Volby se blíží, křížkovat můžete třemi způsoby. Magistrát vystaví i provizorní občanku

Na hradeckém magistrátu zanedlouho zasedne nové vedení.
Na hradeckém magistrátu zanedlouho zasedne nové vedení. | autor: hradeckralove.cz

Volby do městského zastupitelstva se blíží. Už za týden budou lidé rozhodovat, kdo zasedne ve vedení města. V Hradci letos kandiduje třináct politických stran, hnutí a uskupení, ze kterých hradečtí voliči vyberou svých třicet sedm zastupitelů. Podle posledních údajů bude moci svého volebního práva využít 74 226 lidí. Otevře se 85 volebních místností.

Obálky s volebními lístky by měl každý dostat do své schránky do 30. září. Budou k dispozici samozřejmě také přímo ve volebních místnostech. Ty budou v pátek 5. října otevřeny od 14 do 22 hodin, v sobotu 6. října pak od 8 do 14 hodin. Ti, co jsou k trvalému pobytu hlášeni na úřední adrese, Československé armády č. 408, tedy na magistrátu města, budou volit v okrskové volební komisi číslo 10 ve střední zdravotnické škole v Komenského ulici.

Nemáte občanku? Magistrát vám kvůli volbám vystaví provizorní

V Hradci Králové se o hlasy voličů uchází 13 stran a hnutí, přičemž hlas je možné dát 37 kandidátům, tolik členů má totiž zastupitelstvo města. K úspěšnému odvolení občanský průkaz nebo cestovní pas. "Pokud někdo během voleb ve volební místnosti zjistí, že nemá platný občanský průkaz nebo, hradecký magistrát mu na počkání vystaví takzvaný „rychlý“ občanský průkaz s platností na jeden měsíc. Po celou dobu voleb bude pro tyto případy veřejnosti otevřené oddělení osobních dokladů Magistrátu města Hradec Králové. V takovém případě je však nutné mít s sebou dvě fotografie a jiný platný osobní doklad, například řidičský průkaz nebo rodný list," uvádí mluvčí radnice Petr Vinklář. Průkaz magistrát vydá zdarma. Oddělení osobních dokladů hradeckého magistrátu tedy bude pro veřejnost otevřené v pátek 5. října až do 22 hodin a v sobotu 6. října do 14 hodin.

Jak křížkovat?

Hlasovací lístek je možné upravit třemi způsoby. Buď označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce před názvem volební strany pouze volební stranu, čímž dá hlas kandidátům této strany v pořadí podle hlasovacího lístku v počtu 37. Nebo může označit v rámečcích před jmény křížkem 37 vybraných kandidátů napříč volebními stranami. Třetí možností je kombinace dvou předchozích, kdy volič označí křížkem jednu volební stranu a v rámečku před jmény kandidátů další vybrané kandidáty z jiných volebních stran. V tomto případě dá hlas jednotlivě označeným kandidátům a z označené volební strany podle pořadí na hlasovacím lístku tolika kandidátům, kolik jich zbývá do počtu volených členů zastupitelstva, tedy 37.

„Vzhledem k nezvykle velkému rozměru hlasovacího archu a jeho potištění z obou stran je vhodné si křížkování rozmyslet či hlasovací lístek přímo upravit předem doma. Úpravy hlasovacího lístku ve volební místnosti za zástěnou nemusí být pro voliče dostatečně pohodlné. Povinnost voliče projít za zástěnou s hlasovacím lístkem však nadále zůstává,” uvedla vedoucí správního úřadu magistrátu Terézia Vitáková.

Pro komunální volby nejsou vydávány voličské průkazy, volič tedy může hlasovat jen ve svém okrsku. Ze závažných, především zdravotních důvodů, může volič požádat o možnost hlasovat v místě svého trvalého bydliště, mimo volební místnost. O přenosnou volební schránku lze žádat na telefonních číslech 495 707 441, 495 707 440, 725 644 287 nebo 731 131 158.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Magistrát vydává voličské průkazy, volit můžete i v karanténě či izolaci

Volební lístky by měly obyvatelé Hradce Králové do svých schránek obdržet do 5. října, k dispozici budou také ve volebních místnostech. Do příští středy, tedy 6. října, je možné žádat o voličské průkazy. V souladu s protiepidemickými opatřeními budou voliči i letos moci…
Čtěte více

Hradec další čtyři roky povede bývalý děkan Alexandr Hrabálek

Hradečtí zastupitelé tajnou volbou vynesli do primátorského křesla Alexandra Hrabálka, který kandidoval jako nezávislý za ODS. Pro jeho zvolení bylo 19 zastupitelů. Alexandr Hrabálek je bývalý děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. Vystřídá tak ve vedení města Zdeňka…
Čtěte více

V úterý by měli zastupitelé zvolit vedení města. Ve stejný den podepíše ANO, ODS a Zelení koaliční smlouvu

Zítra, tedy v úterý 30. října, už by Hradec Králové měl mít svého primátora, náměstky i radní. Koaliční smlouvu chtějí právě v tento den podepsat zástupci hnutí ANO, ODS a Změny pro Hradec s podporou Zelených. Koalice bude mít v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu …
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme