Z Pajkrovy flošny bude studentský klub. Město vybralo projektanty

Projekt na přestavbu Pajkrovy flošny se už bude připravovat.
Projekt na přestavbu Pajkrovy flošny se už bude připravovat. | autor: MMHK

V průběhu roku 2024 by Hradec Králové měl mít veškerou dokumentaci, kterou potřebuje pro výběr stavební firmy na rekonstrukci Pajkrovy flošny. Tuto část hradecké pevnosti z 18. století město plánuje ve spolupráci s vysokými školami přestavět na studentské centrum. Rada města schválila výsledek výběrového řízení na zpracovatele všech stupňů projektové dokumentace, kterým bude společnost Projekční atelier pro dokumentaci, průzkum a obnovu historických staveb ze Dvora Králové nad Labem za nabídkovou cenu 668 tisíc korun bez DPH.

„Již v roce 2012 jsem přišel s myšlenkou využít naprosto unikátní objekt Pajkrovy flošny jako vysokoškolské centrum. Hlavním smyslem tohoto záměru je vytvořit zázemí pro setkávání lidí a navazování nových kontaktů a vztahů, sdílení informací a vzdělávání. Předběžná dohoda partnerů projektu je, že rekonstruovaný objekt zůstane v majetku města a provozovat jej bude Univerzita Karlova,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. Partnery projektu jsou vedle města Hradce Králové také Královéhradecký kraj, hradecké fakulty Univerzity Karlovy, Univerzita Hradec Králové a Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.

Zpracovatelem všech stupňů projektové dokumentace na rekonstrukci Pajkrovy flošny bude společnost Projekční atelier pro dokumentaci, průzkum a obnovu historických staveb ze Dvora Králové nad Labem za cenu 668 tisíc korun bez DPH. Součástí veřejné zakázky je i autorský dozor během rekonstrukce. „U projektu bude třeba zaktualizovat studii, ze které bude následně vycházet dokumentace pro územní rozhodnutí, stavební povolení a zadání stavby. Veškerá dokumentace včetně stavebního povolení by mohla být dokončená v průběhu roku 2024. Hrubý odhad nákladů na samotnou rekonstrukci je padesát milionů korun, přesnější čísla ale budeme znát po zpracování vyšších stupňů dokumentace, to finální pochopitelně až po soutěži na stavební firmu,“ uvádí investiční náměstek primátora Jiří Bláha.

„Jako proděkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem inicioval vznik memoranda o spolupráci mezi významnými institucemi. Uzavřeno bylo v loňském roce mezi Univerzitou Karlovou, Univerzitou Hradec Králové, Fakultou vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, Královéhradeckým krajem a městem Hradec Králové. Výsledkem tohoto jednání bylo mimo jiné i získání dotace ve výši tří milionů korun od Královéhradeckého kraje na financování projektu. Jejich podpory si velmi vážím a děkuji za ni,“ dodává primátor. Dotaci kraj poskytl v září 2020. „Z těchto financí budeme hradit vše potřebné kolem projektové dokumentace. Skutečná výše čerpání dotace bude tedy zřejmá až po kompletním dokončení celé dokumentace,“ vysvětluje náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky a dotací Monika Štayrová.

Dotaci pak plánuje město využít také na rekonstrukci objektu. „Chystáme se detailně prověřovat veškeré možné dotační podpory, vše bude záležet na připravenosti projektu, jeho finální podobě a aktuálně vyhlášených výzvách,“ doplňuje náměstkyně Štayrová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Z Pajkorvy flošny chce mít město studentské centrum. Nyní hledá projektanta

Pajkrovu flošnu v Hradci Králové, která byla postavena v 18. století jako součást hradecké pevnosti, plánuje město ve spolupráci s vysokými školami využít jako studentské centrum. Jeho vzniku ale bude předcházet rozsáhlá rekonstrukce. Město nyní začíná hledat projektanta, který…
Čtěte více

Dvě stovky studentů hradecké univerzity pomáhají dětem s online výukou

Sami mají distanční výuku, která je pro ně jistým nepohodlím, ale i tak pomáhají. Řeč je o dvou stovkách budoucích učitelů z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, kteří momentálně pomáhají dětem na základních školách s online výukou, informuje Český rozhlas Hradec…
Čtěte více

Z Pajkrovy flošny studentský klub. Záměr dostává konkrétnější obrysy

Rekonstrukce Pajkrovy flošny v Hradci Králové dostává první konkrétní obrysy. V objektu, který byl v druhé polovině 18. století postavený jako součást hradecké pevnosti a jehož vlastníkem je město, by mělo vzniknout krajské networkingové studentské centrum. Městu se podařilo…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme