Ve vydlabaném kmeni expedice ze Všestar urazila v moři přes čtyři stovky kilometrů

Expedice Monoxylon III byla úspěšná.
Expedice Monoxylon III byla úspěšná. | autor: FB Expedice Monoxylon III.

Stovky kilometrů jen na dřevěné lodi. Tak v minulosti překonávali lidé vzdálenosti. Dokázali to členové experimentální archeologické expedice ze Všestar. Potvrdili, že lidé před osmi tisíci lety dokázali překonávat vzdálenosti mezi ostrovy v Egejském moři na primitivních dřevěných lodích. Posádka urazila z Řecka na Krétu trasu dlouhou 418,5 kilometru. Expedice Monoxylon III tak úspěšně doplula do cíle.

„Gratuluji členům expedice Monoxylon III k úspěšnému zakončení jejich cesty z Řecka na Krétu. Plout ve vydlabaném kmenu stromu po moři vyžaduje pořádnou porci odvahy a touhy po dobrodružství. Děkuji experimentálním archeologům a jmenovitě docentu Radomíru Tichému, za jeho zápal a touhu ověřovat vědecké hypotézy na vlastní kůži. Jejich expedice posunula naše poznání historie zase o kus dál,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán

Smyslem expedice Monoxylon III bylo prakticky ověřit teorii o šíření raných zemědělských kultur ve Středomoří. Experimentální archeologové pod vedením královéhradeckého archeologa Radomíra Tichého proto postavili monoxylon, 9,5 metru dlouhý člun o váze 1,3 tuny, který vypálili a vydlabali z jednoho kusu dřeva. Jeho předlohou se stalo 8000 let staré neolitické plavidlo, které bylo v roce 1994 objeveno v jezeře Bracciano u Říma. Královéhradecký kraj na zdárný průběh expedice přispěl dotací ve výši 95 tisíc korun.

Za pomocí pádel a občas i jednoduché plachty archeologové vypluli z jižního pobřeží Řecka na jih s cílem dorazit až na Krétu. Expedici tvořilo 20 pádlařů, kapitán a dokumentarista. Posádky se ve dřevěném člunu střídaly a neolitické plavidlo doprovázela moderní loď s lodivodem. Trasu neujeli najednou, to by veslařům brzy došly síly. Posádka plula z jednoho ostrůvku v Egejském moři na druhý, plavila se v bezpečném dosahu jejich pobřeží a ukrývala se v zátočinách před silným větrem. Z řeckých pláží pluli na ostrov Makronisos, z něj na Keu a pokračovali dál.

„Ráno jsme vypluli za mírného vánku. Po prvním střídání jsme rozvinuli plachtu – vál svěží zadní vítr. Loď plula výborně rychlostí přes 7 km/hod. Asi v polovině vzdálenosti mezi ostrovy se vítr změnil na boční a velmi zesílil. Zvedly se metrové vlny. Bylo nutné rychle svinout plachtu a korigovat kurz proti větru. Ke konci vítr utichal a úspěšně jsme dopluli do zátoky na ostrově Kinthos,“ popisují členové expedice přeplutí volného moře mezi ostrovy Kea a Kinthos.

Největší výzvu však pro mořeplavce představovala předposlední etapa z ostrova Santorini na Diův ostrov, které jsou od sebe vzdálené 110 kilometrů. Posádka dřevěného člunu vzdorovala větru a vlnám 28 hodin a poté se vyčerpaná, ale šťastná vylodila na plážích Diova ostrova. Po odpočinku to na Krétu už bylo jen kousek.

Monoxylon s českými mořeplavci úspěšně přistál na pláži Karteros v neděli 9. června. Výběr místa nebyl náhodný. Na pláži ležící východně od letiště v Heraklionu na Krétě totiž pravděpodobně stál v době bronzové mínojský přístav Amnissos.

Expedice Monoxylon III navazuje na předchozí dvě výpravy, které se uskutečnily v letech 1995 a 1998. Jejich duchovním otcem je královéhradecký archeolog a učitel na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové Radomír Tichý, který je také ředitelem Archeoparku pravěku ve Všestarech u Hradce Králové.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradečtí archeologové u smiřického nádraží našli obrovské množství předmětů z pravěku

Archeologové Muzea východních Čech v Hradci Králové a jejich spolupracovníci dokončují ve Smiřicích jeden z největších letošních záchranných archeologických výzkumů. Záměr na výstavbu haly při okraji staré labské terasy nad smiřickým nádražím zaujal pracovníky muzea už na jaře.…
Čtěte více

Zveme: Děti mohou závodit na kolách nebo se seznámit s Římany v archeoparku

Nadcházející víkend slibuje kulturní i sportovní vyžití. V sobotu se pojede dětský cyklistický závod JUNIOR cup Vojenské pojišťovny, ve všestarském archeoparku se chystá akce Po stopách Římanů. V letním kině Širák si můžete užít festival Na jednom břehu nebo vyrazit třeba…
Čtěte více

Zveme: Do doby kamenné, na koncerty, rodinné závody a nábřeží keramiky

Co nás v Hradci Králové a blízkém okolí čeká o víkendu? V archeoparku ve Všestarech se dozvíte vše o době kamenné, a to na vlastní kůži. Letní Orlice Family Cup láká na závody, společné opékání špekáčků, a tím symbolické pokřtění nově instalovaných laviček a grilů. Letní…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme