Vědci z fakultní nemocnice mohou odhalit i předčasný porod anebo nádorové onemocnění

Ilustrační foto | Zdroj: MorgueFile.com
Ilustrační foto | Zdroj: MorgueFile.com

Fakultní nemocnice v Hradci Králové má na svém kontě další významné prvenství. Její vědci totiž od tohoto týdne mohou začít používat speciální medicínský přístroj, který dokáže odhalit na příklad hrozící předčasný porod anebo nádorová onemocnění.

Přístoj německé výroby je vůbec prvním svého druhu na území České republiky. Jeho cena se pohybuje kolem 14 milionů korun a budou ho využívat dvě desítky vědců nejen z královéhradecké nemocnice, ale i jejich spolupracovníci z jiných částí republiky a dokonce i ze zahraničí.

Spektrometr Q Exactive Plus neboli zkráceně hmotnostní spektrometr bude lékařům významnou měrou pomáhat při předvídání brzkých porodů. “Ve vzorcích plodové vody odebraných již v 16. týdnu těhotenství budeme hledat specifický protein, který by ukázal, zda je žena ohrožena předčasným porodem,“ uvedl Marian Kacerovský, porodník a vědecký pracovník FN Hradec Králové

Není to ale jediná oblast, ve které bude hmotnostní spektrometr důležitým pomocníkem. Vědečtí pracovníci ho využijí i při operacích nádorů hypofýzy, karcinomu tlustého střeva anebo při výzkumu nových léků na Alzheimerovu nemoc. Hlavním umem nového přístroje je analýza lidských tkání, ve kterých zkoumá změny v proteinech. Lékaři pak na základě výsledků dokáží přesněji stanovit léčbu pacienta.

Přístroj využívají vědci z Centra biomedicínského výzkumu, který při královéhradecké fakultní nemocnici vznikl před třemi lety a jeho vědci se soustředí především na vývoj nových léčiv a výzkum zmíněných proteinů. 

Fakultní nemocnice se kromě speciálních přístrojů pyšní i první čínskou klinikou v republice

Kromě novinky v oblasti lékařských přístojů se Fakultní nemocnice v Hradci Králové také pyšní další celorepublikovou specialitou – první klinikou tradiční čínské medicíny. „Klinika bude zřízena ve Staré nemocnici v budově bývalé neurologie. Bude se orientovat zejména na léčbu bolesti, akupunkturu, ale i další oblasti tradiční čínské medicíny,“ popsal Roman Prymula, ředitel královéhradecké fakultní nemocnice. 

Zájemci o jinou, než-li západní medicínskou péči, si však za léčení budou muset připlatit. „Péče bude poskytována samoplátecky formou péče ambulantní či na stacionáři,“ informoval ředitel nemocnice Prymula. O pacienty na první klinice čínské medicíny budou pečovat čeští lékaři, ovšem za přítomnosti čínských specialistů s lékařským vzděláním. První čínská klinika v naší republice se v Hradci Králové otevře na podzim tohoto roku. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Magistrát omezil úřední hodiny, nemocnice otevřelo kvůli frontám třetí odběrové místo

Odběrové centrum COVID-19 ve Fakultní nemocnici Hradec Králové od čtvrtka zřídilo třetí odběrové místo, protože  výrazně vzrostl počet zájemců o provádění odběrů. V souvislosti s usnesením vlády upravil Magistrát města Hradec Králové přístup do objektu a úřední hodiny…
Čtěte více

Neobjednaní samoplátci testu na COVID-19 už mají v hradecké fakultní nemocnici smůlu

Odběrové centrum COVID-19 Fakultní nemocnice Hradec Králové od čtvrtka 17. září už nedělá odběry neobjednaným samoplátcům. Testování zajišťuje pouze pro pacienty indikované k vyšetření lékaři či hygieniky a samoplátce objednané předem prostřednictvím rezervačního systému, který…
Čtěte více

V hradecké nemocnici se plní lůžka infekčního oddělení, přetlak je i u testování na koronavirus

Hradecké fakultní nemocnici docházejí kvůli navyšování případů počtu pacientů s koronavirem lůžka na infekčním oddělení . Disponuje 25 lůžky, přičemž je tam v současné době hospotalizováno 18 pacientů. Další dva pacienti jsou připojeni na KARIM (Klinika anesteziologie,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme