Štítky: | Muzeum východních Čech | muzeum |

V pátek muzeum otevírá velkou výstavu představující dějiny Hradce

Expozice představují život ve městě v různých obdobích.
Expozice představují život ve městě v různých obdobích. | autor: Muzeum VČ

Replika Bia centrál, kde si bude možné vychutnat dobové filmy nebo exponát automobilu Start vyrobený v Hradci Králové v roce 1929. Muzeum východních Čech v Hradci Králové otevře v prosinci 2021 novou expozici přibližující dějiny města Hradce Králové. Čtyři sály ve dvou patrech výstavní budovy  zaplní nová expozice nazvaná „Cesty města“. Procházka po osudech krajského města Hradce Králové od raného středověku až do zrodu jeho moderní podoby bude přístupná od pátku 3. prosince.

Stavba atraktivní interaktivní expozice byla po čtyřech letech ideových příprav a projektování zahájena letos v lednu a minimálně na pět let zaplní čtyři sály ve dvou patrech Historické budovy Muzea východních Čech. Původní expozice byly odinstalovány před rekonstrukcí historické budovy muzea v roce 2017. Nová expozice Cesty města je nahrazuje a provází hradeckými historickými stavbami a reáliemi.

Investorem samotné výstavby expozice je město Hradec Králové. Na tuto investici ve výši přibližně 24,3 milionu korun včetně DPH se radnici podařilo získat dotaci ve výši necelých 14 milionů korun z Integrovaného operačního programu (IROP) prostřednictvím Hradecko-pardubické aglomerace (ITI). „Hradec Králové je nádherné a inspirativní město a považuji za velmi důležité mít v Muzeu východních Čech expozici, která toto místo ještě více lidem přiblíží. Věřím, že všichni návštěvníci muzea ocení nejen krásu našeho města, ale také jeho rozvoj a historii. Přeji všem, aby se jim nové prohlídkové okruhy líbily a z muzea odcházeli spokojení a ponaučení,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.
 
"Věříme, že se expozice bude návštěvníkům líbit," doplňuje Petr Grulich, ředitel muzea. Původně plánovaný říjnový termín otevření expozice zpozdily stavební práce, které ovlivnila pandemická situace. Expozice Cesty města nabídne tři tematické okruhy. Úvodní část je věnovaná historii osídlení královéhradeckého návrší a přilehlého okolí od doby paleolitu až po mladší dobu železnou. Její stěžejní část zachycuje časové období 13. až 16. století a zaměřuje se zejména na význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a urbanistickou výstavbu města. Pro návštěvníka bude velice osvěžující architektonická stránka expozice. Stejně jaké u dalších částí jsme výstavní mobiliář zasadili do kulis historického Hradce Králové. V tomto případně vytváříme volnou představu Velkého náměstí. Centrálním exponátem bude středověký model města.

Další část expozice pojímá historické období Hradce Králové od baroka až po prusko-rakouskou válku 1866. V přední části expozice je imitace švédské fortifikace připomínající dobu třicetileté války, odkud se bude do hlavní části expozice procházet replikou pevnostní brány ukotvené v pevnostní zdi. Ústředním exponátem této části bude model Hradce Králové od F. Žaloudka představující město v roce 1865. Prezentovaná bude válka 1866 z pohledu obyvatel města, ale v pozadí nezůstává ani soužití vojenské posádky a civilních obyvatel. Expozice bude oživena figurínami v dobovém oblečení a multimediální projekcí.

Ve třetím patře budou do výstavy zapojena multimédia. Ohromnou devizu období konce 19. století, které je spjaté s bouráním pevnostního Hradce Králové až po vrchol první republiky, představuje fenomén fotografie a filmu. První část výstavního sálu expozice zahrnuje časové období od bourání pevnosti (konec 19. století) do rozkvětu města v meziválečném období. Symbolicky tvoří přechod od pevnosti k nové urbanistické výstavbě imitace Pražského mostu a tzv. Kotěrova kiosku. Tyto kulisy umožňují využití samoobslužných interaktivních panelů obsahujících stovky dobových fotografií. Velmi zajímavým prvkem této části expozice je projekce mapující správní a stavební vývoj Hradce Králové do roku 1945.

Při přechodu do druhé části sálu se návštěvník ocitne na prvorepublikovém náměstí. Je zde dokumentován běžný život a představen tak, jak jej vnímali tehdejší obyvatelé Hradce Králové. Návštěvník se tak po přechodu ze střídmě pojaté předchozí části ocitne doslova v Jiříkově vidění, kdy ho pohltí atmosféra prvorepublikového života. Tento efekt navíc umocní i pravidelné střídání dne a noci a zakomponované figuríny v dobovém oblečení. Výlohy obchodů jsou využity jako výstavní vitríny pro sbírkové předměty daného období. Ústředním exponátem je automobil Start vyrobený v Hradci Králové v roce 1929. Třešničkou na dortu bude replika Bia Central, v němž se bude moci návštěvník usadit a vychutnat si vybrané úryvky dobových filmů. Ani v této části expozice nebude chybět zapojení interaktivních prvků, kdy ty multimediální obohatí i haptické.

Expozice je ve všech částech významně doplněna multimediálním obsahem, jehož součástí je také audio průvodce, včetně mutace v anglickém jazyce. Postupně k ní vzniká i dětská digitální interaktivní verze.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Bílou věží vás provede čert, pro děti je připravená mikulášská stezka

Co nás čeká o víkendu v Hradci Králové? Adventní koncert na Velkém náměstí nebude, zrušeny jsou i další plánované akce: Advent na Pivovarském dvorku a také Vánoční těšení na Šrámkově statku v Pileticích. Můžete se ale těšit na advent v Parku Na Větvi, kam dorazí i Mikuláš, nebo…
Čtěte více

Zveme: Naučte se tango, vyražte na adventní workshopy nebo do divadla v noci

Víkend opět nabídne rozmanité kulturní i sportovní akce v Hradci Králové. Můžete fandit hradeckým hokejistům, vyrazit v noci do divadla Drak nebo se naučit tancovat argentinské tango. Adventní workshopy jsou v plánu hned dva, v Muzeu východních Čech a v Adalbertinu, kde si…
Čtěte více

Zveme: Na lampionovou slavnost či výstavu modelů železnic

Kam o víkendu vyrazit v Hradci Králové? Třeba na výstavu modelů železnic na hlavním nádraží nebo na lampionovou slavnost na hřišti Plácek. V Aldisu bude mít koncert Helena Vondráčková. Muzeum otevírá novou výstavu Vánoční variace. Hradečtí hokejisté vyzvou Olomouc, fotbalisté…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme