V hradecké porodnici přišlo v loňském roce na svět 2 337 dětí

V Hradci se loni narodilo méně dětí než v roce 2021.
V Hradci se loni narodilo méně dětí než v roce 2021. | autor: Pixmac

Na Porodnické a gynekologické klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové se v roce 2022 narodilo celkem 2337 dětí, z toho 1238 chlapečků a 1099 holčiček. Prvním narozeným dítětem roku 2023 se na klinice stala 1. ledna před 9 hodinou večer holčička Natálie o hodinu později se narodil chlapeček Matvij. V roce 2021 se dětí narodilo téměř o tři stovky více.

 

V hradecké nemocnici se loni narodilo 2337 dětí. Stejně jako v minulých letech se narodilo o něco víc chlapečků. Za rok 2022 jich tam přišlo na svět 1238, zatímco holčiček se narodilo 1099. O rok dříve se narodilo celkem 1376 chlapců a 1243 holčiček. Oproti roku 2021 klesl také počet narozených dvojčat. V roce 2021 jich bylo 162, loni 120.

V roce 2021 se v hradecké porodnici narodilo nejvíce dětí za posledních několik let. Jedním z důvodů bylo dlouhodobé uzavření trutnovské porodnice. V roce 2022 už však znovuotevřená porodnice v Trutnově opět plně fungovala. I proto zřejmě počet rodiček v Hradci Králové o něco klesl.

Ze statistik také vyplývá, že v hradecké porodnici se loni narodilo 120 dvojčat a také to, že zhruba 28 % všech dětí se narodilo císařským řezem. „V roce 2022 došlo v naší porodnici k meziročnímu poklesu frekvence císařských řezů o více než jeden a půl procenta, z 29.4% v roce 2021 na 27.8% v roce 2022. To vnímám jako velmi pozitivní fakt,“ uvedl přednosta kliniky Marian Kacerovský.

Porodnická a gynekologická klinika FN HK společně s Dětskou klinikou FN HK zajišťuje nejvyšší možnou dostupnou péči o těhotné, rodičky a novorozence, včetně těch předčasně narozených. Klinika také pečuje o pacientky s různými gynekologickými problémy, podílí se také na výuce mediků a mnoha vědeckých projektech. Hlavním vědeckým zaměřením kliniky je problematika předčasného porodu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

První letošní Hradečankou je Natálka

Prvním občánkem města Hradce Králové v roce 2023 je holčička Natálie, která se narodila 1. ledna ve 20:52 hodin. Váží 3190 gramů a měří 49 centimetrů. Může se těšit na dárky, které dostane od města. To od letoška zdvojnásobilo původní darovanou částku.
Čtěte více

Hradecká záchytka možná bude končit. Nedaří se sehnat nástupce za odcházejícího ředitele

Královéhradeckému kraji hrozí, že bude od nového roku bez záchytky. Současný ředitel Vlastimil Kyral odchází do důchodu a hejtmanství se nedaří najít náhradu. Hledá ji už od dubna, a zatím bezvýsledně. Teď se řeší externí provozování záchytky nebo její případný přesun do…
Čtěte více

Nemocnice má k dispozici inovovanou vakcínu proti COVID-19. Zájem o ni příliš není

Hradecká fakultní nemocnice už očkuje zájemce inovovanou vakcínou proti COVID-19 od společnosti Pfizer/BioNTech. Očkovací centrum současně rozšiřuje svou provozní dobu na každý pracovní den, v posledních týdnech se s ohledem na zájem veřejnosti očkovalo pouze dva dny v týdnu.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme