Zveme: Hasiči slaví svátek sv. Floriána, pochlubí se na příklad potápěčským vozem

Hasiči zvou na den otevřených dveří | Foto: Archiv HK.cz
Hasiči zvou na den otevřených dveří | Foto: Archiv HK.cz

Na první květnový víkend se v Hradci Králové připravuje den otevřených dveří u zdejšího hasičského sboru. Hasiči ze dvou stanic, v ulici U Přívozu a na Pražské třídě, tak zvou všdchny zvědavce na prohlídku zázemí i techniky. Pochlubí se třeba novým zásahovým anebo potápěčským vozem. Ještě do neděle bude v Muzeu východních Čech vystaven obsah makovice z Bílé věže. Unikátní výstava tak představuje odkaz hradeckých obyvatel, ke kterému se lidé mohou dostat pouze v případě, že je třeba Bílou věž opravovat. Poslední pozvánka je na nedělní fotbalový zápas, na který se mohou fanoušci svést turistickým speciálně vyzdobeným vláčkem – startuje pod Bílou věží a jeho trasa končí po lízátky.  

Hasiči otevřou dveře, do svého zázemí zvou všechny zvědavce

Svatý Florián je odedávna patronem hasičů a právě na jeho svátek, který se slaví 4. května, pořádají hasiči v celém Královéhradeckém kraji den otevřených dveří. Do zákulisí těch královéhradeckých se mohou lidé podívat v neděli 4. května. Dveře se otevřou od 9 do 16 hodin na centrální stanici v ulici U Přívozu, stejně tak na Pražské třídě. 

K vidění na stanicích bude požární technika a vybavení hasičů, které každý den používají při ochraně životů, zdraví a majetku. Konkrétně v Hradci Králové mohou návštěvníci zhlédnout novou cisternu a zdejší specialitu – potápěčský automobil. K vidění bude i nový RZA neboli rychlý zásahový automobil, který v polovině března tohoto roku pokřtili zástupci města a předali jej hasičům. Fotky nového RZA si můžete prohlédnout v článku Fotookénko: Královéhradečtí hasiči dostali klíče od nového zásahového vozu.

„Prostory stanic budou otevřeny nejen pro veřejnost, ale i pro děti z mateřských a žáky základních a středních škol,“ uvádí královéhradečtí hasiči. Pro školy budou mít otevřeno v pondělí 5. května. Den otevřených dveří se uskuteční i v dalších dvanácti stanicích Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje. Více se o akci dočtete také zde.

Tajemství makovice Bílé věže je k vidění už jenom do neděle

Ještě do konce tohoto týdne vystavuje Muzeum východních Čech unikátní dokumenty a předměty, které se ukrývají v makovici Bílé věže. 

Jedinečná výstava, která trvá pouhých několik dní, vznikla jenom díky rekonstrukci královéhradecké dominanty, během níž se makovice snesla k zemi. Fotografie ze sejmutí vrcholu Bílé věže si můžete prohlédnout v článku Fotookénko: Hradecká Bílá věž je bez své makovicePár slov o tom, co se v makovici ukrývá a co tam vloží naše generace, najdete také v článku Bílá věž bude ukrývat ostatky svatých i USB a DVD

Více o rekonstrukci Bílé věže se můžete dozvědět zde. Pozvánku na výstavu najdete zde.

 

Na nedělní fotbal si zajeďte vláčkem

Na nedělní domácí zápas se připravují královéhradečtí Votroci, na které pod lízátky čeká celek z Vlašimi. Hradečtí jsou nyní na prvním místě tabulky Fotbalové národní ligy s celkovým počtem 48 bodů, kdežto Vlašim se nachází se 30 body na desáté příčce. 

Fotbalový klub si pro malé i pro ty větší fandy Votroků připravil předzápasovou akci. „Při této příležitosti vypravuje klub FC Hradec Králové oblíbený turistický vláček, který vyjede od Bílé věže přesně hodinu před výkopem zápasu proti Vlašimi, tedy v 16.00 hodin,“ lákají z fotbalového klubu. 

Domácí fanoušci tak podle vedení hradeckého klubu mohou ukázat, že fanouškovská základna v Hradci Králové je na slušné úrovni, a že „fotbal není jen o devadesáti minutách emocí, ale hlavně je širokou, diváckou zábavou“.

Zápas proti Vlašimi začíná od 17 hodin pod hradeckým lízátky, vstupné je 90 nebo 50 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Nová expozice o královské historii Hradce zabere dvě patra Muzea východních Čech

Město Hradce Králové chystá o své královské historii rozsáhlou stálou výstavu, kterou by návštěvníci Muzea východních Čech mohli obdivovat už v létě ve druhém a třetím patře. Dodavatel stálé expozice zajistí také osvětlení, audiovizuální a IT techniku a další potřebné prvky…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více

Zveme: Na drakiádu, charitativní blešáky či exkurzi na Stříbrňák

Co podniknout během prvního říjnového víkendu v Hradci Králové? Děti můžete vzít na drakiádu nebo jim nakoupit zimní oblečení či hračky, a podpořit tak dobrou věc - koná se Bazárek (nejen) pro Kulíšky a blešák v Centralu. Dále můžete navštívit MINT market, farmářské trhy nebo se…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme