Z bývalé ubytovny pro sestry a lékaře by mohly vniknout sociální nebo startovací byty

Ubytovnu by mělo do majetku získat město.
Ubytovnu by mělo do majetku získat město. | autor: vychodni-cechy.cz

Bývalá ubytovna sester a lékařů v ulici Jana Masaryka se s největší pravděpodobností stane majetkem Hradce Králové. Hrozilo, že by v ní mohla vzniknout dělnická noclehárna. Pro stovky obyvatel Moravského Předměstí je to úleva. Radnice o získání ubytovny do svého majetku jedná od roku 2017, kdy se o budovu začali zajímat kupci. Informaci přináší zpravodajský server iDNES.cz.

„Když jsme se dozvěděli, že prodávající má již nabídky na odkup, zjistili jsme, kdo zájem projevil. Byly to převážně významné podnikatelské subjekty, které potřebují ubytovací kapacity pro potenciálně problematické lidi. Proto jsme se snažili jednat velmi rychle,“ uvedl náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek (ANO).

Osmipatrový panelák je už roky opuštěný. Nemocnice ho nepotřebuje a tak v roce 2017 začala hledat kupce. „Jsme provozováni státem a nesmíme s nepotřebnými objekty nakládat, jak chceme, ale musíme je převést na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM),“ vysvětlil ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička.

Po zdlouhavmé vyjednávání hradeckého magistrátu, nemocnice a ÚZSVM nedávno vzešel výsledek.

Město panelák získá za dva roky staré parkoviště u nemocnice, s dalšími pozemky v sousedství a doplatek 15 milionů korun.

„Protože všechny tři strany mají zájem směnu dokončit, hledali jsme možnosti, jak ji uhradit, aniž bychom zatížili rozpočet města, protože finance v současné době nemůžeme uvolnit. Došlo tedy k dohodě s odborem hlavního architekta i odborem majetku, našli jsme dva až tři volné pozemky, o které fakultní nemocnice měla zájem, a zařadili je do směny. Tím cena klesla a jsme relativně schopni ji akceptovat. Původně jsme chtěli, aby to bylo zcela bez doplatku, ale to se bohužel nepodařilo,“ konstatoval Marek.

Město by obchodem s nemocnicí získalo dům, kde je více než sto bytů se společnými kuchyňkami i sociálním zařízením. Nápadů, co tu udělat, se objevilo víc. Zastupitelé se prozatím soustředí na dva – sociální, či startovací byty.

„Je to možnost získat ubytování pro sociálně slabé, například pro matky s dětmi, které si rozhodně zaslouží slušný standard bydlení, a tedy nikoli pro nepřizpůsobivé. Mohly by tam být i startovací byty. Druhý důvod, proč o ubytovnu usilujeme, je, aby nebyla zneužita k podnikání s chudobou anebo nesloužila pro několik stovek lidí, kteří by se tam střídali na postelích,“ upozornil primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

O startovací byty je sice v Hradci Králové obrovský zájem, v bývalém nemocničním paneláku však být údajně nemohou kvůli předpisům o dostatečném počtu parkovacích míst.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

V hradecké porodnici se vloni narodilo nejvíc dětí za posledních pět let

Na Porodnické a gynekologické klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové se v roce 2021 narodilo celkem 2619 dětí, což je o více 77 než v roce 2020 a nejvíce v posledních pěti letech. Vloni se v nemocnici narodilo také 162 dvojčat, což je stejně jako v roce 2020. Neznamená to, že…
Čtěte více

V loňském roce ležely v hradecké nemocnici asi tři tisícovky lidí s covidem

Hradecká fakultní nemocnice v roce 2021 hospitalizovala zhruba 3000 pacientů s COVID-19, což bylo téměř dvakrát více než v roce 2020. Největší nápor pacientů nemocnice evidovala v únoru a březnu, naopak z pohledu hospitalizací pacientů s COVID-19 byly nejklidnější letní měsíce,…
Čtěte více

V Kuklenách bude mít město jedenáct nových bytů. O budoucích nájemnících si rozhodne samo

V hradeckých Kuklenách na Pražské třídě bude brzy zrekonstruovn dům, který nabídne jedenáct nových městských bytů. Původně měl být tento objekt určen na sociální bydlení a investici měla radnice zčásti hradit pomocí dotace z evropských fondů. Podmínky k získání dotace však městu…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme