Známé i zapomenuté sluneční hodiny v Hradci mapuje nová kniha

Sluneční hodiny na náměstí Svobody na dvoře hradecké univerzity
Sluneční hodiny na náměstí Svobody na dvoře hradecké univerzity

Město slunečních hodin. I tak by se dalo mluvit o Hradci Králové. Východočeská metropole totiž patří k městům, kde najdeme nejvíce typů slunečních hodin. Je jich tu více než dvacet. Zajímavosti o nich se nově můžete dočíst v knížce Miloše Noska nazvané Sluneční hodiny v Královéhradeckém kraji. Autor je z Hradce a sluneční hodiny sám sestavuje a jsou jeho velkým koníčkem.

O slunečních hodinách v Královéhradeckém kraji ještě žádná kniha nevyšla, první přichází na trh o těchto Vánocích. Napsal a nafotil ji Miloš Nosek z Hradce Králové, který patří mezi uznávané odborníky na tyto časoměřiče v Česku. V Královéhradeckém kraji je celkem 245 slunečních hodin, do knihy se jich dostalo 77, z toho 16 přímo z Hradce. Najdeme je na Malém náměstí, na dvoře Univerzity Hradec Králové nebo například v Nezvalově ulici. Publikace je doplněna i nejzajímavějšími slunečními hodinami z celé České republiky.

Slavnostní křest knihy, kterou vydává Helena Rezková, se uskuteční ve čtvrtek 10. prosince od 17 hodin v Knihovně města Hradce Králové ve Wonkově ulici. Její autor Miloš Nosek sestavil své první sluneční hodiny v kůlně na chalupě v roce 1989 a od té doby se vypracoval na jednoho z nejuznávanějších odborníků v této oblasti. Letos dokonce vyhrál celosvětovou soutěž slunečních hodinářů v Itálii, kde porota vybírala nejoriginálnější hodiny z desítek různých návrhů. „Sluneční hodiny i po desetiletích či stoletích fungují stejně jako v době, kdy byly zhotoveny. Jsou nejen technickou, ale i architektonickou či výtvarnou památkou s trvalou historickou hodnotou. Přesto jsou dosud mnohdy neprávem opomíjeny. Jsou také významným dokladem duchovního a hmotného života lidí a nositelem vztahu k důležitým jevům, událostem, osobnostem dějin a kultury. Jejich zachování by mělo být veřejným zájmem,“ říká Miloš Nosek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme