Zemřel arcibiskup Karel Otčenášek

V pondělí 23. 5. 2011 zemřel ve své biskupské rezidenci v Hradci Králové arcibiskup a emeritní biskup královéhradecké diecéze Karel Otčenášek. Bylo mu 91 let.

Karel Otčenášek měl hradeckou diecézi vést od roku 1950, kdy ho řízením pověřil papež Pius XII. Do čela diecéze se ale postavil až v roce 1990. Plných 40 let mu v cestě stál komunistický režim, který ho také odsoudil na 13 let vězení za velezradu.
"Zemřel tiše zaopatřen svátostmi ve 21:45 hodin v biskupské rezidenci v Hradci Králové, kde v posledním čase statečně nesl kříž stáří," citovala Mladá fronta Dnes ze sdělení královéhradeckého biskupství.
"Blahoslavený Jan Pavel II. jej při své návštěvě Hradce Králové v roce 1997 veřejně nazval svým dlouholetým osobním přítelem. Když později Jan Pavel II. zemřel, mnozí nepochybovali, že odešel přímo do Boží náruče. Stejné pocity ve mně vyvolává i odchod jeho královéhradeckého přítele," řekl MF Dnes královéhradecký biskup Jan Vokál.
Arcibiskup Karel Otčenášek se narodil 13. dubna 1920 v Českém Meziříčí, studoval v Praze a své církevní vzdělání završil v Římě. V roce 1945 byl vysvěcen na kněze a v roce 1950 také tajně na biskupa. Tři roky nato se mu totalitní režim pomstil rozsudkem za vlastizradu a 13letým trestem odnětí svobody. Z něho si Karel Otčenášek odseděl 10 a půl roku v Leopoldově, Mírově a Valdicích. Propuštěn byl díky amnestii v roce 1962 a o tři roky později se po intervenci papeže Pavla VI. mohl vrátit do duchovní správy, i když jen velmi omezeně.
Biskupství se naplno ujal až v roce 1990 v katedrále Sv. Ducha v Hradci Králové. Tuto funkci zastával až do roku 1998, kdy jej jeho osobní přítel a papež Jan Pavel II. jmenoval arcibiskupem.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme