Vánoce na Bílé věži: adventní prohlídky i zpívání koled

Bílá věž chystá během adventu speciální program
Bílá věž chystá během adventu speciální program | autor: hradeckralove.cz

Ozdobený stromeček, koledy i voňavé cukroví. To všechno patří k Vánocům, do kterých zbývá už jen pouhý měsíc. Typickým symbolem svátků jsou i jesličky. Jak vznikla každoroční tradice jejich stavění? Nejen to se dozvíte z nového prohlídkového programu na Bílé věži, který startuje už tento víkend. Na hradecké dominantě se uskuteční i další zajímavé akce věnované Vánocům. Podrobnosti se dočtete v našem článku.

Návštěvnost Bílé věže předčila všechna očekávání. Jen za dva měsíce od jejího znovuotevření v květnu ji navštívilo více než 14 tisíc lidí, celkově pak přes 30 tisíc turistů. Velký zájem o prohlídku hradecké dominanty se očekává i v období nadcházejících Vánoc. Zaujmout by měl především zbrusu nový program, který bude zahájen první adventní neděli tento víkend. „Tento prohlídkový program na Bílé věži představí nejen betlémský příběh, ale i to, jak se zrodila tradice připomínání radostné události každoročním stavěním jesliček. Návštěvníci se také dozvědí, z jakých materiálů se betlémy vyráběly a vyrábějí a dokonce i nahlédnou do dílny skutečného betlémáře,“ popsal program Miroslav Franc z Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti.

Na nový program mohou návštěvníci zavítat každý den od 9 do 18 hodin, na Štědrý den a Nový rok je Bílá věž pro návštěvníky uzavřena. Kromě nového prohlídkového programu se chystá i vánoční zpívání koled a lidových písní spolu s hudebníky přímo u zvonu Augustin. „Zpívánky“ jsou naplánovány na soboty 12. a 19. prosince vždy v celou hodinu od 15 do 17 hodin.

Bílá věž nabízí také další prohlídkové programy, které jsou zaměřeny na historii 70 metrů vysoké památky. Zájemci si kromě nich mohou užít i jiné akce, které se tu pořádají. Třeba si zblízka prohlédnout, jak to vypadá, když se zvoní na druhý největší zvon v Čechách. „Zpravidla první sobotu v měsíci mohou návštěvníci zavítat na noční prohlídku. V tento den je Bílá věž otevřena pro návštěvníky až do půlnoci. Dalším nevšedním zážitkem je svítání, kdy mají návštěvníci možnost zažít atmosféru probouzejícího se města, a to přímo z ochozu věže. Součástí je i snídaně, podávaná v nejvyšším patře věže,“ dodávájí organizátoři akcí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Na zredukovanou bitvu u Chlumu, dětský den na Správčáku nebo na noční prohlídku Bílé věže

Tolik oblíbená rekonstrukce bitvy z roku 1866, která ke Chlumu každoročně přiláká stovky návštěvníků, se letos po 28 letech neuskuteční. Organizátoři se však jen tak nevzdali a divákům nabídnou alespoň menší bitevní srážku v lese Svíbu u Čistěvsi. Pokud vám ještě ratolesti…
Čtěte více

Zveme: Hradubický běh pandemie nezastaví. Zvon Augustin oslaví konec nouzového stavu

Po dvouměsíční pauze vynucené nouzovým stavem kvůli pandemii koronaviru se opět rozbíhají víkendové akce v Hradci Králové. Rada města schválila mimořádné zvonění na zvon Augustin na Bílé věži, rozezní se první den po ukončení nouzového stavu v České republice, tedy v pondělí v 9…
Čtěte více

Infocentrum už funguje, za pár dní můžete jít na Bílou věž, na divadlo či koncert si lidé ještě počkají

Infocentrum na Eliščině nábřeží už je otevřené, můžete tam řešit například vrácení vstupného na akce, které se kvůli opatřením neuskutečnily. V souvislosti s uvolňováním vládních opatření by se od 11. května měla otevřít další kulturní a vzdělávací místa, jako jsou památky,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme