Vedení Hradce chce šetřit na kultuře. Pořadatelé akcí se spojili a chtějí diskutovat

Pořadatelé Sborových slavností dostanou příští rok od města méně peněz.
Pořadatelé Sborových slavností dostanou příští rok od města méně peněz. | autor: FB Sborové slavnosti

Škrty ve výši tří milionů na kulturním poli vyvolaly velmi negativní reakce pořadatelů akcí v Hradci Králové. Chtějí se společně bránit proti seškrtání dotací v programu Calendarium Regina. Ten sdružuje akce, které jsou podle zastupitelů a hodnotící komise důležitými pro město a jeho obyvatele. Zastupitelé rozhodli, že za akce v tomto programu vydají o tři miliony korun méně. Pořadatelé chtějí vysvětlení a lepší komunikaci. Informaci přináší iDNES.cz.

Zatím chtějí pořadatelé akcí poslat vedení města otevřený dopis, prostřednictvím kterého chtějí vědět důvody k šetření a také nějakou vizi do budoucna. „Domluvili jsme se, že nechceme být vůči městu bojovní, spíš bychom ho rádi vyzvali k obhajobě rozhodnutí. Proč má být cyklus Calendarium Regina krácen o tři miliony? A proč město vyhodnotilo, že některým akcím, z nichž mnohé jsou podporovány ministerstvem kultury a dalšími odbornými komisemi, škrtne peníze? Město zároveň vyzveme k jednání,“ říká pro  MF DNES ředitel Sborových slavností Richard Uhlíř, jehož festival pěveckých sborů přišel o polovinu obvyklé dotace a pro příští rok si bude muset vystačit s městskou podporou ve výši 150 tisíc korun.

Dalším z "poškozených" je například festival Jazz Goes to Town, ten přijde pro příští rok o 150 tisíc, divadelně hudební Open Air Program o 300 tisíc, Slavnosti královny Elišky o sto tisíc, festival Na jednom břehu o 50 tisíc. Jejich pořadatelům a dalším hlavně vadí, že Hradec s nimi nekomunikuje.

Hodnoticí komise cyklu Calendarium Regina byla podle informací MF DNES postavena před hotovou věc, že musí najít třímilionovou úsporu. Následovala mírná úprava, vše odsouhlasila rada města a 1. října i zastupitelstvo. Je otázkou, jestli vůbec diskuze věci pomůže.

„Na jednání komise jsme o částce diskutovali a došli k závěru, že to bude plus minus tři miliony. Průběžně musíme šetřit na všem, na kultuře jsme začali jako první,“ konstatuje náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO). Podle ní je v Regině příliš mnoho akcí, měly by tam mít své místo jen ty exkluzivní.

„S překvapením jsem pochopila, že je možné navštěvovat jednání hodnoticí komise, a dokonce se tam obhajovat. To je jen další důkaz toho, že s námi nikdo nekomunikoval, jen jsme se občas dozvěděli, že máme být rádi,“ říká Martina Součková, ředitelka přehlídky world music Na jednom břehu.

Přestože někteří pořadatelé pokrácených přehlídek věří, že Hradec ještě může najít finanční rezervy, nejspíš půjde jen o přání. „Můžeme spolu diskutovat a jít kus od kusu, ale nebudeme ustupovat. Trend šetření už skutečně musí začít,“ zdůrazňuje náměstkyně Štayrová. Náměstkyně navrhuje i interní audit, ktrý zkontroluje, jakým způsobem mají jednotlivé akce plněný rozpočet, aby se vidělo, zda jsou skutečně nadoraz. Také chce přehodnotit, jestli jsou některé z nich skutečně tak důležité pro dění v Hradci Králové.

Z Hradce už se kvůli tahům vedení města ale i kvůli přílišné pozornosti policie odstěhoval Hip Hop Kemp Radka Maliníka.

„Mrzelo by mne, kdyby některé akce z Hradce odešly. Chtěla bych s nimi diskutovat a vysvětlit jim náš cíl šetřit. Myslím si, že se to snažíme dělat citlivě a současně projednávat. Je nám jasné, že nás za to nikdo nebude chválit, protože jakákoli restriktivní opatření bývají vnímána negativně. Zaráží mne, že nejvíc křičí ti, kteří dostali méně třeba jen o čtyřicet tisíc korun, což by podle mě nemuselo být likvidační. Rétorika některých mě opravdu překvapila. Já jsem ale pracovala na Nejvyšším kontrolním úřadu a nějakého vyhrožování se nebojím,“ řekla pro MF DNES náměstkyně.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Primátor Hradce má nového náměstka. Správu majetku bude mít na starost Pavel Marek z ANO

Na pondělním jednání hradeckého zastupitelstva byl zvolen novým náměstkem primátora pro oblast správy majetku města a městských organizací Pavel Marek, který doposud zastával funkci radního města. Současně byl ze své funkce odvolán náměstek pro oblast sociálních věcí,…
Čtěte více

Hradecká městská knihovna vydává knihy přes okénko a magistrát je otevřen jako v normálních časech

Od včerejšího dne je hradecký magistrát otevřen podle standardních otevíracích hodin. Může za to přijetí nových opatření Vládou ČR, která se mimo jiné týkají otevíracích hodin úřadů i provozu knihoven. Lidé by ale i nadále měli preferovat elektronickou či telefonickou komunikaci…
Čtěte více

Projekty vstřícné k přírodě Hradec podpoří milionem korun

Čištění řek, výsadba nových stromů nebo podpora druhové rozmanitosti, takové projekty zaměřené na ekologii a rozvoj životního prostředí město Hradec Králové podpoří v rámci svého dotačního programu.  Rozděleno by mohlo být až jeden milion korun. Část dotací již schválila…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme