Zveme: Hasiči slaví svátek sv. Floriána, pochlubí se na příklad potápěčským vozem

Hasiči zvou na den otevřených dveří | Foto: Archiv HK.cz
Hasiči zvou na den otevřených dveří | Foto: Archiv HK.cz

Na první květnový víkend se v Hradci Králové připravuje den otevřených dveří u zdejšího hasičského sboru. Hasiči ze dvou stanic, v ulici U Přívozu a na Pražské třídě, tak zvou všdchny zvědavce na prohlídku zázemí i techniky. Pochlubí se třeba novým zásahovým anebo potápěčským vozem. Ještě do neděle bude v Muzeu východních Čech vystaven obsah makovice z Bílé věže. Unikátní výstava tak představuje odkaz hradeckých obyvatel, ke kterému se lidé mohou dostat pouze v případě, že je třeba Bílou věž opravovat. Poslední pozvánka je na nedělní fotbalový zápas, na který se mohou fanoušci svést turistickým speciálně vyzdobeným vláčkem – startuje pod Bílou věží a jeho trasa končí po lízátky.  

Hasiči otevřou dveře, do svého zázemí zvou všechny zvědavce

Svatý Florián je odedávna patronem hasičů a právě na jeho svátek, který se slaví 4. května, pořádají hasiči v celém Královéhradeckém kraji den otevřených dveří. Do zákulisí těch královéhradeckých se mohou lidé podívat v neděli 4. května. Dveře se otevřou od 9 do 16 hodin na centrální stanici v ulici U Přívozu, stejně tak na Pražské třídě. 

K vidění na stanicích bude požární technika a vybavení hasičů, které každý den používají při ochraně životů, zdraví a majetku. Konkrétně v Hradci Králové mohou návštěvníci zhlédnout novou cisternu a zdejší specialitu – potápěčský automobil. K vidění bude i nový RZA neboli rychlý zásahový automobil, který v polovině března tohoto roku pokřtili zástupci města a předali jej hasičům. Fotky nového RZA si můžete prohlédnout v článku Fotookénko: Královéhradečtí hasiči dostali klíče od nového zásahového vozu.

„Prostory stanic budou otevřeny nejen pro veřejnost, ale i pro děti z mateřských a žáky základních a středních škol,“ uvádí královéhradečtí hasiči. Pro školy budou mít otevřeno v pondělí 5. května. Den otevřených dveří se uskuteční i v dalších dvanácti stanicích Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje. Více se o akci dočtete také zde.

Tajemství makovice Bílé věže je k vidění už jenom do neděle

Ještě do konce tohoto týdne vystavuje Muzeum východních Čech unikátní dokumenty a předměty, které se ukrývají v makovici Bílé věže. 

Jedinečná výstava, která trvá pouhých několik dní, vznikla jenom díky rekonstrukci královéhradecké dominanty, během níž se makovice snesla k zemi. Fotografie ze sejmutí vrcholu Bílé věže si můžete prohlédnout v článku Fotookénko: Hradecká Bílá věž je bez své makovicePár slov o tom, co se v makovici ukrývá a co tam vloží naše generace, najdete také v článku Bílá věž bude ukrývat ostatky svatých i USB a DVD

Více o rekonstrukci Bílé věže se můžete dozvědět zde. Pozvánku na výstavu najdete zde.

 

Na nedělní fotbal si zajeďte vláčkem

Na nedělní domácí zápas se připravují královéhradečtí Votroci, na které pod lízátky čeká celek z Vlašimi. Hradečtí jsou nyní na prvním místě tabulky Fotbalové národní ligy s celkovým počtem 48 bodů, kdežto Vlašim se nachází se 30 body na desáté příčce. 

Fotbalový klub si pro malé i pro ty větší fandy Votroků připravil předzápasovou akci. „Při této příležitosti vypravuje klub FC Hradec Králové oblíbený turistický vláček, který vyjede od Bílé věže přesně hodinu před výkopem zápasu proti Vlašimi, tedy v 16.00 hodin,“ lákají z fotbalového klubu. 

Domácí fanoušci tak podle vedení hradeckého klubu mohou ukázat, že fanouškovská základna v Hradci Králové je na slušné úrovni, a že „fotbal není jen o devadesáti minutách emocí, ale hlavně je širokou, diváckou zábavou“.

Zápas proti Vlašimi začíná od 17 hodin pod hradeckým lízátky, vstupné je 90 nebo 50 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Naučte se paličkovat nebo vezměte děti na jednu z pohádek

Víkendové akce v Hradci Králové nabídnou ode všeho trochu. Sportovní fanoušci mohou fandit hradeckým hokejistům při utkání s Vítkovicemi. Kdo má rád ruční práce, může se přiučit, jak paličkovat nebo vyrábět krajku frivolitku. Budoucí novomanželé mohou online sledovat veletrh…
Čtěte více

Zveme: Naučte se chodit s holemi či vemte děti do muzea

O víkendu můžete v Hradci Králové vybírat hned z několika rozmanitých akcí. Děti mohou vyrazit na loutkové divadélko, do muzea na dětskou komentovanou prohlídku nebo na Básnění do městské knihovny. Bude se hrát hokej, bruslit může opět i veřejnost. Správnou techniku severské…
Čtěte více

Zveme: Na brusle, hokej, zimní běh nebo procházku s architektem Gočárem

O víkendu si tentokrát přijdou na své kulturní i sportovní nadšenci. Můžete vyrazit bruslit na zimní stadion v Hradci Králové nebo fandit místním hokejistům. Můžete si zaběhat, závodu Innogy Winter Run se mohou účastnit dospělí i děti. Děti se mohou těšit také na pohádku…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme