V Kopečku se práce už pomalu chýlí ke konci

Ulice V Kopečku už bude brzy průjezdná.
Ulice V Kopečku už bude brzy průjezdná. | autor: FB MMHK

Dopravní omezení v centru Hradce v ulici V Kopečku se chýlí ke konci. Opravovaly se tam v několika etapách inženýrské sítě a oblast byla dopravně omezena. Běžný provoz by se měl na rušnou spojku mezi Velkým náměstím a třídou ČSA u Adalbertina vrátit v polovině srpna. Rekonstrukce přinesly nové poznatky o historii města a připomněly úvahy o zřízení pěší zóny. Informaci přináší Hradecký deník.

V Kopečku se dlouho pracovalo na vodovodu a kanalizaci, nyní je to jedno z míst v centru, kde společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové rozšiřuje distribuční síť dálkových rozvodů tepla. Práce na Svatojánském náměstí a v horní části ulice by měly být podle harmonogramu ukončeny 9. srpna, provoz by se měl vrátit do běžného režimu o několik dní později.

„Společně s technickými službami budeme ještě asfaltovat Svatojánské náměstí. Provoz bude obnoven do poloviny srpna, ale předpokládáme, že by k tomu mohlo dojít již v pondělí 12. srpna. Aktuálně tam řešíme ještě protečení vody do sklepů po deštích. V tuto chvíli ještě nevíme, zda bude potřeba nějaká sanace,“ uvádí náměstek ředitele a místopředseda představenstva společnosti Tepelné hospodářství Petr Jurásek.

Auta nyní místo objíždějí ulicemi Karla Tomana a Rokitanského. Stavba dlouhodobě omezuje i pohyb pěších a cyklistů.

Rekonstrukci inženýrských sítí předcházel archeologický výzkum. Již vloni se v dolní části ulice podařilo ve výkopu pro kanalizaci narazit na zbytky základů Pražské brány. Ta byla nejvýznamnější z několika bran hradeckého městského opevnění a zbourána byla v osmdesátých letech 19. století.

„V horní části ulice jsme při výkopu teplovodu před secesním Hanušovým domem narazili na pozůstatek sklepení, které zřejmě souvisí s domem, který tam stával před tím současným. Za zmínku stojí, že vzhledem k vývoji tamního terénu se zdá, že mezi Velkým náměstím a náměstíčkem došlo v 18. či 19. století k razantní úpravě terénu. Je to vidět na podloubí směrem k Velkému náměstí, které je tam nápadně vysoko oproti silnici. Zřejmě se jednalo o zmírnění sklonu terénu, aby cesta dolů nebyla tak prudká,“ vysvětluje archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové Radek Bláha.
Noční svítící oblaka na snímku astrofotografa Zdenka Bardona z Rasošek u Hradce Králové.

Spolu s odtěžením zeminy byly před dvěma stoletími na krátkém úseku dnešní ulice V Kopečku odstraněny i starší archeologické situace. V okolí však zůstaly.

„Z okraje náměstí již nálezy ze 13. a 14. století jsou, stejně jako z části při ulici vedoucí směrem k hradu. To jsou zjištění, která možná nevypadají až tak atraktivně, ale pro nás jsou důležitá. Ukazují, jak se tam terén vyvíjel, a jak si naši předkové přizpůsobovali veřejná prostranství a ulice,“ dodává Radek Bláha.

Pokračováním tohoto přizpůsobování by mohla být změna dopravního režimu. O pěší zóně nejen v ulici V Kopečku, ale také v okolí Adalbertina se mluví dlouho. Aktuálně tam město plánuje takzvanou sdílenou zónu.

„Tento koncept umožňuje klidný pohyb chodců vedle pomalého provozu vozidel. Návrh vychází ze zadání studie a současných potřeb, přičemž klade důraz na zvýšení bezpečnosti a komfortu všech účastníků provozu. Přeměna na čistou pěší zónu není momentálně součástí konceptu, ale nevylučujeme, že v budoucnu může dojít k dalším úpravám směrem k ještě většímu zklidnění dopravy. Současný návrh sdílené zóny je prvním krokem, který umožňuje případnou snadnou adaptaci na pěší zónu v budoucnu,“ říká náměstek hradecké primátorky Lukáš Řádek, podle kterého nyní radnice změny u Adalbertina přímo neřeší, ale do budoucna s nimi počítá.

„Jsme si vědomi neblahé dopravní situace v této oblasti. Analýza situace a návrh dopravních opatření jsou v plánu a budeme se jimi zabývat v následujících fázích našich záměrů,“ dodává Lukáš Řádek.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

První den roku přivítají Hradečané čočkovou polívkou a Vivaldiannem

Hradecké Velké náměstí bude patřit na Nový rok oblíbené akci První den spolu, která se ponese již v duchu oslav 800. výročí od první písemné zmínky o Hradci jako o městě. Pestrý program nabídne širokou škálu zážitků, při kterých si všichni příchozí budou moci vychutnat tradiční…
Čtěte více

Velké náměstí má opět šanci na rekonstrukci. Mohlo by se začít za dva roky

Velké náměstí je opět o krok blíž k revitalizaci. Město koncem listopadu obdrželo od ARN studia aktualizovanou urbanistickou studii. Dokument počítá i s rekonstrukcí Komenského ulice, kde by mělo mimo jiné dojít k navýšení parkovacích stání. Studie poslouží jako podklad pro…
Čtěte více

Vánoční trhy v centru jsou otevřeny. Kluziště je z přírodního ledu a průjezd náměstím zachován

V nedělní podvečer se na hradeckém Velkém náměstí otevřely vánoční trhy. Krátce po sedmé hodině večer se slavnostně rozsvítil i vánoční strom před radnicí. Návštěvníky letos čekají  nové stánky, atrakce pro děti, gastrozóna a nová výzdoba. Letos se hradecké trhy zcela…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme