Z Hradce se stává univerzitní město, ne vše jde ale hladce

Podoba nové budovy Přírodovědecké fakulty. | Zdroj: Vizualizace UHK
Podoba nové budovy Přírodovědecké fakulty. | Zdroj: Vizualizace UHK

Dvě zásadní univerzitní stavby v poslední době našly své místo v královéhradeckých ulicích. Zatímco stavba první budovy kampusu lékařské a farmaceutické fakulty je hotová, v místech budoucího komplexu přírodověděcké fakulty se místo studentů pohybují stavební stroje. Ani medici se ale z nově vybudovaných prostor ještě nemohou těšit, v kampusu totiž chybí nábytek.

Univerzitní budovy v Hradci rostou jako houby po dešti. Po nové budově fakulty informatiky, která před zhruba šesti lety přibyla ke komplexu královéhradecké univerzity, vznikla vloni i první část výzkumného a studijního centra královéhradecké lékařské fakulty, „enklávy“ pražské Univerzity Karlovy. Otevření ale brání zásadní nedostatek – v budově není žádný nábytek. Podle původních plánů se měli studenti do budovy nastěhovat už v průběhu letošní zimy, kvůli průtahům s výběrovým řízením na dodavatele interiérového vybavení by ale výuka připomínala spíše školu v Africe, než moderní univerzitní centrum.

Lékařská fakulta už v minulosti vypsala dvě výběrová řízení na dodavatele nábytku, nyní běží odvolací lhůta třetího. Proti výsledkům dvou předchozích řízení se zúčastněné firmy odvolaly, což je podle vedení univerzity důvod, proč budova pořád zeje prázdnotou. „Je to komplikace a už docela podstatná. Po každém výběrovém řízení se některá firma proti rozhodnutí odvolá, věc pak musí posoudit Nejvyšší kontrolní úřad a předání stavby se tak neustále protahuje,“ vysvětlil pro Denik.cz děkan lékařské fakulty Miroslav Červinka. Pokud se proti poslednímu výběrovému řízení nikdo z uchazečů neodvolá, bude se vítězná firma rychle pustit do práce. Jsme tlačeni červnovým termínem k ukončení financování z evropských fondů. Do té doby to musí být vyřešené stůj co stůj,“ řekl Deníku děkan farmaceutické fakulty Tomáš Šimůnek.

Zatímco lékařská a farmaceutická fakulta bojuje s výběrovými řízeními na dodavatele nábytku, na nedaleké louce u hradecké univerzity roste další budova. Minulý týden slavnostně poklepali na základní kámen zástupci ministerstva školství a univerzity. Jak jsme vás již dřive informovali, vznikají tu nové prostory přírodověděcké fakulty. Ty se připojí ke stávajícím budovám a vytvoří tak „univerzitní město.“ Nová stavba má zejména ušetřit peníze za nájem v současnosti využívaných budov. Náklady na vybudování fakulty o rozloze více než šest tisíc metrů čtvereřních se vyšplhají na bezmála 450 milionů korun. Sto milionů z rozpočtu padne na vybavení. „Novou budovou nahradíme stávající budovy, které budeme moci buď prodat, nebo nabídnout dalším součástem univerzity, jež jsou nyní v nájmu. Ušetříme tak prostředky a zvýšíme efektivitu chodu celé školy,“ řekl dříve rektor Univerzity Hradec Králové Josef Hynek.

Po dokončení přírodovědecké fakulty vznikne polouzavřený prostor, který se má stát novým náměstím. „Toto prostranství je v univerzitních záměrech nazýváno jako Akademické náměstí a mělo by díky odpočinkové ploše a velké fontáně vytvořit jedno z přirozených míst setkávání, pohybu a odpočinku mladých lidí soustřeďujících se v univerzitním areálu,“ vysvětlil dříve koncepci univerzitního kampusu kancléř Ondřej Tikovský.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Promoce se kvůli pandemii nekonají, na univerzitu nastoupí jen zlomek zahraničních studentů

Na Univerzitu Hradec Králové začnou přijíždět v druhé polovině září jako každý rok zahraniční studenti. Tento semestr jich ale kvůli pandemii koronaviru bude studovat v Hradci Králové zhruba jen desetina, převážně ze zemí Evropské unie. Univerzita zrušila i všechny ceremonie…
Čtěte více

Tým z hradecké univerzity tiskne na 3D tiskárně robota, soutěží o 10 milionů dolarů

Tým z Univerzity Hradec Králové soutěží jako jediný z Česka o 10 milionů amerických dolarů s prototypem robota, pracovně pojmenovaného FIM Bot. V prosinci 2019 se tým z Fakulty informatiky a managementu (FIM) kvalifikoval mezi 77 nejlepších týmů z 19 zemí světa.
Čtěte více

Nová sportovní hala na Pouchově za 50 milionů se konečně staví

V pondělí město Hradec Králové předalo staveniště tělocvičné haly Pouchov, její stavba byla tímto krokem zahájena a dokončena by měla být zhruba v polovině příštího roku. V plánu je kromě zázemí a prostor tělocvičny vybudovat také 46 parkovacích míst pro automobily. Do…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme