude moc, zavře oči a strčí si nohy do vody. Pojďme si zablešit, než se všichni rozutečem do světa nebo do chalupářských životů a jiných tábornických dobrodružství. Vyměňte vysvědčení za plechovej hrníček a vypijte poslední červnovej den až do dna."

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Vyzkoušejte si řemesla, nahlédněte pod pokličku vědcům, pohrajte si s vláčky

Jako každý pátek jsme pro vás vybrali nejzajímavější víkendové akce v Hradci Králové. Tento víkend můžete vyrazit na Noc vědců, do které se zapojí hradecká univerzita, knihovna i hvězdárna. Koná se tradiční Nábřeží řemeslníků, soutěžit budou v Hradci mažoretky, na Bílou věž…
Čtěte více

Návštěvnost hradeckých památek se letos nakonec vyhoupla do příjemných čísel

Letošní léto nebylo příliš laskavé k provozovatelům koupališť. Hradecká Flošna například zažila tu nejhorší sezónu za svoji existenci. Jednak za to moho počasí a pak také protikoronavirová opatření, která obzvlášť v červnu kapacitu limitovala. Oproti tomu turistická sezóna se v…
Čtěte více

Zveme: Na fotbal, hokej, muzejní noc, dožínky i cizokrajné festivaly

Z víkendových akcí si v Hradci Králové tentokrát vybere opravdu každý. Sportovní nadšenci mohou fandit hradeckým hokejistům a fotbalistům. Vyrazit můžete na do muzeí, které se otevřou i v noci, nebo na krajské dožínky do Šimkových sadů. Hned dva festivaly přiblíží cizí kultury -…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme