Zveme: Na dny architektury, procházku po bojišti na Chlumu či divadelní festival

Po areálu bojiště na Chlumu nedaleko Hradce Králové vás provede zasvěcený průvodce.
Po areálu bojiště na Chlumu nedaleko Hradce Králové vás provede zasvěcený průvodce. | autor: Bojiště Chlum 1866

O víkendu se Hradec Králové již posedmé připojí k festivalu Den architektury, ke kterému se připojuje více než 60 měst České a Slovenské republiky. Těšit se můžete na komentované procházky a prohlídky, přednášku o umění či besedu s architektonickým piknikem a projekci filmu Oko nad Prahou u příležitosti nedožitých 80. narozenin Jana Kaplického. Na sobotu připravilo hradecké muzeum komentované procházky po bojišti na Chlumu, protože areál historického bojiště je významný výjimečnou koncentrací více než 460 pomníků, pohřebišť i symbolických památníků. Také začal divadelní festival Čekání na Václava, takže se nezapomeňte podívat na program Klicperova divadla.

S průvodcem po Bojišti 

Nechte se v samotném závěru letní návštěvnické sezóny provést zasvěceným průvodcem po areálu bojiště na Chlumu a seznamte se netradičně s historií četných monumentálních památek na jedno z nejvýznamnějších střetnutí 19. století s dodnes patrnými stopami bitvy u Hradce Králové v roce 1866. Mimořádná akce se na chlumském bojišti koná v letošním roce již podruhé. A to v sobotu od 10 a od 14 hodin, sraz je před Muzeem války 1866 na Chlumu.
Dospělí zaplatí 50 korun, snížené vstupné je 20 korun.

Představení v Klicperově divadle

Nabitý víkendový program nabízí Klicperovo divadlo. Dnes můžete ještě ulovit poslední vstupenky na úspěšné představení Figarova svatba v režii Davida Drábka. Proslulá klasická komedie popisující jeden neobyčejný den sluhy Figara, jeho milé Zuzanky a dalších. Jiskřivá hra lásky, plná nástrah, složitých plánů a jejich nečekaných vyústění se právem stala jednou z nejoblíbenějších komedií světové dramatiky. V sobotu herci na hlavní scéně od 19 hodin odehrají kus Netopýr, který napsal také David Drábek, a to podle J. Strausse ml. V rámci festivalu Čekání na Václava uvidíte v sobotu večer ve Studiu Beseda Živý Obraz od Maria von Mayenburga v podání Východočeského divadla Pardubice. V neděli od 19 hodin pak přiveze Studio Paradox Brno Podzimní sonátu od Ingmara Bergmana.

Noční prohlídka města s překvapením

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost na sobotní večer uspořádala noční prohlídku Hradce Králové: "Podívejte se s průvodcem na známá či méně známá hradecká místa i za měsíčního svitu, nakoukněte do míst, která znáte jen za denního světla..." Prohlídka trvá zhruba 90 minut, sraz je v sobotu ve 20 hodin u Infocentra HK na Eliščině nábřeží. Akce se uskuteční při minimálním počtu pěti účastníků, vstupenky stojí 100 korun a je nutné je zakoupit vždy do pátku do 18 hodin na stránkách www.hkpoint.cz.

Pohádkové putování s vílou Orličkou

"V noci, když staré domy kolem Bílé věže usínají, objeví se malinkatá bytost. V ruce drží kamínek, kterým když ťukne o zem, začnou se dít věci..." Pojďte se s dětmi společně podívat, kde bydlí hradečtí skřítkové a víly, poznejte s nimi kousek historie města a zatoulejte se po královéhradeckém nábřeží až do nádherných Jiráskových sadů. Nedělní putování je vhodné pro děti od 2 do 6 let, pro rodiče i s kočárky a začíná v 10 hodin. Putování trvá hodinu a sraz je u Infocentra HK na Eliščině nábřeží. Vstupenky musíte koupit stejně jako u předchozí akce vždy do pátku do 18 hodin na stránkách www.hkpoint.cz

Den architektury - Voda a město

Festivalový program si letos klade za cíl především vybízet obyvatele a návštěvníky města, aby se jinak a lépe dívali kolem sebe. Společným tématem letošního ročníku je voda, jako nenahraditelný zdroj i jako nebezpečný živel. Víkendový program proto směřuje k představení života podél řek a prolínání městské a přírodní krajiny. 
V Malé vodní elektrárně na Labi bude v sobotu od 13 hodin přednášet historička umění Martina Vítková na téma Voda a umění. Po ní bude následovat komentovaná prohlídka. Průvodci IC Obnovitelné zdroje představí stoletou vodní elektrárnu Hučák, která je dnes považována za secesní unikát na řece Labi. Kdo žil ve vilové čtvrti Morušovka přiblíží při komentované procházce historik architektury Ladislav Zikmund-Lender. V neděli se dozvíte zajímavosti o hradeckých kašnách a fontánách, po kterých nás provede Milan Koky, student oboru kamenosochařství v Hořicích. Rekreační funkci vody přiblíží Karel Dyntar, mistr saunařského řemesla, kde jinde než v kulturní sauně a osvěžovně NUUK u slepého ramene Labe. Architektonický víkend skončí v Bio Central, kde v 17 hodin začíná repríza filmu Oko nad Prahou, unikátního dokumentu o návrhu Jana Kaplického na Národní knihovnu v Praze. 

Hokejisté se utkají s Boleslaví

Domácí Mountfield HK poměří síly s hokejovým týmem Mladé Boleslavi. 9. kolo hokejové Tipsport extraligy 2017/2018 začíná v 1. hale královéhradeckého Zimního stadionu v neděli v 17 hodin.

Robert Křesťan s kapelou Druhá tráva 

Koncert Roberta Křesťana s kapelou Druhá tráva, která patří mezi české folkové a country špičky, si můžete poslechnout v neděli v 19 hodin v Klicperově divadle v rámci festivalu Čekání na Václava. Vstupné stojí 270 korun.

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Inscenace Klicperova divadla i Draku jsou k vidění online na portálu Dramax

Podobně jako si můžete předplatit třeba filmy a seriály díky službě Netflix, tak nyní můžete z domova sledovat také záznamy divadelních představení. Do nového videoportálu Dramax za zapojila i hradecká divadla - Drak a Klicperovo divadlo, které tak můžete podpořit v době…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více

Klicperovo divadlo navštíví Donutil a Bohdalová. Festival Čekání na Václava se blíží

Divadelní sezonu Klicperova divadla tradičně otevírá festival Čekání na Václava. Nejinak tomu bude i v letošním roce, kdy se v termínu lemovaném dvěma státními svátky 28. 9. a 28. 10. uskuteční již 17. ročník. Diváci se mohou těšit na hvězdná herecká jména, jako jsou Miroslav…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme