Zveme: Hradubický běh pandemie nezastaví. Zvon Augustin oslaví konec nouzového stavu

Hradubický běh se uskuteční v sobotu a v neděli, startuje se v Hradci i Pardubicích.
Hradubický běh se uskuteční v sobotu a v neděli, startuje se v Hradci i Pardubicích.

Po dvouměsíční pauze vynucené nouzovým stavem kvůli pandemii koronaviru se opět rozbíhají víkendové akce v Hradci Králové. Rada města schválila mimořádné zvonění na zvon Augustin na Bílé věži, rozezní se první den po ukončení nouzového stavu v České republice, tedy v pondělí v 9 hodin - jako výraz díků všem, kteří v první linii bojovali a bojují s onemocněním covid-19. Otevřela se Bílá věž, muzeum, kina, přírodovědné centrum, Flošna, městská knihovna či kostelík svatého Mikuláše.

Bílá věž je přístupná v omezené míře

Bílá věž, renesanční dominanta Hradce Králové, se dnes ve středu otevřela veřejnosti. Symbolické znovuotevření ozdobily v pravé poledne zvuky fanfár v podání hráčů na žesťové nástroje z hradecké filharmonie. Ti by se na ochoz měli opakovaně vracet každé pondělí a středu. Návštěva památky se však neobejde bez dodržování bezpečnostních opatření – zejména zakrytých horních cest dýchacích, použití dezinfekce a dodržování rozestupů. Zkrácená bude prozatím i otevírací doba – od středy do neděle od 10 do 18 hodin, přičemž poslední vstupy jsou možné 60 minut před koncem otevírací doby. Současné omezení otevíracích dní platí do odvolání, výhledově do konce května. S příchodem letních měsíců a pozitivním vývojem koronavirové situace dojde opět k rozšíření na obvyklý celotýdenní provoz.

Zvon Augustin oznámí konec nouzového stavu

Po dlouhé odmlce se opět rozezní i zvon Augustin. Bude tomu tak v pondělí 18. května od 9 hodin, tedy v první den po ukončení nouzového stavu v České republice, jako výraz díků všem, kteří v první linii bojovali a bojují s onemocněním covid-19. První veřejné zvonění pak bude možné navštívit 3. července při výročí bitvy u Hradce Králové z roku 1866. Těšit se lze i Svítání na Bílé věži, první je naplánováno na 14. června, a populární noční výstupy (vždy první soboty v měsíci).

14. Hradubický běh 

Jeden z mála závodů, který v době koronaviru proběhne v nezměněném termínu. Jde o přátelský běžecký závod mezi městy Hradec Králové a Pardubice. Netradičnost závodu spočívá v tom, že má dva starty (každý v jednom z měst) a cíl jeden společný na půlce cesty. Trať má 10 kilometrů (z každé strany). Část trati je po asfaltu, část přírodou. Více přírody je na pardubické straně, více asfaltu pak na straně hradecké. Běží se za každého počasí. Start Hradec Králové: Lipky – zastávka MHD „Lipky“ (směr Fakultní nemocnice) (křižovatka ulic V Lipkách a Střelecká). Start Pardubice: Poděbradská ulice – zastávka MHD „Poděbradská“ (strana u Alberta). Cíl: Čeperka (hřiště). Start neproběhne hromadně, termín si vybírá každý individuálně. Startovné je dobrovolné.

Přírodovědné centrum Hradec Králové 

Přírodovědné centrum je ojedinělou trvalou expozicí exotických živočichů v Hradci Králové. Nachází se nedaleko Obřího akvária v areálu ZŠ Bezručova (Bezručova 1468/2). Exotická zvířata si tam můžete prohlédnout 365 dní v roce od 9 do 21 hodin. Kromě různých druhů hlodavců, plazů a ryb si zde můžete prohlédnout i vakoveverku létavou nebo tamarína žlutorukého.

Kostel sv. Mikuláše opět otevřen 

Dnes se znovu otevře také kostel svatého Mikuláše v Jiráskových sadech. V rámci komentovaných prohlídek bude možné si prohlédnout interiér a poslechnout příběh památky. V pátek od 16 hodin a v sobotu a neděli od 14 a 15 hodin. Pokud jste měli zakoupené vstupenky na některou ze zrušených prohlídek, můžete si je ponechat a navštívit kostelík v novém termínu. Pokud jste měli zakoupené vstupenky na speciální večerní Jarní komentovanou procházku (původní termín 20. března), můžete si je ponechat. Nový termín této procházky je 15. května od 20 hodin (sraz opět u kašny na Malém náměstí). "V případě nehodícího se termínu je možná výměna za večerní procházky, které se uskuteční 29. května a 5. června. Pokud se Vám ani tyto termíny nehodí, vrátíme Vám vstupné zpět."

Na Flošně jsou v provozu masáže, solárium, squash a plážový volejbal

Od pondělí 11. května jsou opět po dvou měsících v provozu masáže na Flošně, a to od 10 do 21 hodin. Majitelé dárkových poukazů s platností do 31. 5. a 30. 6. 2020 mají automaticky prodlouženou platnost o dva měsíce. Nové termíny masáží je nutné dohodnout telefonicky na čísle 495 000 709 – recepce Wellness studia Flošna. V areálu Koupaliště Flošna je od stejného termínu zprovozněno solárium a squash, každý den od 9 do 21 hodin. Kurty na plážový volejbal jsou v provozu od 10 do 20 hodin a jsou ze dvou stran ohraničeny novými ochrannými sítěmi. Všechny provozy jsou otevřeny za zpřísněných hygienických podmínek bez možnosti použití vnitřních sprch a šaten. V těchto dnech probíhá také intenzivní příprava venkovních bazénů letního koupaliště Flošna. Připraven je venkovní padesátimetrový plavecký bazén s novými plaveckými drahami a dětský bazén. Příprava probíhá tak, aby bylo možné koupaliště otevřít co nejrychleji od povolení vlády k provozování venkovních koupališť. 

Muzeum východních Čech zve na výstavu

Otevřelo také Muzeum východních Čech v Hradci Králové. První výstava po znovuotevření chce představit dnes již spíše zapomenutou učební pomůcku – školní obraz. Ta byla v minulosti využívána ve školách pro řadu vyučovacích předmětů. 
"Že nevíte, co je školní obraz? Přijďte do muzea a dozvíte se, že se jedná o učební pomůcku. Od konce 19. století byste ji našli v každé třídě českých škol. Rozmanitost témat, různé formáty nebo výtvarná stránka Vás jistě překvapí." Seznámíte se s českými nakladateli a uvidíte i další školní pomůcky, které při výuce používali učitelé v 19. a ve 20. století.

Hradecká kina už promítají

Kina Bio Central i multikino Cinestar v obchodním centru Futurum znovu otevřela své kinosály už v pondělí. Kapacita sálu může být maximaálně 100 diváků a další podmínky bude zařízení dodržovat dle pokynů Ministerstva zdravotnictví ČR. 

Klicperovo divadlo je zavřené, Drak už hraje

Otevřelo už i divadlo Drak v Hradci Králové. V úterý se za speciálních hygienických podmínek otevřela galerie Labyrint – stálá expozice Příběh Draku, krátkodobá výstava A neříkej to ve škole a interaktivní laboratoř. Pro návštěvníky, kteří zatím nebudou chtít trávit čas v uzavřených prostorách také divadlo připravuje speciální divadelní „výpravu“, která bude probíhat z větší části venku. Divadelní provoz chce divadlo Drak zahájit v červnu. Klicperovo divadlo zatím zůstává zavřené. I když je od 11. května možné pořádat akce do sto diváků, Klicperovo divadlo nezačalo k tomuto datu hrát. Proč, vysvětlila ředitelka divadla Eva Mikulková: "Zmiňovaná kapacita je pouze jednou z přísných podmínek, nikoliv však jedinou. Za současného stavu bychom například ve Studiu Beseda mohli hrát pouze pro 38 diváků. Za těchto okolností, kdy bude velmi snížen divácký komfort a nebudou otevřeny třeba ani divadelní bary, nejsme schopni přinést kvalitní divadelní zážitek ani pro vás, naše diváky, ani pro herce."

Městská knihovna prodloužila výpůjčky i registrace

Také provoz Knihovny města Hradce Králové (ve Wonkově ulici) a jejích poboček je od tohoto týdne, za zpřísněných hygienických podmínek, obnoven. Veškeré dřívější výpůjčky jsou automaticky prodlouženy, sankční poplatky za ně se neplatí. Prodlouženy jsou také čtenářské registrace. V době uzavření knihovna přešla na nový automatizovaný knihovní systém, nakupovaly a zpracovávaly se nové knížky, zaměstnanci se věnovali také on-line aktivitám pro čtenáře na webu a sociálních sítích, protože výstavy a soutěže pro dospělé i děti se přesunuly do virtuálního světa. 

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Na dětský den, studentský festival, závody i burgery

Jaké akce slibuje víkend v Hradci Králové? Na Bílou věž zavítá sama královna, aby děti provedla a pasovala je na prince a princezny. Bude se konat krajská výstava psů, u Futura bude celý víkend možné ochutnat všechny možné druhy burgerů a dalších dobrot. Můžete vyrazit na dětský…
Čtěte více

Instalace bezpečnostních sítí na Bílé věži není legrace

Kvůli bezpečnosti ochozu Bílé věže v Hradci Králové rozhodlo město Hradec Králové o instalaci bezpečnostních sítích. Vzhledem k tomu, že se jedná o zásah do historické památky, musela být pro tuto akci vytvořena kompletní projektová dokumentace a vysoutěžen autorský dozor. Rada…
Čtěte více

Zveme: Na hradecká nábřeží se sjedou řemeslníci, skláři i milovníci dobrého jídla

O víkendu bude živo především na hradeckých nábřežích a náplavkách. Na Tylově nábřeží se můžete v pátek přiučit na kurzech dovednostem od mistrů sklářů, v sobotu se tam koná tradiční Nábřeží řemeslníků. Smetanovo nábřeží zase bude žít jídlem a bude hostit Mint market. Sportovci…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme