V Klicperově divadle čekají na Václava

Divadelní festival malých velkých divadel s názvem Čekání na Václava i letos naplno odstartoval hradeckou divadelní sezónu.

Prvním festivalovým představením – zhudebněnými baladami Český kalendář (od Michala Horáčka), které se odehrálo v pátek na svátek svatého Václava, byl zahájen měsíc plný divadla. „Festival propojuje základní cíle naší obecně prospěšné společnosti, a to jak uváděním stále velmi kvalitních titulů ve vlastní produkci, tak je také směle dávat do kontextu s jinými výraznými počiny v českém i evropském prostoru,“ popisují divadelníci cíl a vizi festivalu Čekání na Václava. Letos se koná už po deváté a opět ho mohou divadelní nadšenci navštívit od 28. září do 28. října. Na hlavní scéně Klicperova divadla a ve Studiu Beseda se během festivalu představí celkem 17 souborů ve více jak 40 divadelních kusech.

V tomto týdnu, kromě domácích her Jedlíci čokolády, Věc Čapek anebo Figarova svatba, čeká festivalové návštěvníky představení pražského Divadla v Dlouhé. To do Hradce přiveze komedii Láska a peníze, která vypráví o lásce v mnoha jejích podobách. Hrou Po zkoušce od Ingmara Bergmana se uvede brněnské Divadlo U stolu. „Stárnoucí režisér se v pauze mezi dvěma zkouškami potkává s mladou herečkou Annou. Rozvíjí se dialog, který odhaluje zákulisí přípravy hry a shrnuje Bergmanovy názory na divadlo,“ popisují divadelníci hru Po zkoušce a slibují i vhled na divadelní hvězdy jako na obyčejné lidi. Posledním hostujícím divadlem tohoto týdne bude pražské Divadlo v Celetné. Absurdní komedii Plešatá zpěvačka a roztomilé Mikulášovy patálie zahraje o víkendu.

Do konce festivalu ještě zbývá odehrát necelá čtyřicítka her. Dvě z nich budou dokonce premiérami. Premiéru hry Richard III. si na sobotu 20. října připravil domácí režisér David Drábek, jehož zpracování jako vždy slibuje osobité pojetí a razanci v klasické Shakespearovské záležitosti. Další – tentokrát však obnovenou – premiérou bude kus s názvem Ještěři, který není třeba hradeckým divákům představovat. Mezi už vyprodaná představení patří Koule s nezaměnitelnou Pavlou Tomicovou.

Hradečtí se ale mohou těšit i na hry jako Zahradní slavnost od Václava Havla nebo politický kabaret s názvem Horáková, Gottwald. K neméně zajímavým představením, bohužel už vyprodaným, patří Cimrmanovský Záskok anebo Balada pro banditu. Během festivalu si na své přijdou i muzikantské duše – koncert přislíbil písničkář Karel Plíhal.

Program divadelního festivalu Čekání na Václava sledujte na našich stránkách v rubrice Kulturní akce

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program mění svůj název a logo

Pořadatelé mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a jeho mladší části se rozhodli, že festivalu změní název i jeho logo a související grafika.  Zatímco loni, kdy se festival uskutečnil pouze v komorní podobě s podtitulem Letos jinak, letos by měl 26. ročník…
Čtěte více

Inscenace Klicperova divadla i Draku jsou k vidění online na portálu Dramax

Podobně jako si můžete předplatit třeba filmy a seriály díky službě Netflix, tak nyní můžete z domova sledovat také záznamy divadelních představení. Do nového videoportálu Dramax za zapojila i hradecká divadla - Drak a Klicperovo divadlo, které tak můžete podpořit v době…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme