Zastupitelstvo o osudu Plachty nerozhodlo

Hradečtí zastupitelé větší ochranu lokalitě Na Plachtě nepřiznali. Do sporu mezi ochránci přírody a soukromými investory se nechtějí vkládat a počkají na výrok Krajského úřadu. Právě ekologové podpoření peticí s více než 14 tisíci podpisy doufali, že zastupitelstvo města změní územní plán a zabrání další výstavbě v této cenné oblasti.

Boj ekologů o rozšíření přírodní památky s několika ohroženými živočišnými druhy trvá už řadu let. Současný územní plán přitom v těsném sousedství povolil masivní výstavbu a nestojí v cestě ani jejímu pokračování. Jediný způsob, jak zabránit zastavění soukromých pozemků, je právě změna územního plánu.
Hradečtí zastupitelé ale v úterý 26. ledna 2010 odmítli učinit zásadní rozhodnutí. „Počkáme na verdikt krajského úřadu, který bude rozhodovat o případném rozšíření současné přírodní památky Na Plachtě o další území,“ uvedla pro Hradecký deník náměstkyně primátora Pavla Finfrlová.
Váhavý postoj však podle ochránců cenného území přináší značná rizika. Podle nich může rozhodnutí přijít až za několik let. Mezi tím může být těsné sousedství přírodní památky poškozeno, což by mohlo zničit i chráněné území. „Lokalita je v ohrožení jako dosud. Platí územní plán, který výstavbu povoluje. Pokud dojde k prolomení dosavadních zamítavých stanovisek kraje například soudem, nebude mít smysl chránit nic,“ tvrdí v Deníku ekolog Adam Záruba.
Město se nechce vystavit případným soudním sporům a náhradám. „Za změnu územního plánu by město mohlo vyhodit peníze zbytečně. Když kraj vyhlásí památku v jiném rozměru, musíme začít od začátku. Navíc od roku 2012 mohou investoři žádat natvrdo náhradu, a pokud by protáhli řízení o změně, může mít město problém,“ dodala Hradeckému deníku Finfrlová.
Ekologové přitom s ambicemi města vedou spor řadu let. Prostor za továrnou Petrof se podařilo vyhlásit přírodní památkou o rozloze necelých 40 hektarů v roce 1998. Například podle serveru Natura Bohemica.cz se jedná „o biologicky naprosto unikátní lokalitu, která je tvořena mozaikou rybníků, jezírek, periodických tůní, vlhkými loukami, ale i suchým vřesovištěm, rumištěm či březovým lesíkem“. Žije zde množství vzácných zvířat i rostlin. Bývalé vojenské cvičiště je ale pro město ideálním prostorem pro rozvoj bytové a další výstavby.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
1.2.2010 17:08
Pistihez (neregistrovaný)
To je známý paradox - vojenské újezdy a cvičiště, kde byla ekologie pojmem neznámým, kde z aut tekl olej i nafta, jezdilo se, střílelo, se nakonec stávají unikátní přírodní oblasti. Zákopy a díry po šrapnelech se stanou jezírkami s žábami a mloky, nesekaná tráva a náletové dřeviny jsou ideální pro motýly a podobnou havěť. Zákaz vstupu civilům je taky fajn.
Pokud si tu oblast, která navazuje na hradecké lesy, dokáže město uchovat, tak jedině dobře. Místo stavby paneláků by magistrát mohl zainvestovat do sanace okrajových částí, přístupnosti (parkoviště), služeb (restaurace, nějaké lanové centrum a podobné blbiny), protáhnout inline stezku od hřbitova + cvičný okruh... No to jsem se zasnil. Ale oni to soudruzi stejně rozparcelují, převedou na stavební parcely - městská bytová zástavba vícepodlažní a korunky zacinkají. Business as usual.
5.2.2010 12:59
občan (neregistrovaný)
Lidé nedejte se! V tomto městě, kdysi nazývaném salonem relubliky, chcípl pes a ještě se ničí kus přírody za kusem třeba jen proto, že někdo má peníze a zrovna tady si chce postavit dům. Egoismus, okamžitý prospěch jednotlivce - to je dnes trend. A že se někde špatně investovalo? A že to zaplatíme všichni? Co na tom. Zdravý selský rozum chybí. Za to šílených zákonů máme habaděj.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme