Vyvlastnění pozemků pro stavbu D11 je v pořádku, rozhodl soud

| autor: hradeckralove.cz

Krajský soud v Hradci Králové dal za pravdu státu, když zamítl žalobu majitelů pozemků, které stát vyvlastnil kvůli stavbě sjezdu z dálnice D11 u Praskačky. Ti se dožadovali zrušení vyvlastnění, stát jim prý za dotčené pozemky zaplatil málo. Rozhodnutí soudu je pravomocné, obě strany se však mohou ještě odvolat.

Letitý soudní spor spustilo vyvlastnění pozemků sourozenců Lubomíra Bažanta a Leony Šimůnkové. O něm rozhodla v roce 2005 radnice v Lázních Bohdaneč. Ornou půdu v blízkosti obce Praskačka potřebuje stát k vybudování sjezdu z budované dálnice D11. Rozhodnutí královéhradeckého krajského soudu se mohou obě strany odvolat. Podle dřívějších vyjádření Bažanta se dá očekávat, že celý spor poputuje na vrchní soud.

Vlastníkům půdy se nelíbíl způsob jednání státu, ani nabídnutá cena. "Dostali jsme tehdy arogantně obálku s návrhem smlouvy, na základě které stát pozemky koupí. Odepsali jsme jim, že je za těchto podmínek neprodáme, ať s námi přijedou jednat," řekl už dříve pro iDnes.cz Lubomír Bažant. Smlouva navrhovala výkup pozemků za 63 korun za metr čtvereční, za který ale vlastníci požadovali 250 korun. Pozemky byly podle nich už dříve změněny na stavebín parcely, stát je ale vyvlastnil za cenu zemědělské půdy. Sourozenci také kritizovali, že stát chtěl vykoupit pouze půdu pod samotným dálničním sjezdem a jim tak zůstanou dvě oddělené parcely, které podle nich není možné smysluplně využít. Tuto námitku ale krajský soud zamítl – pozemky jsou prý přístupné. „Podle názoru soudu bylo rozhodnutí správních orgánů ve věci vyvlastnění pozemků žalobců správné. Podmínky pro vyvlastnění v tomto daném případě byly splněny,“ udůvodnil pro iDnes.cz soudce Jan Fifka. Zároveň dodal, že spory o vyvlastnění jsou vždy v rozporu práva vlastnického a veřejného zájmu. V některých případech ale podle něho může být správné do vlastnického práva zasáhnout.

Spor Bažanta a Šimůnkové se státem není na hradecku ojedinělý. Dohodou v minulosti skončil bezmála dvacetiletý spor statkářky Ludmily Havránkové, jejíž pozemky také bránily stavbě dálnice D11. Havránkové se nelíbilo, že by přistoupením na návrh státu přišla o souvislou část orné půdy. Po letech nakonec statkářka a stát našli společnou řeč, když pozemkový fond přislíbil výměnu celkem 18 hektarů polí v různých okresech za souvislý pozemek o rozloze 16,5 hektaru na hradecku. Naopak vyvlastněním skončil odpor bývalého starosty Opatovic nad Labem Jana Tikala, který si účelově koupil malý pozemek pod dnes již existijující silnicí I/37 mezi Hradcem Králové a Pardubicemu. Tikal chtěl nákupem pozemku zabránit stavbě „Hradubické,“ protože podle jeho názoru je mnohem důležitější, aby stát investoval do rychlostní silnice R35. U soudu ale bývalý starosta neuspěl.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec Králové letos dokončí investiční akce za téměř 300 milionů. Které?

Které projekty hodlá v letošním roce město Hradec Králové začít či dokončit? Necelých 300 milionů korun půjde na budovu odlehčovací služby v Honkově ulici, novou sportovní halu na Pouchově, rekonstrukci ulice Hlavní nebo bytový dům na Pražské třídě v Kuklenách. Také…
Čtěte více

Nový pavilon navýší kapacitu Domova důchodců U Biřičky o desítky lůžek

Královéhradecký kraj připravuje stavbu nového pavilonu v areálu hradeckého Domova důchodců U Biřičky, který je největším zařízením svého druhu v celém kraji. Touto investicí se zvýší kapacita zařízení ze současných 320 na 400 lůžek. Zároveň se zkvalitní podmínky pro…
Čtěte více

Hotel Černigov pořád stojí, developer nový projekt znovu zvažuje

Bourání hotelu Černigov a budování komplexu Rieger Plaza v Hradci Králové se odkládá. Na vině je podle všeho pandemie covid-19 a hotelová krize. Majitelé podle informací serveru iDNES.cz teprve rozvažují, co s projektem kombinujícím hotel, kongresové centrum či kanceláře…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme