Z oprav Bílé věže mají radost i archeologové z hradeckého muzea

Práce archeologů z hradeckého muzea pod Bílou věží | Foto: Muzeum východních Čech
Práce archeologů z hradeckého muzea pod Bílou věží | Foto: Muzeum východních Čech

Opravy Bílé věže, dominanty, bez níž bychom si siluetu Hradce Králové nedovedli představit, začaly na podzim loňského roku a zatím z ní mají největší radost archeologové a badatelé z Muzea východních Čech.

Mohou se totiž ponořit do historie, která doslova leží všude kolem a pod Bílou věží. Už nyní je jasné, že v jejím okolí bývalo pohřebiště a tehdejší Hradečané rozhodně nebyli chudí. To vše mohou badatelé vyčíst z četných nálezů. 

Součástí rekonstrukce historické Bílé věže ve staré části Hradce Králové, která svou architekturou i dobou vzniku spadá do období renesance, je také archeologický výzkum. „Naše pozornost se soustředila do míst bývalé pokladny na východní straně věže, kde vyroste nové turistické zázemí,“ popisuje archeolog Radek Bláha z Muzea východních Čech

Právě v těchto místech pracovníci muzea objevili na příklad jeden z pilířů cihlové gotické kaple, která vznikla pravděpodobně už ve 14. století. „Pozůstatky zdí se kromě běžného fotografického a kresebného záznamu dokumentovaly také pomocí 3D skeneru,“ uvádí pro zajímavost muzejní pracovníci. 

Keramických střepů zaznamenali archeologové nepočítaně. Za zmínku ale stojí především střepy, které pocházejí ze 16. až 18. století z oblasti Lužice a Slezska a svou zdobností vypovídají o vysokém životním standardu Hradečanů v raném novověku. 

Za mnohem zajímavější jsou však pokládány nálezy lidských kostí. „Na dochované hroby se přišlo při kopání základu pod schodiště na Bílou věž v hloubce kolem 90 cm. Podařilo se odkrýt část hrobu dítěte, které bylo uloženo hlavou k jihu, a část kostry dospělého jedince, který ležel hlavou k západu,“ popsal Radek Bláha. Obě kostry ležely u staré gotické kaple a podle badatelů mohou pocházet už z 16. století.

Výzkum pracovníků z Muzea východních Čech však tímto nekončí, chtějí i nadále dohlížet při prováděných stavebních pracech. Samotná rekonstrukce zasáhne téměř celou stavbu Bílé věže. Opravami projde plášť, krovy, báň, věžní hodiny a schodiště. O novém multimediálním vybavení interiéru jsme psali také v článku Bílá věž bude multimediální, inspirace se hledala až v New Yorku.

Opravy Bílé věže přijdou na 46 milionů korun, více než 80 procent rozpočtu by však mohla pokrýt dotace z evropských fondů. Bez lešení a v novém hávu se dominanta Hradce Králové objeví pravděpodobně koncem tohoto roku. Podle vyjádření z magistrátu běží zatím práce podle plánu. 

Více o Bílé věži a její historii se dočtete také v našich turistických zajímavostech.

Nález kosterních pozůstatků | Foto: Muzeum východních Čech Nález kosterních pozůstatků | Foto: Muzeum východních Čech
Nález zbytků gotické zdi | Foto: Muzeum východních Čech Nález zbytků gotické zdi | Foto: Muzeum východních Čech
3D modelace | Zdroj: Muzeum východních Čech 3D modelace | Zdroj: Muzeum východních Čech

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Kostel sv. Mikuláše si po rekonstrukci mohou prohlédnout návštěvníci. Otevřen bude začátkem prázdnin

Dřevěný kostelík v Jiráskových sadech bude od začátku prázdnin přístupný veřejnosti. Po více než 80 letech se kostel sv. Mikuláše ze 17. století dočkal kompletní rekonstrukce. Vedle restaurování malovaných výzdob a inventáře, zásahu proti dřevokazným škůdcům a výměny střechy,…
Čtěte více

Muzeum východních Čech prošlo rekonstrukcí, nyní vzniknou expozice

Muzeum východních Čech v Hradci Králové má novou fasádu, opravená a natřená okna, kompletně vymalované vnitřní prostory a prošlo dalšími opravami, které vrátily objekt do původního stavu. Včera dopoledne stavbaři předali opravené muzeum městu, novinkou bude vyhlídka na…
Čtěte více

Na Bílé věži letos budou ožívat pověsti, na své si přijdou hlavně děti

Hradecká dominanta - Bílá věž bude letošní turistickou sezonu spouštět nový prohlídkový program. Na novinky se mohou těšit zejména děti. Od rekonstrukce už věž zahajuje pátou sezonu. Pokud se po schodech věže vydáte, můžete se stát jubilejním 150tisícím návštěvníkem. Bílá věž…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme