Volby do zastupitelstva Hradce Králové 2018

| autor: hradeckralove.cz

Sledujeme průběžné výsledky komunálních voleb 2018 v Hradci Králové. Výsledky budou známy přibližně ve 21 hod. Celkem se musí sečíst hlasy z 85 okrsků.

V 17:00 - sečteny hlasy z tří volebních okrsků. Prozatím vede ANO s 23,71 % . Druhý HDK má 15 procent, ODS 10 procent, Piráti necelých 9. Velký propad zatím ukazují výsledky u ČSSD, která má méně než 4 procenta

17:15 - sečteno 8,24 procent hlasů (7 okrsků). ANO 2011 je těsně pod hranicí 25 procent. Druhý HDK si drží 15 procentní hranici. Třetí ODS a čtvrtí Piráti mají 8,7 respektive 8,5 procenta. Komunisti se po pomalém startu zvedají a už mají 8,3 procenta. Do zastupitelstva by se v tuto chvíli dostali ještě Koalice pro Hradec, Změna pro Hradec a Slušná politika-Hradečtí patrioti. Situace ČSSD začíná být vážná, s necelými třemi procenty je předposlední.

17:30 - je sečteno přibližně 12 procent hlasů (10 okrsků) Situace už začíná být přehlednější. Zatím to vypadá, že do zastupitelstva by se dostalo 8 subjektů: ANO 2011, HDK, ODS, Piráti, Změna pro Hradec, KSČM, Koalice pro Hradec a Slušná politika-Hradečtí patrioti. Zbývajících pět subjektů zatím zůstává mimo hru, ale SPD STAN a TOP 09 jsou relativně blízko k dosažení pětiprocentní hranice. ČSSD a Strana soukromníků jsou v tuto chvíli zcela mimo hru.

17:45 - přesně pětina hlasů už je sečtena a situace se nemění. Pokud by takto dopadl konečný součet, dostalo by se do zastupitelstva 8 subjektů, což by znamenalo velmi obtížné vyjednávání o podobě budoucí koalice. Ta, pokud by chtěla získat nadpoloviční většinu, bude muset být tvořena nejméně třemi subjekty, spíše ale čtyřmi. Povolební vyjednávání budou velmi náročná.

18:00 - průběžné pořadí i procentuální počet hlasů jednotlivých stran je od začátku téměř konstantní. Krátce to vypadalo, že o třetí příčku se budou přetahovat ODS a Piráti, ale pirátská plachetnice za modrým ptákem začíná zaostávat.
Průběžné pořadí v 18 hodin: 1. ANO 2011 ( 25,45 %), 2. HDK (14,72 %), 3. ODS (9,87 %), 4. Česká pirátská strana (9,26 %), 5.  KSČM (6,69 %), 6. Změna pro Hradec (6,49 %), 7. Koalice pro Hradec (6,31 %), 8. Slušná politika a Hradečtí patrioti (5,41 %)
------------------
9. SPD (4,35 %), 10. STAN (3,90 %),  11. TOP 09 (3,87 %), 12. ČSSD (3,33 %), 13. Strana soukromníků ČR (0,35 %)

18:15 - sečeteno 37 okrsků (43 % hlasů). Drobné korekce v pořadí nejsou až tak důležité jako fakt, že Slušná politika + Hradečtí patrioti se začínají výrazně propadat a nebezpečně se blíží pětiprocentní hranici (5,10 %). Naopak pozice vedoucího ANO 2011 se zdá být neotřesitelná.

18:30 - Slušná politika a Hradečtí patrioti to má nahnuté. Neúprosně míří pod pětiprocentní hranici (aktuálně 4,95 %), přičemž každý další načtený okrsek je jejich situace horší. Ale do konce voleb zbývá sečíst ještě zhruba 44 procenta hlasů, takže je předčasné dělat jakékoli závěry.
Zatím to také vypadá nižší volební účast, aktuální výsledky hovoří, že přišlo volit méně než 43 procent voličů. Ale pořád je to více než před čtyřmi lety. Tehdy dorazilo necelých 39 procent.

18:45 - Nové budoucí složení zastupitelstva začíná dostávat reálnou podobu. Sečteny jsou více než dvě třetiny hlasů. Nestane-li se nic neočekávaného, tak zvítězí ANO před HDK. Otazník visí nad třetí příčkou, o kterou na dálku soupeří ODS a Piráti. Zisk obou stran se pohybuje průběžně mezi 9 až 10 procenty. Podobně nejasné bude pořadí na pátém až sedmém místě, která si mezi sebou rozdělí Změna pro Hradec, Koalice pro Hradec a KSČM. Procentuální zisk hlasů těchto uskupení osciluje mezi 6 až 7 procenty. Otazník visí nad Slušnou politikou+Hradečtí patrioti. Balancují na hraně pětiprocentního zisku a jasno bude patrně až při sečtení hlasů z posledního okrsku. Zbylé strany a uskupení se do zastupitelstva pravděpodobně nedostanou, z toho hned dva (ČSSD a TOP 09) byli doposud součástí vládnoucí koalice.

19:00 - Tři čtvrtiny hlasů sečteny a kromě osudu Slušné politiky - Hradečtí patrioti je vše poměrně jasné.  Uskupení vedené stávajícím náměstkem primátora Jindřichem Vedlichem má aktuálně 4,90 procenta hlasů.

19:15 - Nejasný je osud přibližně 17 procent hlasovacích obálek, ale jinak se zdá, že o osudu zastupitelstva je rozhodnuto. Slušná politika - Hradečtí patrioti zaznamenali další pokles a s 4,88 procenty hlasů to s nimi nevypadá dobře. Velmi těsný souboj sledujeme také o třetí příčku. Aktuálně je mezi třetí ODS a čtvrtými Piráty rozdíl jen 0,02 %. Tento drobný schodek však bude mít patrně minimální vliv na počet mandátů v zastupitelstvu.

19:30 - Zdá se být rozhodnuto. Sečteny jsou obálky z 75 okrsků z celkového počtu 85. Rozhodnutí bude známo přibližně za půl hodiny, už nyní to ale vypadá, že náměstku Vedlichovi nepomůže ani svěcená voda. Jeho uskupení Slušná politika a Hradečtí patrioti opět ztratilo (4,85 %) a vypadá to, že zůstane těsně před branami hradeckého zastupitelstva.

20:00 - Zpracování průběžných výsledků probíhá výrazně pomaleji. Za poslední půl hodinu byly zpracovány jen tři volební okrsky, takže jich zbývá zpracovat ještět sedm. Na poměrné rozložení sil to mělo jen minimální vliv. Pouze ANO 2011 zaznamenalo mírný pokles. S 23,92 procenty hlasů je v tuto chvíli ale téměř jasným vítězem voleb.

21:30 - Je rozhodnuto. Vítězem komunálních voleb v Hradci Králové v roce 2018 se stalo hnutí ANO 2011 se ziskem 23,83 procent hlasů. Poslední vítěz Hradecký demokratický klub skončil na druhém místě se ziskem 15,66 procent hlasů. Kromě těchto dvou subjektů se do zastupitelstva dostaly ještě následujcí strany a uskupení: ODS, Česká pirátská strana, Změna pro Hradec, Koalice pro Hradec a KSČM. Těsně unikla účast v zastupitelstvi uskupení Slušná politika a Hradečtí patrioti. Za poražené těchto voleb lze označit TOP 09 a zejména ČSSD. Obě strany měly post náměstka primátora (byť Jindřich Vedlich nyní kandidoval za jiný subjekt) a ČSSD k tomu ještě další dva členy Rady města.
Podrobnosti přinášíme v samostatném článku:
https://zpravy.hradeckralove.cz/volby-v-hradci-kralove-vyhralo-ano-2011-pred-hdk-cssd-a-top-09-nejsou-vubec-v-zastupitelstvu-41868/?

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec bude mít i v dalším volebním období 37 zastupitelů, návrh na snížení počtu neprošel

v září letošního roku proběhnou komunální volby, ve kterých občané rozhodnou o novém složení zastupitelstev měst a obcí. Stávající zastupitelé musí v závěru svého mandátu v zákonné lhůtě stanovit počet členů tohoto kolektivního orgánu samosprávy pro nadcházející volební období.…
Čtěte více

Hradec další čtyři roky povede bývalý děkan Alexandr Hrabálek

Hradečtí zastupitelé tajnou volbou vynesli do primátorského křesla Alexandra Hrabálka, který kandidoval jako nezávislý za ODS. Pro jeho zvolení bylo 19 zastupitelů. Alexandr Hrabálek je bývalý děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. Vystřídá tak ve vedení města Zdeňka…
Čtěte více

V úterý by měli zastupitelé zvolit vedení města. Ve stejný den podepíše ANO, ODS a Zelení koaliční smlouvu

Zítra, tedy v úterý 30. října, už by Hradec Králové měl mít svého primátora, náměstky i radní. Koaliční smlouvu chtějí právě v tento den podepsat zástupci hnutí ANO, ODS a Změny pro Hradec s podporou Zelených. Koalice bude mít v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu …
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme