Štítky: | Senioři | hospic | domácí péče |

Za pět let by ve Stěžerách u Hradce mohla charita otevřít hospic

Ilustrační foto
Ilustrační foto | autor: pixabay.com

Ve Stěžerách kousek za Hradcem má vzniknout lůžkový hospic. Otevření plánuje hradecká oblastní charita na rok 2024. Hospic by měl být v místě bývalé střední školy. O finanční podporu žádá ministerstvo, kraj, město, biskupství i soukromé dárce. Informaci přináší Hradecký deník.

Za pět let by měl začít fungovat druhý kamenný hospic v Královéhradeckém kraji. Od roku 2024 ho chce provozovat Oblastní charita Hradec Králové ve Stěžerách, obci kousek za Hradcem. Pozemek po bývalé střední škole loni daroval charitě Královéhradecký kraj. Od té doby pracuje charita na tom, aby mohla co nejdříve nabídnout důstojnou alternativu pro poslední fázi života nejen obyvatelům Hradce Králové, ale i lidem z širokého okolí.

Jediný kamenný hospic v kraji zatím funguje v Červeném Kostelci. V Hradci Králové mohou lidé už přes čtyři roky využít služby domácí hospicové péče. Ta ročně pomáhá zhruba u 120 umírajících i jejich rodin. Kapacita hospice by měla být 16 až 20 lůžek. „Zatím jsme ve fázi projektové přípravy. V roce 2022 chceme začít stavět, přičemž hrubý odhad nákladů je zatím kolem 80 milionů korun,“ řekl Deníku ředitel oblastní charity Vojtěch Šůstek.

Charita už začala pořádat benefiční akce na podporu hospice. „Mají hlavně sloužit jako osvěta. Chceme informovat lidi, že výstavbu hospice opravdu chystáme, pracujeme na projektové přípravě a máme od kraje pozemek, na kterém hospic bude stát,“ doplnil Šůstek.

O finanční podporu žádá charita město, kraj či biskupství. Všichni projekt chválí, ale hradecká radnice zatím neví, jak ho legálně finančně podpořit. Ač jde o sociální oblast, mohla by prý podporou narušit hospodářskou soutěž. Od zastupitelů proto dostalo vedení města úkol, aby do prosincového zasedání prověřilo, zda existuje způsob, jak projekt hospice finančně podpořit.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

V Hradci vyrostou fitparky pro seniory za téměř půl milionu korun

Po městě by v příštích týdnech měly vznikat nové fitparky, kde se budou moci protáhnout především senioři. V červnu totiž získalo město Hradec Králové spolu s titulem Obec přátelská seniorům také dotaci ve výši dvou milionů korun, díky které došlo k realizaci nových projektů z…
Čtěte více

Hradec postaví nejen seniorům fitpark na Stříbrňáku, další budou následovat

Hradec Králové v červnu opět získal titul Obec přátelská seniorům v soutěži, kterou každoročně vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Díky tomu obdržela radnice dvoumilionovou dotaci, která bude použita na nové projekty z koncepce podpory pozitivního,…
Čtěte více

Stavba nového domu s odlehčovací službou v Honkově ulici byla zahájena

Stavba nového domu s odlehčovací službou byla v v pondělí zahájena. Dům bude mít kapacitu 35 lůžek. Stavební práce má na starosti společnost STRABAG a.s. Stavět se bude až do roku 2021. Jedna z největších investičních akcí města Hradce Králové bude stát 115,7 milionu korun…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme