Štítky: | Městské lesy |

V hradeckých lesích se letos vysadí nejvíce stromů v historii

Ilustrační foto | Zdroj: archiv
Ilustrační foto | Zdroj: archiv

Více než jeden a půl milionu mladých stromků se v letošním roce objeví v hradeckých městských lesích, pracovníci je vysadí v místech zasažených předloňskou větrnou smrští.

Ta v hradeckých lesích na zhruba 200 hektarech zlikvidovala 74 tisíc kubíků dřeva. Obnovu lesa zaplatí z velké části finance z Evropské unie. 

Plochy pro výsadbu včetně oplocenek už lesníci z Městských lesů Hradec Králové připravili a teď se jen čeká na příhodné počasí. "Hned na jaře se pustíme do práce, v lese vysadíme takové množství stromků, jako nikdy v historii. Konkrétně to bude 1,6 milionu, což v praxi znamená, že tady bude zhruba sto lidí jeden a půl nebo dva měsíce sázet stromky,“ popsal Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové.

Kalamita se na budoucím stavu lesa paradoxně podepíše příznivě - za peníze z dotace se totiž do hradeckých lesů podaří dostat druhy dřevin, které zde před lety hojně rostly, ale postupně mizely a nahrazovaly je jehličnany. Kromě jiného se do hradeckých lesů ve velké míře vrátí například duby, buky nebo jedle.

Obnova lesa však nezahrne pouze výsadbu nebývale velkého množství sazenic stromů, ale také vytvoření lepších podmínek pro jejich další růst. Podle lesníků je problémem novohrádeckých lesů vysoká hladina spodní vody, která neumožňuje zakořenění do hloubky, takže stromy nejsou tak vysoké a jsou také méně stabilní. „Plochy odvodňujeme. Snižujeme hladinu spodní vody, obnovili jsme Bělečský potok, který vodu odvádí, takže kořeny mohou jít hlouběji do země. Les by díky tomu měl být zdravější a stabilnější,“ je přesvědčen Milan Zerzán, ředitel společnosti starající se o historický městský lesní a rybniční majetek.

(Zdroj: Magistrát města Hradec Králové)

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

S větším počtem návštěvníků v hradeckých lesích roste i množství odpadků

V době vládních omezení tráví většina lidí volný čas v přírodě. Ovšem nárůst pohybu obyvatel znamená pro Městské lesy Hradec Králové také větší množství odpadků. Naštěstí končí většina v odpadkových koších, ale roušky a respirátory nejsou v lesích výjimkou, uvádí Český rozhlas…
Čtěte více

Stříbrňák mění tvář. Nová pláž, stromy i zrekonstruované chatky

Kemp Stříbrný rybník v Hradci Králové prochází zásadní obnovou. K pláži u restaurace byly vysazeny nové stromy, na pláž byl navezen nový písek a zmodernizoval se i interiér chatek, které mají nové podlahy, výmalbu i kuchyňky. Lanový park zmizel, nový bude snad za rok.
Čtěte více

Díky projektu RE-USE se využijí nepotřebné věci. Hradec chce méně odpadu a nové stromy

Hradec Králové chystá projekt RE-USE, jehož smyslem je opětovné použití výrobků, a tím i menší množství odpadu. Ve dvou sběrných dvorech ve městě vznikne místo, kam budou moci lidé darovat věci k opětovnému užití, za malou částku zase poslouží někomu dalšímu. Za vybrané…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme