Z bývalé ubytovny pro sestry a lékaře by mohly vniknout sociální nebo startovací byty

Ubytovnu by mělo do majetku získat město.
Ubytovnu by mělo do majetku získat město. | autor: vychodni-cechy.cz

Bývalá ubytovna sester a lékařů v ulici Jana Masaryka se s největší pravděpodobností stane majetkem Hradce Králové. Hrozilo, že by v ní mohla vzniknout dělnická noclehárna. Pro stovky obyvatel Moravského Předměstí je to úleva. Radnice o získání ubytovny do svého majetku jedná od roku 2017, kdy se o budovu začali zajímat kupci. Informaci přináší zpravodajský server iDNES.cz.

„Když jsme se dozvěděli, že prodávající má již nabídky na odkup, zjistili jsme, kdo zájem projevil. Byly to převážně významné podnikatelské subjekty, které potřebují ubytovací kapacity pro potenciálně problematické lidi. Proto jsme se snažili jednat velmi rychle,“ uvedl náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek (ANO).

Osmipatrový panelák je už roky opuštěný. Nemocnice ho nepotřebuje a tak v roce 2017 začala hledat kupce. „Jsme provozováni státem a nesmíme s nepotřebnými objekty nakládat, jak chceme, ale musíme je převést na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM),“ vysvětlil ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička.

Po zdlouhavmé vyjednávání hradeckého magistrátu, nemocnice a ÚZSVM nedávno vzešel výsledek.

Město panelák získá za dva roky staré parkoviště u nemocnice, s dalšími pozemky v sousedství a doplatek 15 milionů korun.

„Protože všechny tři strany mají zájem směnu dokončit, hledali jsme možnosti, jak ji uhradit, aniž bychom zatížili rozpočet města, protože finance v současné době nemůžeme uvolnit. Došlo tedy k dohodě s odborem hlavního architekta i odborem majetku, našli jsme dva až tři volné pozemky, o které fakultní nemocnice měla zájem, a zařadili je do směny. Tím cena klesla a jsme relativně schopni ji akceptovat. Původně jsme chtěli, aby to bylo zcela bez doplatku, ale to se bohužel nepodařilo,“ konstatoval Marek.

Město by obchodem s nemocnicí získalo dům, kde je více než sto bytů se společnými kuchyňkami i sociálním zařízením. Nápadů, co tu udělat, se objevilo víc. Zastupitelé se prozatím soustředí na dva – sociální, či startovací byty.

„Je to možnost získat ubytování pro sociálně slabé, například pro matky s dětmi, které si rozhodně zaslouží slušný standard bydlení, a tedy nikoli pro nepřizpůsobivé. Mohly by tam být i startovací byty. Druhý důvod, proč o ubytovnu usilujeme, je, aby nebyla zneužita k podnikání s chudobou anebo nesloužila pro několik stovek lidí, kteří by se tam střídali na postelích,“ upozornil primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

O startovací byty je sice v Hradci Králové obrovský zájem, v bývalém nemocničním paneláku však být údajně nemohou kvůli předpisům o dostatečném počtu parkovacích míst.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Část bývalé ubytovny sester by mohla od srpna sloužit ukrajinským uprchlíkům

V bývalé ubytovně sester v Hradci Králové by mohli najít azyl ukrajinští uprchlíci. Radnice si chce vypůjčit prázdný panelák na Moravském Předměstí od fakultní nemocnice a připravit zázemí pro 70 běženců. Už pět let se přitom město snaží získat budovu od státu do svého majetku.…
Čtěte více

Hradecká nemocnice bude mít nového ředitele, Vladimír Palička chce končit

Ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Palička požádal ministra zdravotnictví Vlastimila Válka o uvolnění z funkce ředitele Fakultní nemocnice. Pan ministr jeho žádost přijal, požádal ho však, aby nemocnici vedl i nadále, do doby, než Ministerstvo zdravotnictví ve…
Čtěte více

Pacientů s covidem v hradecké fakultní nemocnici ubývá

Počet pacientů hospitalizovaných v hradecké fakultní nemocnici s onemocněním COVID-19 i nadále klesá. Začátkem dubna jich bylo v nemocnici hospitalizováno zhruba pět desítek, zatímco na začátku března se číslo pohybovalo kolem 75. Nemocnice připravuje od příštího týdne postupný…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme